Novinka! Z krve lze zjistit včas rakovinu slinivky.

Zkoumání lipidů, v tomto případě zejména tuků v lidském těle, vedlo profesora Michala Holčapka a jeho kolegy k vytvoření konceptu včasného zjišťování hned několika různých typů rakovinných nádorů. Tedy jejich rozpoznání v době, kdy se dají úspěšněji léčit.

Familiární hypercholesterolémie – jak zjistíme zděděný vysoký cholesterol

Nazývá se familiární hypercholesterolémie a je dědičným onemocněním, o kterém málokdo z postižených ví. Vysoká hladina cholesterolu se u nich vyskytuje od narození na rozdíl od zvýšeného cholesterolu, který vzniká špatným životním stylem. A právě proto je toto onemocnění velmi nebezpečné. Vysoký cholesterol totiž způsobuje srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Jaké máme diagnostické možnosti?

Na co nejvíc umíráme? Už to není covid-19

V prvním pololetí roku 2022 zemřelo podle předběžných dat 60 tisíc obyvatel Česka. Příčinou jejich smrti byla nejčastěji chronická ischemická choroba srdeční, stejně jako v letech 2018–2020. Pro stejné období roku 2021 přitom statistice příčin smrti vévodil covid-19.

Virová, nebo bakteriální infekce dýchacích cest a nová diagnostika

Zlatým standardem v diferenciální diagnostice virových a bakteriálních infekcí dýchacích cest je zejména C-reaktivní protein (CRP), dále se využívají i prokalcitonin a interleukiny. Jaká jsou úskalí jejich použití a jaké nové metody rozlišení etiologie infekčních onemocnění jsou aktuálně vyvíjeny?

Ministři zdravotnictví zemí EU přijali nová doporučení pro intenzivnější prevenci rakoviny

V rámci Evropského plánu boje proti rakovině (EU Cancer Beating plan) představila v září Evropská komise nová doporučení k posílení prevence prostřednictvím včasného screeningu rakoviny. Tato doporučení vycházejí z nejnovějších vědeckých poznatků a nahrazují doporučení z roku 2003. Dokument byl schválen 9. 12., kdy se konalo zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) pod vedením českého předsednictví.

Jak si udržet dobré zdraví?

Čím je člověk starší, tím je těžší udržet se v dobré kondici. Jak to udělat, aby měl člověk i po padesátce zdraví jako zamlada? Náš tip: nezapomínejte na prevenci.

Světový den bezpečí pacientů letos o bezpečnosti léků

Světový den bezpečí pacientů připadající na 17. září je pravidelnou iniciativou Světové zdravotnické organizace (WHO), ke které se Česko připojuje od roku 2019. Cílem je zvýšit povědomí veřejnosti v oblasti kvality a bezpečí poskytované zdravotní péče. Tématem pro rok 2022 je právě bezpečnost léků.

Pacienti si myslí, že vědí o cholesterolu vše

Často se o něm píše, ale stále si velké množství lidí myslí, že zvýšenou hladinu cholesterolu mají jen obézní lidé. Nebo že cholesterol přijímáme pouze tučnou potravou. Přesvědčeni jsou také o tom, že v těle putují dva cholesteroly, jeden hodný a jeden zlý. Proto informační portál LabTestsOnline.cz nabízí podrobné informace zpracované lékaři a garantované ČSKB, aby mezi lidmi podporoval zdravotní gramotnost.

Novinky v prevenci HIV

Lék s dlouhodobějším účinkem v prevenci HIV by mohl změnit hru – ale kdo to zaplatí? Injekční antivirový cabotegravir poskytuje silnější ochranu než perorální pilulka, ale výzkumníci se obávají, že by to mohlo být příliš drahé na to, aby se něco změnilo v zemích s největší nemocností.

Zkontrolujte si svoje játra

Játra jsou jako chemická továrna. Pokud jde o metabolické pochody, patří totiž v těle k nejsložitějším. „Probíhá tu tvorba plazmatických bílkovin, metabolismus tuků včetně cholesterolu a vznikají tu žlučové kyseliny a močovina jako konečný produkt metabolismu dusíku z bílkovin,“ říká profesor Jaroslav Racek, vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni.

Stres urychluje imunitní stárnutí

Stárneme všichni, ale proč jsou někteří lidé zdravější? Co je příčinou drastických zdravotních rozdílů u dospělých ve stejném věku? Nejnovější výzkum pomáhá vysvětlit souvislost mezi celoživotním vystavením stresu a klesající vitalitou imunitního systému.

Jaké nemoci seniorů stojí zdravotní pojišťovny nejvíce?

Na zdravotní péči o osoby ve věku 65 a více let připadají dlouhodobě dvě pětiny celkových výdajů zdravotních pojišťoven. V roce 2019 to bylo 132 mld. Kč, tedy 43 % z celkových výdajů. Podle Českého statistického úřadu byly průměrné roční výdaje na jednoho seniora ve věku 65–84 let bezmála 60 tis. Kč.

Rozšíření novorozeneckého screeningu: otázky a odpovědi

1. 1. 2022 v ČR odstartoval celoplošný program rozšiřující novorozenecký laboratorní screening o dvě vzácná dědičná onemocnění, a to o screening spinální muskulární atrofie (dále jen „SMA“) a těžké kombinované imunodeficience (dále jen „SCID“).

Nová brožura Včasné odhalení rizika rakoviny děložního čípku

Rakovina děložního čípku je celosvětově čtvrté nejčastější nádorové onemocnění u žen. Pomocí HPV DNA testu lze naopak spolehlivě zjistit, zda v těle máte infekci HPV, která může představovat riziko rozvoje rakoviny děložního čípku. Přinášíme novou brožuru pro lékaře a pro každou ženu.

Výsledky do 30 minut. To umí rychlá PCR diagnostika covid-19.

Jde o technologie využívající pomnožení nukleové kyseliny virů přítomné v odebraných vzorcích. Jedná se o přímý průkaz přítomnosti virové RNA či DNA, na rozdíl od detekce specifických protivirových protilátek, které vznikají cca s 10denním zpožděním. Největší výhodou je rychlost a přesnost. "V Klatovském nemocnice je výsledek doručen do 30 minut od odběru a to prakticky odpovídá běžnému testování pomocí méně přesných antigenní testů," říká primář klinických laboratoří Klatovské nemocnice Richard Pikner.

Co s našimi játry dělá alkohol a obezita?

Pití alkoholu a nadměrná váha nám ničí zdraví. Národ tloustne, v konzumaci alkoholu zaujímáme jedno z předních míst a lékaři tvrdíme, že skoro nepijeme a jíme zdravě. Proč nás tedy posílá na vyšetření jater?

Startuje "Suchej únor"

V únoru se můžeme těšit na jubilejní desátý ročník tradiční zdravotně osvětové kampaně, která pomáhá široké veřejnosti prověřit její vztah k alkoholu a změnit zaběhlé návyky. Důvodem je nadměrná spotřeba alkoholu v ČR. Rizikově u nás pije více než 1 000 000 lidí.

Jaké krevní testy odhalí, že má vaše srdce problém?

Existuje skupina testů a faktorů, u kterých bylo prokázáno, že indikují pravděpodobnost vzniku kardiovaskulární poruchy, koronární příhody nebo mozkové mrtvice. Co patří do posouzení kardiálního rizika? Nejdůležitějšími indikátory kardiálního rizika jsou vaše osobní zdravotní údaje. Při určování vašeho rizika je velmi důležitý věk, dědičné předpoklady, váha, kouření, krevní tlak, sportovní aktivity a diabetes. Nejdůležitějšími krevními testy pro posouzení rizika jsou stanovení lipidů. Existují také další testy, které jsou při posouzení kardiálního rizika využívány. Mezi neinvazivní testy patří EKG, CT, magnetická rezonance (MR) a echokardiogram. Mezi invazivní testy patří angiogram a kardiální katetrizace. Některé z krevních testů jsme vybrali a nabízíme vám jejich stručné vysvětlení.

Stanovisko CZEDMA k vyšetřování protilátek u onemocnění covid-19

V souvislosti se zahájením očkování vybraných cílových skupin třetí dávkou vakcíny proti onemocnění covid-19 doporučujeme rozšíření možnosti testování protilátek v souvislosti s: 1) vyšetřováním protilátek jako podkladu pro rozhodování o podání vakcíny, 2) uznáváním výsledků protilátkových testů jako důkazu o prodělané infekci (u nevakcinovaných osob), 3) monitoringem vakcinace, 4) uznáváním pozitivní hladiny protilátek jako průkazného vyšetření potvrzujícího bezinfekčnost jedince

Srdeční selhání. Onemocnění, které umíme odhalit, jen musíte přijít včas.

Češi si v souvislosti se srdečním selháním nejčastěji vybaví infarkt, arytmii, anginu pectoris. Srdeční selhání jim nic neříká, a přitom s ním žije v ČR přes 200 tisíc pacientů. A ještě velké množství těch, kteří o svém onemocnění nevědí. V tomto případě je nejdůležitější včasná diagnostika, která prodlouží život pacienta o mnoho let,“ říká pro Lab Tests Online MUDr. Radek Pudil z 1. interní kardioangiologické kliniky FN a LF Hradec Králové.

Diagnostické možnosti Alzheimerovy nemoci

21. září si připomínáme Světový den Alzheimerovy nemoci. „Mezi časné příznaky Alzheimerovy nemoci patří především narušení krátkodobé paměti, které postupuje plíživě. V praxi to vypadá tak, že pacient neví, co měl ráno ke snídani, velmi dobře si však může pamatovat, jak se jmenovala jeho učitelka na základní škole,“ říká Mgr. Gabriela Věchetová z Národního ústavu duševního zdraví.

Antikoncepce. Co byste měli vědět, než si ji vyberete.

Tvrdí se, že spolehlivá antikoncepce patří k největším vynálezům moderního života ženy. Tablety, náplasti, nitroděložní tělísko či starý dobrý kondom chrání před neplánovaným otěhotněním. Využívání různých metod má svá rizika a míru spolehlivosti. Článek vyšel v časopisu Moje zdraví za přispění našeho odborníka MUDr. Ivana Šubrta, vedoucího Ústavu lékařské genetiky v Plzni.

Odhalí krevní testy, jestli za 10 let umřeme?

Jak je to s krevními testy ve skutečnosti a jak nám mohou v našem životě pomoci jsme se zeptali prof. MUDr. Jaroslava Racka, DrSc., vedoucího Ústavu lékařské biochemie a hematologie Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice v Plzni.

Vaše nejčastější dotazy č. 2

Prostřednictvím webového portálu Labtestsonline.cz nám posíláte velké množství dotazů, které se týkají testování a vašich potíží. Abyste co nejrychleji získali své odpovědi, přinášíme vám výběr těch nejčastějších. Odpovídá prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc., vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni.

Rekordní návštěvnost

V lednu zaznamenal náš portál rekordních 103 978 návštěv. Velmi si vážíme toho, že si naši návštěvníci v záplavě informací na internetu našli právě LabTestsOnline.cz. Je vidět, že lidé hledají důvěryhodné a odborné informace, aby lépe porozuměli svému zdraví.

446 milionů návštěvníků

LAB TESTS ONLINE více než 20 let přispívá ke zdravotní gramotnosti pacientů, ale i lidí zdravých, kteří chtějí porozumět svému zdraví a především si ho zachovat co nejdéle.

Srovnání testů na covid-19

Připravili jsme pro vás srovnání jednotlivých testů na covid-19. Jaký je rozdíl mezi PCR testy, antigenními testy a testy na protilátky zjistíte v přiloženém letáku.

Nobelova cena za medicínu udělena za objev viru hepatitidy C

Objev viru hepatitidy C odhalil příčinu zbývajících případů chronické hepatitidy a umožnil vývoj krevních testů a nových léků, které zachránily miliony životů. Před výzkumem oceněných vědců byly klíčovými kroky objevy virů hepatitidy A a B, většina případů hepatitidy přenášené krví ale zůstávala nevysvětlená.

Nejčastější dotazy 1

Prostřednictvím webového portálu Labtestsonline.cz nám posíláte velké množství dotazů, které se týkají testování a vašich potíží. Abyste co nejrychleji získali své odpovědi, přinášíme vám výběr těch nejčastějších. Odpovídá prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc., vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni.

Potřebujeme znát svoji krevní skupinu?

Nejčastější fámou, která mezi lidmi stále koluje, se týká znalosti své krevní skupiny. Mnozí si myslí, že je nutné u sebe nosit kartičku s krevní skupinou, kdyby se jim něco stalo, aby se zdravotníci nezdržovali jejím zjišťováním. A když znáte krevní skupinu a Rh faktor, je transfuze prý banální záležitostí.

Vitamin D. Proč se o něm tolik diskutuje?

Zeptejte se lidí kolem sebe, k čemu potřebujeme vitamin D a jak ho získáváme. Většina z nich si vzpomene na kapičky novorozencům proti křivici, osteoporózu seniorů a jako zdroj uvede sluníčko. A pokud nejsou ani v jedné věkové skupině, problém s vitaminem D se jich netýká. Není právě nízká znalost potřeby vitaminu D příčinou kritického nedostatku v populaci? Co víc bychom ještě měli vědět? Zeptali jsme se profesora Ondřeje Topolčana, primáře oddělení imunochemické diagnostiky FN v Plzni.

Nejvyšší riziko aktivity klíšťat. Dezinfikujte místo přisátí!

České republice patří dlouhodobě smutné prvenství ve výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě. Například vloni se s touto virovou infekcí nervového systému léčilo 774 osob, což bylo nejvíce za posledních 8 let. Odborníci varují, že mírná zima a deštivé počasí klíšťatům nahrává, a potvrzují to i aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu, které ukazují na nejvyšší aktivitu klíšťat. Hlavní ochranou před klíšťaty je přitom očkování, použití repelentu a v případě přisátí jejich včasné a bezpečné odstranění a dezinfekce.

Potřebujeme stále přijímat vápník?

Vápník je minerálem zodpovídajícím za celou řadu životně důležitých procesů. Pro náš organismus je velmi cenný po celý život, proto se na jeho příjem nestačí zaměřovat jen v dětství. Větší informovanost by možná pomohla snížit časté problémy s osteoporózou, osteomalacií, vyšší kazivostí zubů, paradontózou, bolestí v kloubech, či změny srdečního rytmu. U příležitosti Světového dne mléka jsme se zeptali MUDr. Romana Cibulky z Ústavu klinické biochemie a hematologie FN v Plzni, jak je to s příjmem vápníku v dospělosti.

Statistický úřad porovnává počty zemřelých

Smrt se stala věcí veřejnou. Lidé diskutují o počtu úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19, odborníci varují před záměnou příčiny úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem. Ale co říkají čísla? ČSÚ rychle zareagoval a rozhodl se zveřejňovat předběžná data o počtu zemřelých v týdenních cyklech. Data průběžně aktualizujeme.

Onemocnění COVID-19 způsobené SARS-CoV-2

Komentáře k mikrobiologické diagnostice onemocnění COVID-19, vypracované jako odborné stanovisko Společnosti pro lékařskou mikrobiologii, jejímž jedním z hlavních cílů je dbát na správnou laboratorní praxi ve vztahu k diagnostice infekčních onemocnění:

Krevní test vás prozradí

Naše testy jsou na světové úrovni. „Lékaři můžete tvrdit, že cvičíte, jíte zdravě a nekouříte, ale rozbor krve prozradí pravdu,“ vysvětluje přední odborník, lékař Jaroslav Racek

Co vše na nás prozradí krev?

Díky ní naším tělem kolují kyslík, živiny, vitaminy, hormony či enzymy. Má vliv na imunitu a taky na udržení tělesné teploty. Prozradí jaké máte choroby i váš životní styl, ale taky to, jak zvládáte stres a co byste měli zařadit do jídelníčku