O projektuO laboratorním vyšetřeníNovinkyPartneřiKontakty
  • Seznam vyšetření
  • Nemoci a obtíže
  • Screening
  • Slovníček
Czech Republic Australia Spain Greece Hungary Italy Poland Portugal United Kingdom USA
  1. Úvodní stránka
  2. Novinky

Novinky

 

 

Nová schvalovací nařízení EU 2017/746 mohou omezit přístup pacientů k laboratorní diagnostice

Od 26. května 2022 začalo platit účinné Nařízení evropského parlamentu rady (EU) 2017/746 ze dne 5. dubna 2017 o regulaci diagnostických a zdravotnických prostředcích in vitro, tzv. IVDR. Nahradilo směrnici 98/79/ES. Toto IVDR extrémně zpřísnilo požadavky pro uvedení jakéhokoli IVD na trh a bohužel Evropská komise nezvládla organizaci.

Více informací

Candida auris – kvasinka, která se šíří po nemocnicích a zabíjí pacienty

Kvasinka Candida auris se šíří hlavně přes kontaminované povrchy v nemocnicích, a pokud se dostane do těla, může napadnout nervovou soustavu nebo vnitřní orgány a vyvolat nebezpečné záněty. Kvasinka je přitom odolná proti antimykotikům i dalším lékům. Představuje velký problém, protože se velmi těžko odhaluje, což může vést ke zvolení neefektivní léčby.

Více informací

Mezinárodní den sester nám připomíná jejich obětavou práci

Mezinárodní den sester se po celém světě slaví vždy 12. května, v den výročí narození Florence Nightingaleové. Tento den je součástí celoročního programu „Naše sestry, naše budoucnost“, který vyhlásila Mezinárodní rada sester ICN. Poukázat má na to, co ošetřovatelství potřebuje nyní i v budoucnu, aby se vypořádalo s globálními zdravotními výzvami a zlepšilo globální zdraví pro všechny.

Více informací

Rakovina močového měchýře. Nový test může pomoci předpovědět onemocnění roky před propuknutím příznaků

Včasná detekce rakoviny močového měchýře může zlepšit klinické výsledky a míru přežití, podobně jako u jiných druhů rakoviny. Nedávná studie ukázala, že test moči by mohl být použit k detekci 10 specifických genů, které by mohly pomoci předpovědět rakovinu močového měchýře.

Více informací

Novinka! Z krve lze zjistit včas rakovinu slinivky

Zkoumání lipidů, v tomto případě zejména tuků v lidském těle, vedlo profesora Michala Holčapka a jeho kolegy k vytvoření konceptu včasného zjišťování hned několika různých typů rakovinných nádorů. Tedy jejich rozpoznání v době, kdy se dají úspěšněji léčit.

Více informací

Familiární hypercholesterolémie – jak zjistíme zděděný vysoký cholesterol

Nazývá se familiární hypercholesterolémie a je dědičným onemocněním, o kterém málokdo z postižených ví. Vysoká hladina cholesterolu se u nich vyskytuje od narození na rozdíl od zvýšeného cholesterolu, který vzniká špatným životním stylem. A právě proto je toto onemocnění velmi nebezpečné. Vysoký cholesterol totiž způsobuje srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Jaké máme diagnostické možnosti?

Více informací

Na co nejvíc umíráme? Už to není covid-19

V prvním pololetí roku 2022 zemřelo podle předběžných dat 60 tisíc obyvatel Česka. Příčinou jejich smrti byla nejčastěji chronická ischemická choroba srdeční, stejně jako v letech 2018–2020. Pro stejné období roku 2021 přitom statistice příčin smrti vévodil covid-19.

Více informací

Virová, nebo bakteriální infekce dýchacích cest a nová diagnostika

Zlatým standardem v diferenciální diagnostice virových a bakteriálních infekcí dýchacích cest je zejména C-reaktivní protein (CRP), dále se využívají i prokalcitonin a interleukiny. Jaká jsou úskalí jejich použití a jaké nové metody rozlišení etiologie infekčních onemocnění jsou aktuálně vyvíjeny?

Více informací

Ministři zdravotnictví zemí EU přijali nová doporučení pro intenzivnější prevenci rakoviny

V rámci Evropského plánu boje proti rakovině (EU Cancer Beating plan) představila v září Evropská komise nová doporučení k posílení prevence prostřednictvím včasného screeningu rakoviny. Tato doporučení vycházejí z nejnovějších vědeckých poznatků a nahrazují doporučení z roku 2003. Dokument byl schválen 9. 12., kdy se konalo zasedání Rady EU pro zaměstnanost, sociální politiku, zdraví a ochranu spotřebitele (EPSCO) pod vedením českého předsednictví.

Více informací

Vitamin D stále víří vlnu zájmu. Přinášíme odpovědi na vaše nejčastější dotazy

O zdravotním přínosu vitaminu D už v dnešní době není pochyb. Ale jak zjistíme, jestli ho máme dostatek? Jaké množství máme brát, jaký koupit. Otázek na primáře Oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň, prof. MUDr. Ondřeje Topolčana, CSc., jste měli mnoho, proto jsme pro vás vybrali ty nejčastější.

Více informací

Jak si udržet dobré zdraví?

Čím je člověk starší, tím je těžší udržet se v dobré kondici. Jak to udělat, aby měl člověk i po padesátce zdraví jako zamlada? Náš tip: nezapomínejte na prevenci.

Více informací

Světový den bezpečí pacientů letos o bezpečnosti léků

Světový den bezpečí pacientů připadající na 17. září je pravidelnou iniciativou Světové zdravotnické organizace (WHO), ke které se Česko připojuje od roku 2019. Cílem je zvýšit povědomí veřejnosti v oblasti kvality a bezpečí poskytované zdravotní péče. Tématem pro rok 2022 je právě bezpečnost léků.

Více informací
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • Další
Seznam vyšetřeníNemoci a obtížeScreeningSlovníček
O projektuO laboratorním vyšetřeníPartneřiKontaktyStatus informacíZpracování osobních údajů

Nositel licence:

Garanti české verze:

@labtestsonline

© 2017 - 2023 Labtestonline.cz - jakékoli kopírování, editování, šíření nebo jiný způsob využití obsahu webu, textů, ilustrací, videí a fotografií bez souhlasu provozovatele je zakázáno a podléhá autorskému zákonu České republiky č. 121/2000 Sb.