Podle mnohých internetových zdrojů je většina národa překyselena, protože jí kyselé potraviny a žije nezdravě. Stačí si však zakoupit potravinový doplněk, absolvovat speciální vyšetření nebo držet alkalickou dietu, a problém bude vyřešen. Mnohdy znějí informace tak důvěryhodně, že jim laik snadno podlehne a utratí peníze za nesmyslné diety nebo doplňky stravy, aby se tzv. odkyselil.

Jak je to tedy s překyselením organismu

„Hromadění kyselin nastává až při vážných zdravotních problémech. Pacient musí navštívit lékaře a léčit nemocný orgán, tzv. odkyselení organismu nepomáhá.“

Zdravý organismus nemůže být překyselen. Pokud v organismu převažují kyseliny, jedná se o důsledek onemocnění, kvůli kterému je organismus nemůže odbourat nebo vyloučit. Tento stav se musí léčit, tedy musí to řešit lékař, a ne laik nějakými potravními doplňky,“ vysvětluje prof. MUDr. Jaroslav Racek z Ústavu lékařské chemie a biochemie Fakultní nemocnice v Plzni a odborný garant projektu Lab Tests Online.

Kde se v těle berou kyseliny?

Většina katabolitů, vznikajících při metabolismu, má kyselý charakter. Je to např. kyselina mléčná, vznikající při nedostatku kyslíku ve tkáních (např. ve svalech při sprintu, ale i ve tkáních u pacienta v šoku) nebo tzv. ketolátky, vznikající při hladovění, ale např. také u špatně léčeného diabetika. Kyselý charakter má i oxid uhličitý, konečný produkt oxidace všech uhlíkatých látek.

Zdravý organismus se s těmito metabolity bez problémů vypořádá: kyselinu mléčnou a ketolátky odbourá v játrech, oxid uhličitý vydýchá. Další kyselé látky, vzniklé při metabolismu látek obsahujících síru a kyselinu fosforečnou, vyloučí ledvinami.

Překyselení vzniká při onemocnění orgánů

Problém samozřejmě nastává při onemocnění některého z výše uvedených orgánů – jater, ledvin, plic. Pak se kyselé metabolity v organismu hromadí a jejich převaha se nazývá acidóza. Profesor Racek vysvětluje, že acidóza je metabolická, hromadí-li se kyseliny vzniklé při metabolismu, nebo respirační, když plíce nejsou schopny vyloučit dostatek kyselinotvorného oxidu uhličitého. A dodává: „V tomto případě však určitě nepomůže alkalizace vnitřního prostředí příjmem alkalicky reagujících solí (fosfáty, hydrogenuhličitan aj.), někdy může stav dokonce zhoršit. Je třeba, aby takový člověk navštívil lékaře a léčil se ten orgán, který není v pořádku.“

Poruchu ve smyslu převahy kyselin či zásad může způsobit onemocnění (špatně léčený diabetes, selhání ledvin, těžké onemocnění plic či jater, zvracení aj.), ale např. předávkování některých léků, především diuretik, nebo požitím jedů.

Domácí měření pH moči za účelem kontroly „odkyselení“ organismu je nesmysl

Kyselost (pH) moči zjišťovaná pomocí papírků vůbec nic neříká o tom, zda v těle převažují kyseliny či zásady. Profesor Racek uvádí několik případů:

·         Mírně kyselá je moč fyziologicky, více kyselá je po masité stravě.

·         Rostlinná strava (včetně kyselého ovoce) vede spíše k alkalické reakci moči – kyseliny z ovoce se přemění na hydrogenuhličitan, který reaguje alkalicky.

·         Při hromadění kyselin se je organismus snaží vyloučit ledvinami – moč je kyselá.

·         Jestliže má člověk onemocnění ledvinových kanálků (renální tubulární acidózu), nedovede vyloučit kyseliny močí. Moč pak reaguje alkalicky, v krvi však opět významně  převažují kyseliny.

·         Alkalická moč doprovází i záněty močových cest, o situaci v krvi to opět nic neříká.

·         Kyselost moči ovlivňují i některé léky (např. diuretika).

·         Jestliže v krvi převažují alkalické látky a současně je nedostatek draslíku, vylučují ledviny místo iontů draselných ionty vodíkové, tedy moč je kyselá i při silně alkalické krvi.

·         Násilná úprava pH moči různými přípravky může podpořit i tvorbu močových kamenů (při okyselení moči se sráží kyselina močová, je-li moč příliš alkalická, vznikají kameny z fosforečnanu a uhličitanu vápenatého).

Je tolik možností, jak se pH moči mění, že jednoduchá interpretace ani nemůže existovat. Zásaditost či kyselost moči výrazně kolísá v závislosti na tom, co člověk snědl, nebo jak se choval, ale určitě to neposkytne relevantní informaci o rovnováze v organismu. Měření pH moči za účelem kontroly „odkyselení“ organismu je třeba důrazně zamítnout, odkyselení totiž zdravý člověk nepotřebuje.

 

Příklady z médií

Na uvedených příkladech chceme ukázat, že i v médiích určených pro laiky existují informace, které jim mohou pomoci nepodléhat strachu z všeobecného překyselení:

1.   Praktický lékař MUDr. Dušan Zhoř. (A co by praktický lékař poradil svým pacientům, kteří za ním přijdou s tím, že asi mají překyselený organismus? „Pokud by je toto přesvědčení vedlo k tomu, že budou jíst více zeleniny a celkově se stravovat zdravěji, tak ať si klidně myslí, že si odkyselují organismus.“) zdroj https://www.denik.cz/zdravi/prekyseleni-organismus.html

2.   Doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D. Centrum výživy Fakultní Thomayerovy nemocnice. („V každém případě udržování acidobazické rovnováhy není pro lidské tělo žádným velkým problémem,“ říká Pavel Kohout. „Pokud se ale u někoho objeví těžká acidóza, nejde o nic zanedbatelného. Dochází k ní, když člověk zápolí se zástavou srdce, selháním ledvin nebo prudkým zhoršením cukrovky.“ Takovou situaci rozhodně nevyřeší alkalické potraviny, hluboké dýchání, meditace ani další doporučení příznivců alternativní medicíny. Lékaři musí nasadit všechny dostupné prostředky.“) Zdroj https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-zvelicovane-nebezpeci-prekyseleneho-organismu-144543

3.   Biochemička Michaela Bebová. („Kyselé prostředí je důsledek chování rakovinné buňky, která produkuje velké množství laktátu, tedy kyseliny mléčné. „Překyselení není příčinou rakoviny. Kyselé prostředí vytváří rakovinné buňky.“) Zdroj www.flowee.cz https://www.flowee.cz/ditevsiti/zdravi/13523-kyselinotvorne-potraviny-uskodit-mohou-prekyseleni-organismu-ale-podle-odborniku-neexistuje

4.      MUDr. Miroslav Šuta. „Propagátoři alkalické diety se shodují v doporučení zvýšené konzumace zeleniny nebo ořechů. Pokud si tedy přidáte zeleninu, ovoce nebo ořechy do jídelníčku a omezíte živočišné tuky nebo červená masa, patrně svému zdraví prospějete a o nějaké přebytečné kilo můžete zhubnout. Nečekejte ale změnu kyselosti či zásaditosti svého těla.“ Zdroj https://plzen.rozhlas.cz/kruta-pravda-o-radoby-prekyselenem-organismu-lidske-telo-ma-stabilni-ph-a-dieta-8768500

5.      PharmDr. Margrit Slimáková. (Celá teorie alkalických diet míjí fakta o fungování lidského těla a metabolismu. Prakticky ignoruje přirozenou regulaci pH v těle pomocí oxidu uhličitého, vody, bikarbonátů a dalších sloučenin kyslíku, vodíku a uhlíku. Faktem je, že pH moči neurčuje ani neodráží pH jakéhokoliv jiného orgánu, tkáně anebo tělní tekutiny. Pro zdravou výživu vykonstruovaný výživový směr nikdo nepotřebuje, a už vůbec nepotřebuje speciální alkalické doplňky.“) https://www.margit.cz/nikdo-kysely/

 

 foto Canva