Měření hladiny kalprotektinu ve stolici (fekálního kalprotektinu, FC, FCal) se používá k hodnocení přítomnosti a tíže zánětu ve střevech, a to zejména u idiopatických střevních zánětů, ke kterým patří především Crohnova nemoc (CN) a ulcerózní kolitida (UC).

 

Základní informace

Kalprotektin je bílkovina s protimikrobiálními a protizánětlivými účinky. Nachází se v bílých krvinkách, které ji hojně tvoří a vylučují při zánětu. Je tomu tak i při zánětech střev. Kalprotektin se využívá k měření přítomnosti a intenzity zánětu ve střevě proto, že jeho molekula je velmi odolná a na rozdíl od jiných markerů zánětu není při průchodu trávicí trubicí znehodnocována enzymy střevních bakterií. Velmi přesně proto odráží stupeň zánětlivého postižení střev.

Kdy se nechat vyšetřit?

Vyšetření by se mělo provést, pokud máte příznaky svědčící pro střevní zánět. Patří k nim dlouhodobé nebo opakující se bolesti břicha, krvácení z konečníku, průjem, nevysvětlitelná ztráta hmotnosti, zánětlivé změny typu píštělí a hnisavých abscesů v okolí konečníku, tyto obtíže mohou být provázeny únavností a zvýšenou tělesnou teplotou.

 

V jakých případech se využívá?

Fekální kalprotektin se vyšetřuje při podezření na idiopatický střevní zánět (Crohnovu nemoc nebo ulcerózní kolitidu), pro sledování průběhu těchto chorob a jejich odpovědi na léčbu. Pomáhá odlišit zánětlivá onemocnění střev od funkčních poruch, které mohou mít velmi podobné příznaky, nejsou však provázeny zánětem střev.  Vyšetření fekálního kalprotektinu může upozornit na rozvíjející se střevní zánět ještě před tím, než pacient začne pociťovat jakékoliv obtíže, což napomáhá včasnému zahájení léčby a omezuje riziko rozvoje komplikací IBD.

Vyšetření fekálního kalprotektinu je naprosto neinvazivní, může tak předcházet invazivnímu průkazu střevního zánětu endoskopií, a to zejména u rizikových pacientů (děti, senioři, polymorbidní pacienti).

Pokud máte příznaky, které by mohly naznačovat přítomnost střevního zánětu, neváhejte se poradit se svým lékařem o možnosti vyšetření fekálního kalprotektinu.

Podrobný popis na https://www.labtestsonline.cz/fekalni_kalprotektin.html