Ministerstvo zdravotnictví ČR vydalo seznam novinek ve zdravotní péči pro rok 2025. Jednou z nich je i nový screeningový program pro muže – screening aneurysma abdominální aorty (AAA)
Aneurysma abdominální aorty (AAA) patří mezi nejzávažnější onemocnění cévního systému, které postihuje nejčastěji muže starší 65 let (jsou postiženi 4–6krát častěji než ženy). Na jeho vzniku se podílí více faktorů, nemá specifickou příčinu. Nejzávažnější komplikací diagnózy je pak ruptura (prasknutí). Je to život ohrožující stav, který bez včasného léčebného zákroku končí smrtí na vykrvácení.
Polovina pacientů umírá už krátce po vzniku ruptury nebo během transportu do nemocnice, proto je zaváděn nový screeningový program určený mužům ve věku 65–67 let. Cílem je včas odhalit přítomnost AAA a v případě nálezu velkého aneurysmatu zahájit preventivní léčbu, například elektivním operačním výkonem.
Do pilotního programu jsou zapojeni praktičtí lékaři, kteří budou své pacienty informovat o vhodnosti účasti na screeningu, dále pracoviště provádějící příslušné ultrasonografické vyšetření abdominální aorty a také Centra vysoce specializované kardiovaskulární péče (včetně center vysoce specializované komplexní kardiovaskulární péče) pro případ dalšího léčebného postupu.
Zdroj VZP
Jak probíhá diagnostika?
AAA lze spolehlivě diagnostikovat pomocí zobrazovacích metod včetně ultrasonografie. Ultrasonografie má vysokou senzitivitu (94 %–100 %) a specificitu (98 %–100 %) pro vizualizaci aorty a detekci AAA, navíc je bezpečná, levná a běžně se používá pro diagnostiku AAA a nevystavuje pacienta ionizujícího záření. Ultrazvukové vyšetření je vhodné kromě screeningu rizikových pacientů také ke sledování stabilních aneurysmat v čase a ke kontrolám po léčbě AAA.
Pokud vás zajímá, jaké diagnózy patří mezi onemocnění srdce a cév, můžete se podívat na podrobný přehled na našich stránkách www.labtestsonline.cz