Nobelova cena za medicínu udělena za objev viru hepatitidy C

Objev viru hepatitidy C odhalil příčinu zbývajících případů chronické hepatitidy a umožnil vývoj krevních testů a nových léků, které zachránily miliony životů. Před výzkumem oceněných vědců byly klíčovými kroky objevy virů hepatitidy A a B, většina případů hepatitidy přenášené krví ale zůstávala nevysvětlená.

Nejčastější dotazy 1

Prostřednictvím webového portálu Labtestsonline.cz nám posíláte velké množství dotazů, které se týkají testování a vašich potíží. Abyste co nejrychleji získali své odpovědi, přinášíme vám výběr těch nejčastějších. Odpovídá prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc., vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni.

Potřebujeme znát svoji krevní skupinu?

Nejčastější fámou, která mezi lidmi stále koluje, se týká znalosti své krevní skupiny. Mnozí si myslí, že je nutné u sebe nosit kartičku s krevní skupinou, kdyby se jim něco stalo, aby se zdravotníci nezdržovali jejím zjišťováním. A když znáte krevní skupinu a Rh faktor, je transfuze prý banální záležitostí.

Vitamin D. Proč se o něm tolik diskutuje?

Zeptejte se lidí kolem sebe, k čemu potřebujeme vitamin D a jak ho získáváme. Většina z nich si vzpomene na kapičky novorozencům proti křivici, osteoporózu seniorů a jako zdroj uvede sluníčko. A pokud nejsou ani v jedné věkové skupině, problém s vitaminem D se jich netýká. Není právě nízká znalost potřeby vitaminu D příčinou kritického nedostatku v populaci? Co víc bychom ještě měli vědět? Zeptali jsme se profesora Ondřeje Topolčana, primáře oddělení imunochemické diagnostiky FN v Plzni.

Nejvyšší riziko aktivity klíšťat. Dezinfikujte místo přisátí!

České republice patří dlouhodobě smutné prvenství ve výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě. Například vloni se s touto virovou infekcí nervového systému léčilo 774 osob, což bylo nejvíce za posledních 8 let. Odborníci varují, že mírná zima a deštivé počasí klíšťatům nahrává, a potvrzují to i aktuální výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu, které ukazují na nejvyšší aktivitu klíšťat. Hlavní ochranou před klíšťaty je přitom očkování, použití repelentu a v případě přisátí jejich včasné a bezpečné odstranění a dezinfekce.

Potřebujeme stále přijímat vápník?

Vápník je minerálem zodpovídajícím za celou řadu životně důležitých procesů. Pro náš organismus je velmi cenný po celý život, proto se na jeho příjem nestačí zaměřovat jen v dětství. Větší informovanost by možná pomohla snížit časté problémy s osteoporózou, osteomalacií, vyšší kazivostí zubů, paradontózou, bolestí v kloubech, či změny srdečního rytmu. U příležitosti Světového dne mléka jsme se zeptali MUDr. Romana Cibulky z Ústavu klinické biochemie a hematologie FN v Plzni, jak je to s příjmem vápníku v dospělosti.

Statistický úřad porovnává počty zemřelých

Smrt se stala věcí veřejnou. Lidé diskutují o počtu úmrtí v souvislosti s nemocí COVID-19, odborníci varují před záměnou příčiny úmrtí v souvislosti s nákazou koronavirem. Ale co říkají čísla? ČSÚ rychle zareagoval a rozhodl se zveřejňovat předběžná data o počtu zemřelých v týdenních cyklech. Data průběžně aktualizujeme.

Onemocnění COVID-19 způsobené SARS-CoV-2

Komentáře k mikrobiologické diagnostice onemocnění COVID-19, vypracované jako odborné stanovisko Společnosti pro lékařskou mikrobiologii, jejímž jedním z hlavních cílů je dbát na správnou laboratorní praxi ve vztahu k diagnostice infekčních onemocnění:

Krevní test vás prozradí

Naše testy jsou na světové úrovni. „Lékaři můžete tvrdit, že cvičíte, jíte zdravě a nekouříte, ale rozbor krve prozradí pravdu,“ vysvětluje přední odborník, lékař Jaroslav Racek

Co vše na nás prozradí krev?

Díky ní naším tělem kolují kyslík, živiny, vitaminy, hormony či enzymy. Má vliv na imunitu a taky na udržení tělesné teploty. Prozradí jaké máte choroby i váš životní styl, ale taky to, jak zvládáte stres a co byste měli zařadit do jídelníčku

Víme určitě, do jaké vzdálenosti je virus nebezpečný?

Různé země, různá doporučení. Je bezpečná vzdálenost 2 metry nebo 1,5 metrů nebo 6 stop? Podle většiny vědců jsou tyto vzdálenosti zcela nedostatečné, protože virovou nálož nenesou jen velké kapénky, které vznikají při kašli a kýchání, ale i ty drobné aerosoly, které jsou vydechovány při běžném mluvení. Dalším nebezpečím jsou i běžci a cyklisté, kteří sportují bez roušek a viry za nimi zůstávají v koridoru.

Pacienti s COVID-19 jsou často infikováni i jinými respiračními viry

Odborníci ze Standford University v USA zjistili, že přibližně jeden z 10 lidí, kteří na pohotovostech vykazují příznaky respiračního onemocnění a u kterých je následně diagnostikován běžný respirační vir, je infikován současně virem COVID-19. Tato zjištění zpochybňují předpoklad, že lidé pravděpodobně nebudou mít COVID-19, pokud budou mít jiný typ virových respiračních onemocnění. Toto má zásadní vliv na mechanismus testování.

Zvyšují se počty laboratoří, které testují původce COVID-19

S velkým nárůstem podezření na onemocnění způsobené SARS-CoV-2 je nutné navýšit i počet laboratoří, které budou schopny vzorky od pacientů testovat. Nabízíme přehled laboratoří, které se k 29. 3. 2020 oficiálně zapojily do vyšetřování přímého průkazu původce COVID-19. Zdroj: Státní zdravotní ústav.

Ohrožuje nás nákaza koronavirem SARS-CoV-2?

Informace Ministerstva zdravotnictví ČR o nákaze virem SARS-CoV-2 jsou na adrese: http://www.mzcr.cz/dokumenty/koronavirus-2019-ncov-o-koronaviru-v-mediich_18440_4122_1.html Rozhovor s primářem Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie MVDr. Petrem Ježkem o nákaze virem SARS-CoV-2 v Číně a v Evropě...

Koronavirus SARS-CoV-2. Kde získat relevantní informace.

Nabízíme vám autorizované zdroje informací, které se týkají šíření onemocnění COVID-19. Věříme, že vám uvedené odkazy pomohou zodpovědět vaše otázky a udělat si vlastní názor nezávisle na poplašných zprávách některých médií.

Na co se nejčastěji ptáme Dr. Google?

Doktor Google všechno zná a všechno ví, alespoň se tak tváří. Je stále k dispozici, nemá čekárnu přeplněnou pacienty, tak proč bychom se ho nezeptali na naše zdravotní problémy. Na co se nejčastěji ptají Američané, co zajímá nás Čechy a proč je dobré být zdravotně gramotní?

Epidemie respiračního syndromu v Číně

V prosinci 2019 se ve městě WU-Chan v Číně objevilo několik případů zápalu plic. Virus neodpovídal žádnému jinému známému viru, což vyvolalo velké obavy. U neznámého viru je velmi nebezpečné to, že nevíme, jaký vliv má na lidi.

PF 2020

Vážení a milí, přejeme Vám krásný nový rok a především hodně zdraví. Váš tým Lab Tests Online

Webovým stránkám Lab Tests Online CZ byl znovu udělen HONcode

Právě jste na stránkách mezinárodního zdravotnického portálu, kterým můžete důvěřovat. Jedním z nejužitečnějších ukazatelů věrohodnosti je právě HONcode, který vydává švýcarská organizace pro oblast medicínských informací na internetu. Pokud má web toto logo, máte záruku, že dodržuje jasně daná pravidla a že čtete informace od skutečných odborníků nezatížených reklamou.

Prozradí krev rakovinu?

Krev je nesmírně zajímavá tekutina a laboratorními testy se z ní dá zjistit spousta věcí. Pro větší informovanost může pomoci portál Lab Tests Online?

Chlamydie-nejrozšířenější pohlavní nemoc

Bakteriemi Chlamydia trachomatis je každoročně infikováno asi 90 milionů lidí. Více než 80 % nákaz proběhne bez příznaků a bohužel neléčená chlamydiová infekce je nejčastější příčinou mimoděložního těhotenství v České republice.

V kůži alergika

Vyrážka, dermatitida, ekzém, zčervenání a svědění očí, kašel, ucpávání nosu, rýma, astma, svědění v ústech, bolesti břicha, zvracení, průjem. Čím dál více lidí zažívá tyto projevy na vlastní kůži. Jaké vyšetření je u alergologa čeká?

Jak je to se spalničkami v České republice?

Vzhledem k výskytu spalniček v ČR stojí za to připomenout historii tohoto onemocnění a shrnout poznatky o současné epidemiologické situaci. Spalničky jsou exantémové infekční onemocnění. Jejich původcem je virus spalniček patřící do čeledi Paramyxoviridae. Pro trvalé udržení spalničkového viru v lidské populaci je nutná stálá přítomnost...

Mám dostatek vitamínu D?

Dostatek vitamínu D je nezbytný pro správnou funkci celého našeho těla. Je potřebný pro vstřebávání vápníku, hořčíku a fosfátů z potravy v tenkém střevě, správnou činnost svalů, ale zároveň podporuje optimální funkci buněk v celém těle. Optimalizuje jejich množení a přeměnu na konečnou buňku schopnou vykonávat svou funkci.

Jak se správně připravit na odběr krve a moči?

Vyšetření krve a moči je standardním lékařským testem, který může odhalit i závažné choroby. Ale mnozí vlastně ani pořádně nevědí, co všechno může výsledky ovlivnit a jak se na odběr připravit. Stačí se ráno nenapít a může být všechno jinak.

Profesor Jaroslav Racek o laboratorní diagnostice na ČR 2

Máte jedinečnou příležitost poslechnout si velmi zajímavý rozhovor s profesorem Jaroslavem Rackem z Ústavu klinické biochemie a hematologie v Plzni. Dozvíte se mnoho informací o testování, o podvodných metodách, a také o možnostech, jak získat důvěryhodné informace pro své zdraví.

Slavnostní setkání v budově Karolina

Jak jsme vás dříve informovali, 17. října tr. proběhlo v budově Karolina slavnostní setkání s médii, zaměřené na 10. výročí spuštění české verze Lab Tests Online. Akce se zúčastnili přední lékařští odborníci, zástupce Ministerstva zdravotnictví prof. Prymula a za zdravotní pojišťovny Ing. Friedrich a Ing. Šmehlík. Za tým Lab Tests Online měl...

Prozkoumaná imunita

"Myslím si, že mám oslabenou imunitu." Kolikrát jste si už sami stanovili tuto diagnózu? Jenže tento obranný systém je velmi složitý a je třeba se přesvědčit, zda je opravdu viníkem všech vašich zdravotních potíží.

Slavnostní setkání

Už zítra 17.10.  proběhne v těchto nádherných prostorách Karolina slavnostní setkání s novináři k 10. výročí české verze Lab Tests Online. Za přítomnosti předních odborníků-lékařů se bude diskutovat o současných problémech alarmujícího stavu zdravotní gramotnosti v ČR.  

LAB TESTS ONLINE - CZ slaví 10. výročí

10. října 2008 zahájila svůj provoz česká verze webového portálu www.labtestsonline.cz.  Lab Tests Online byl založen AACC americkou společností klinické chemie již v roce 2001 a za prvních deset let se velmi rychle rozšířil nejen v USA, ale expandoval do celého světa. Jedná se o mezinárodní, nekomerční a odborně garantovaný projekt zaměřující...

Ministr zdravotnictví ČR Adam Vojtěch převzal záštitu nad projektem Lab Tests Online

Při příležitosti 10. výročí spuštění webového portálu LabTestsOnline.cz převzal záštitu nad tímto projektem ministr zdravotnictví České republiky Mgr.et Mgr. Adam Vojtěch, MHA. Ve svém dopise zaslaném předsedovi rady Lab Tests Online prof. MUDr. Jaroslavovi Rackovi, DrSc. sdělil: „Děkuji za Váš dopis a poskytnuté informace o projektu Lab Tests...

Nemoci přivezené z dovolené

Nejsou to zrovna suvenýry, se kterými byste se rádi pochlubili. Spíš naopak. Z dovolené jste se nevrátili zdraví. Trpíte bolestmi, křečemi a horečkou a doufáte, že to brzy přejde.

Nová studie LIBUSE - změní se screening rakoviny děložního čípku?

Nová česká studie přináší unikátní data o výskytu původce rakoviny děložního čípku – lidského papilomaviru (HPV) – ve středoevropské populaci zdravých žen. Poukazuje tak na další možnosti zvýšení citlivosti screeningu pomocí moderního testu založeného na analýze DNA HPV.

Týden štítné žlázy

Žláza má neobyčejně důležitou úlohu při řízení tělesného metabolismu, tj. řídí způsob, jak organismus zužitkovává energii. Slouží k tomu hormony, které štítná žláza vytváří – tyroxin (T4) a trijodtyronin (T3), které jsou krevním oběhem roznášeny po celém organizmu. Pod vlivem těchto hormonů dostávají buňky informaci jak rychle zužitkovávat energii a vytvářet bílkoviny. A protože probíhá týden štítné žlázy, přinášíme vám několik zajímavých informací...

Co znamenají zkratky na žádance 6. část

Zjištění alergií z odebrané krve. Kýchání, rýma, svědění očí, dušnost, otoky rtů, jazyka, kopřivka, průjmy, bolesti břicha...Příznaků je mnoho, ale pokud chceme zjistit, co naše problémy způsobilo a jak se s nimi vypořádat, měli bychom navštívit alergologa.

Nenechte se napálit

Sliby, že se o svém zdraví dozvíte úplně všechno, zní lákavě. A pracovišť, která to nabízejí, jsou stovky. Čtěte a posuďte sami, jestli má smysl za alternativní vyšetření utrácet.

Co znamenají zkratky na žádance 4. část

Sledování střevních zánětů. Se střevními problémy má každý z nás určitě své nepříjemné zkušenosti. Již od dětství se naše střeva občas vzbouří a my trpíme bolestmi břicha, průjmem nebo zvracením. Existuje však množství nemocí, které mají závažnější průběh.

MUDr. Vladimír Dvořák, PhD., předseda České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP, hovoří o prevenci rakoviny děložního čípku.

Rakovině děložního čípku je možné téměř ze 100 % předejít vhodným chováním, uvědomělým přístupem sama k sobě a především pravidelnými preventivními prohlídkami u gynekologa. Gynekolog ji může včas odhalit preventivním cytologickým stěrem z děložního čípku případně zjistit skrytou infekci a to pomocí testu HPV DNA.