Pití alkoholu a nadměrná váha nám ničí zdraví. Národ tloustne, v konzumaci alkoholu zaujímáme jedno z předních míst a lékaři tvrdíme, že skoro nepijeme a jíme zdravě. Proč nás tedy posílá na vyšetření jater?
V únoru se můžeme těšit na jubilejní desátý ročník tradiční zdravotně osvětové kampaně, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Důvodem je nadměrná spotřeba alkoholu v ČR. Rizikově u nás pije více než 1 000 000 lidí.
Existuje skupina testů a faktorů, u kterých bylo prokázáno, že indikují pravděpodobnost vzniku kardiovaskulární poruchy, koronární příhody nebo mozkové mrtvice. Co patří do posouzení kardiálního rizika? Nejdůležitějšími indikátory kardiálního rizika jsou vaše osobní zdravotní údaje. Při určování vašeho rizika je velmi důležitý věk, dědičné předpoklady, váha, kouření, krevní tlak, sportovní aktivity a diabetes. Nejdůležitějšími krevními testy pro posouzení rizika jsou stanovení lipidů. Existují také další testy, které jsou při posouzení kardiálního rizika využívány. Mezi neinvazivní testy patří EKG, CT, magnetická rezonance (MR) a echokardiogram. Mezi invazivní testy patří angiogram a kardiální katetrizace. Některé z krevních testů jsme vybrali a nabízíme vám jejich stručné vysvětlení.