Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Jak je vyšetření využíváno?
Tento test se používá ke zjištění vysoké koncentrace salicylátů v krvi. Může být použit k diagnostice předávkování (otravy salicyláty), nebo také za účelem sledovaní pacienta, který používá saliciláty na lékařský předpis.
Objeví-li se u pacienta příznaky, které naznačují otravu aspirinem nebo jinými salicyláty, pak provedení testu na salicyláty může být požadován k odhalení možného předávkování. Pokud si lékař není jistý, jakou látku/y pacient mohl požít, pak test na salicyláty lze požadovat spolu s dalšími testy spojené s akutním předávkováním léky. Jednotlivá vyšetření jsou požadována v závislosti na symptomech pacienta a klinických příznaků onemocnění.
V náhlých případech lze test na salicyláty požadovat společně s jinými testy, jako například:
- stanovení arteriálních krevních plynů a elektrolytů k vyhodnocení okysličování a acidobazické rovnováhy
- stanovení urey a kreatininu v séru k vyhodnocení funkce ledvin
- rozbor moči ke sledování pH moči
- stanovení glukózy k detekci nízké hladiny cukru v krvi
- stanovení jaterních testů k zhodnocení funkce jater
Pokud je zjištěna toxická koncentrace salicylátů, pak můžou být požadovány série testů na salicyláty (a některé další testy) k určení, zda se koncentrace salicylátů zvýšila, a nebo již dosáhla svého vrcholu a začala klesat. Tato informace se používá k monitorování pacientova zdravotního stavu a pomůže orientovat léčbu.
Testy na salicyláty mohou být požadovány k monitorování předávkování u pacientů, kteří mají předepsané pravidelné dávky salicylátů za účelem zmírnění příznaků onemocnění, jako jsou například revmatoidní artritida, osteoartritida, lupus, revmatická horečka nebo Kawasakiho nemoc. Testování je obzvláště vhodné, pokud došlo u pacienta ke změnám dávkování jiných léků nebo došlo-li ke změnám zdravotního stavu.
Monitoring není obvykle nutný u jednotlivců, kteří užívají nízké dávky aspirinu za účelem snížení rizika vzniku krevních sraženin (trombóza), srdečního infarktu nebo cévní mozkové příhody (viz záložka Časté otázky, otázka č.3).
Kdy je vyšetření požadováno?
Testování salicylatů lze požadovat, je-li podezření, že pacient požil velké množství kyseliny acetylsalicylové nebo jiných léků, které obsahují salicylan. Obvykle je pacientovi krev odebrána a testována alespoň 4 hodiny po posledním známém požití salicylátů. Výsledky testů provedených dříve je obtížné interpretovat.
Testování lze požadovat, když má pacient příznaky spojené s akutním nebo chronickým předávkováním salicyláty.
Příznaky mohou zahrnovat:
- nevolnost a zvracení
- hyperventilace (zrychlené dýchání); méně časté u dětí
- zvonění v uších (tinnitus)
- pocení
- závratě
- stavy zmatenosti
Další příznaky, které se mohou vyvinout:
- bolest hlavy
- třes
- křeče
- halucinace
- zrychlený srdeční tep
- letargie
- koma
- hluchota
- přehřátí (hypertermie), a to zejména u malých dětí s těžkou intoxikací
- dušnost v důsledku hromadění tekutiny v plicích (plicní edém)
- krvácení (vzácnější)
Je-li zjištěna akutní toxicita salicyláty, může lékař nařídit testování každé 2-3 hodiny, aby mohl sledovat řešení předávkování.
Pacientovi užívající pravidelné předepsané dávky salicylátů může lékař nařídit tento test jako rutinní vyšetření pro kontrolu zvýšené koncentrace, neboť toxicita se může rozvíjet bez zjevných příznaků a symptomů. Pacienti s chronickou intoxikací salicyláty mohou mít příznaky, které se vyvíjejí pomalu a jsou nespecifické, jako je zmatenost, nevolnost, zrychlený srdeční tep a horečka, a tyto symptomy mohou být pozorovány s mnoha dalšími stavy. Testování salicylátů může být provedeno právě za účelem stanovení, zda intoxikace salicyláty je příčinou těchto příznaků.
V případě, že užívání salicylátů není předepsáno lékařem, pak identifikace chronické intoxikace salicyláty může být někdy náročnější. Po stanovení anamnézy pacienta, může lékař nařídit test na salicyláty jako součást celé řady testů, které mu mohou pomoci určit příčinu pacientových symptomů.
Co výsledek vyšetření znamená?
Normální terapeutické koncentrace kyseliny acetylsalicylové a jiných salicylátů závisí na tom, z jakého důvodu je lék používán a zjištěná koncentrace léku v krvi musí být interpretována ve spojení s anamnézou pacienta, s jeho příznakya symptomy. Nižší koncentrace v krvi jsou dostatečné pro úlevu od bolesti a k snížení rizika krevních sraženin, naopak vyšší koncentrace mohou být požadovány při léčbě zánětu u revmatických nemocí, jako je artritida. Při těchto vyšších koncentracích se mohou projevit některé vedlejší účinky.
Závažnost příznaků a symptomů intoxikace a při jaké dávce se tyto symptomy objeví, záleží na individuální citlivosti pacienta. Symptomy mohou být pozorovány při koncentracích, které jsou obecně považovány za terapeutické při zánětlivých stavech, a to u mnoha pacientů jsou již koncentrace asi 10 až 30 mg / dL. Obecně platí, že závažnost intoxikace salicyláty se zvyšuje se zvyšujícími se koncentracemi v krvi.
Níže uvedená tabulka shrnuje některé koncentrace salicylátů v krvi, které mohou být zjištěny u pacientů. Tyto hodnoty obvykle reprezentují vzorky krve, které jsou pacientům odebrány alespoň 4 hodiny po poslední dávce.
Koncentrace salicylátů v krvi [mg/dL]
|
Koncentrace salicylátů v krvi [µg/dL]
|
Interpretace výsledků
|
2-10
|
20-100
|
Terapeutická hladina pro úlevu od bolesti (analgetika)
|
10-30
|
100-300
|
Protizánětlivá hladina; některé příznaky toxicity se mohou objevit ( bolest hlavy, hučení v uších, závratě,atd.)
|
> 30
|
> 300
|
Toxická hladina
|
Poznámka: Některé laboratoře stanovují koncentraci salicylátů v miligramech na decilitr (mg / dl), zatímco jiné v mikrogramech na mililitr (µg / ml). Tyto hodnoty se liší o faktor deset.
Stoupající hladiny (pokud pacient nepožil další dávku salicylátů) ukazují, že dosud nebylo dosaženo maximální koncentrace kyseliny salicylové. Klesající hladina kyseliny salicylové indikuje, že přebytek je vylučován tělem, a že je možné předávkování.
Intoxikace salicyláty je závažný stav, který často vyžaduje hospitalizaci a pečlivé sledování. V závažných případech se acidobazická nerovnováha způsobená intoxikací může projevit zhoršením stavu pacienta v průběhu času, dochází od respirační alkalózyaž po metabolickou acidózu, což má za důsledek nerovnováhu elektrolytů a nízkou koncentraci glukόzy v krvi. Dostaví se symptomyjako dehydratace, křeče, halucinace, delirium a kóma.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením
Uvědomte si, že mnoho léků na předpis i volně prodejných obsahují salicyláty v kombinaci s jinými léky. Neužívejte najednou více než jeden lék, který obsahuje salicyláty.
S velkými dávkami salicylátů se mohou tablety akumulovat ( konkrementy, bezoáry) v trávicím traktu. To může způsobit, že lék je i nadále absorbován, a tak dochází ke zvýšení krevních koncentrací salicylátů, i když pacient již nepožil další dávky léku.
Aspirin by neměl být užíván dlouhodobě bez porady s lékařem a NIKDY by neměl být podáván dětem nebo dospívajícím bez nařízení lékaře. Aspirin by neměl být užíván s alkoholickými nápoji, protože tato kombinace může zvýšit riziko krvácení ze žaludku. Je-li podezření, že došlo k předávkování aspirinem, vyhledejte lékařskou pomoc pro postižené osoby.
Salicyláty, jako je aspirin, jsou zahrnuty do skupiny léků nazývaných nesteroidní antirevmatika NSAID ( nesteroidní protizánětlivé léky).
Otrava salicyláty může někdy způsobit poškození svalové tkáně ( rhabdomyolýza).