Oficiální název:
Chlamydia trachomatis Culture, Chlamydia trachomatis DNA Vyšetření, zesílené vyšetření Chlamydia trachomatis, přímé antigenní vyšetření Chlamydia trachomatis (DFA)
Související vyšetření:

Kapavka


Základní informace

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Proč se nechat vyšetřit?

Vyhledat nebo diagnostikovat chlamydiovou infekci

Kdy vyšetření použít?

Testování: pokud jste sexuálně aktivní, těhotná nebo máte jeden či více rizikových faktorů k rozvoji chlamydie nebo máte poševní infekci; záleží na Vašich rizikových faktorech.

Pro diagnózu: pokud máte příznaky na sexuálně přenosnou infekci, jako je např. vaginální výtok a bolesti břicha (u ženy) nebo neobvyklé výtok z penisu nebo bolest při močení (u muže) nebo když má novorozenecmzánět spojivek

Požadovaný druh vzorku

Výtěr nebo stěr buněk nebo sekret z infikovaného místa; moč (mužská nebo ženská) pro molekulární vyšetření

Příprava před testem?

Pokud se chystáte na vyšetření, řekněte svému lékaři, zda užíváte antibiotika. Ženy by se neměly sprchovat a používat vaginální krémy 24 hodin před vyšetřením. Může to mít vliv na výsledek testu. Také můžete být požádáni, abyste nevyprazdňovali močový měchýř hodinu až dvě před testovaným odběrem moči.Dodržujte instrukce, které Vám byly podány.

Vyšetřovaný parametr

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Co je vyšetřováno?

Vyšetření hledá důkaz o infekci způsobenou Chlamydia trachomatis, nejběžnější sexuálně přenosnou chorobou (STD) ve Spojených Státech, zvláště ve věku 15 až 25 let. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) odhaduje, že 2,8 milionu Američanů je nakaženo virem chlamydie každý rok, a konstatuje, že ženy jsou často re-infikovaných pokud jejich partneři nemají dostatečnou léčbu. Skutečná incidence může být vyšší, protože mnoho lidí nemá žádné příznaky a jejich případy nejsou diagnostikovány a nahlášené. Ročně se eviduje více než jeden milion nových případů. Diagnostika a léčba chlamydie je velmi důležitá, aby se zabránilo dlouhodobým komplikacím a šíření infekce na jiné.

Chlamydiaje obecně přenášená pohlavním stykem (orálním, vaginálním nebo análním) s nakaženým partnerem. Mezi rizikové faktory patří pohlavní styk s více sexuálními partnery, coinfection nebo předchozí infekce s jiným STD, a důsledné nepoužívání bariérové antikoncepce. Infikované matky můžou předat infekci na své dítě během porodu. Těmto dětem hrozí nebezpečí rozvoje zánětu spojivek, který může ohrozit zrak, a zápal plic.

Asi 75% infikovaných žen a 50% nakažených mužů nemá žádné příznaky, někteří mohou mít jen mírné příznaky. U žen (pokud se příznaky objeví) patří krvácení mezi menstruačními obdobími a po pohlavním styku, bolest břicha, bolestivý pohlavní styk, a abnormální poševní výtok. U mužů mezi příznaky patří hnis nebo mléčně výtok z penisu a zánět prostaty (prostatitida) nebo zánět v oblasti konečníku (proctitis). Obě pohlaví mohou zažívat bolestivé nebo časté močení.

Chlamydie se dá snadno léčit řadouantibiotik, ale pokud se neléčí, může způsobit vážné reprodukční a další zdravotní problémy. Pokud se neléčí, mohou se u žen rozvinout zánětlivá onemocnění pánve(PID)z infekcí, která začínají na děložním hrdle a mohou se dálešířit do vejcovodů a vaječníků. To může způsobit neplodnost a zvýšit riziko tubárního (mimoděložního) těhotenství, což je často smrtelné. Ženy, které jsou infikované a těhotné mohou zažít těžké krvácení před porodem a předčasné prasknutí blan. Muži se mohou stát sterilní. U obou pohlaví se může vyvinout rektální svědění a červené, oteklé, svědění očí.

Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?

Mohou být použity pro testování různé druhy vzorků, ale ne všechny laboratoře dokážou každý druh vzorku zpracovat. Váš lékař Vám provede stěr nebo výtěr z buněčného vzorku nebo sekretu z infikovaného místa, jako je pochva, penis, řitní otvor nebo krk. Někdy si žena sama může odebrat vzorek z pochvy tamponem. Ranní moč by měla být odebrána lékařem nebo v laboratoři ve speciální nádobce s uzávěrem.

Příprava před testem?

Pokud se chystáte na vyšetření, řekněte svému lékaři, zda užíváte antibiotika. Ženy by se neměli sprchovat a používat vaginální krémy 24 hodin před vyšetřením. Může to mít vliv na výsledek testu. Také můžete být požádáni, abyste nevyprazdňovali močový měchýř hodinu až dvě před testovaným odběrem moči. Dodržujte instrukce, které Vám byly podány.

Vyšetření

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.

Jak je vyšetření využíváno?

Vyšetření se používá k:

 1. diagnostikování příčiny symptomů
 2. vyšetření sexuálně aktivní jedince na přítomnost mikroorganismů nebo
 3. dokumentaci, že osoba byla sexuálně zneužita.

Testování na chlamydii a kapavku se zpravidla provádí současně jako dva organismy, které mají podobný klinický průběh. Konečná diagnóza je důležitá, protože chlamydie se můžou podobat kapavce a obě tyto infekce si žádají rozdílnou léčbu antibiotiky.

Preferovaná metoda vyšetření je aktuálně molekulární vyšetření, také známo jako metoda založená na amplifikaci nukleové kyseliny (NAAT). Toto vyšetření je založeno na amplifikaci DNA, která přítomna v Chlamydia trachomatis. Výhoda molekulárního vyšetření je, že je obecně citlivější a specifičtější než ostatní testy na chlamydii a může být tedy provedeno ze vzorku moči jak u ženy, tak u muže a také eliminuje vyšetření pánve u ženy.

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučuje, aby se oběťi sexuálního napadení testovali metodou NAAT jak pro C. trachomatis tak i pro N. gonorrhoeae, které patří mezi nejčastěji předané choroby v takových případech a aby mohli ihned zahájit léčbu, pokud jsou nakažení. Molekulární vyšetření by se nemělo používat k diagnostikování nebo ověření případů jako zákonný důkaz. Pokud se zákonný systém nezmění, pouze pozitivní výsledky kultivace potvrzující infekci chlamydii jsou přípustné u soudu.

Další testy na chlamydii zahrnují přímé fluorescenční protilátky skvrn (DFA), kterýé detekují Chlamydia antigeny a DNA sondu. Jiné testy hledají chlamydiové DNA, ale jsou méně citlivější než NAAT.

Kdy je vyšetření požadováno?

Lékař může objednat vyšetření, pokud máte symptomy, jako jsou vaginální výtok a abdominální bolest (u žen) nebo neobvyklý výtok z penisu nebo bolest při močení (u mužů). Ačkoli, kolem 75 % nakažených žen a 50 % nakažených mužů nevykazují žádné aktivní symptomy, takže Centrum pro kontrolu nemoci doporučuje vyšetření v těchto následujících případech:

 • měli chlamydii již dříve
 • mají jinou sexuálně přenosnou nemoc (i) zvláště pak HIV
 • mají nového nebo několik sexuálních parterů najednou
 • nepoužívají důsledně prezervativ
 • nabízejí sexuální služby za peníze
 • používají nelegální drogy
 • zahajují sexuální život v nízkém věku
 • žijí např. ve vazbě nebo v nápravném zařízení
 • zejména muži, kteří žijí sexuálně s jiným (jinými) muži
 • všechny sexuálně aktivní ženy pod 20 let (vyšetřování alespoň jednou ročně)

U těhotných žen, Centrum pro kontrolu a prevence nemoci (CDC) doporučuje screening chlamydií během první prenatální návštěvě a opět ve třetím trimestru. Týká se to zejména žen kolem 25 a mladších u těch, které jsou vystaveny zvýšenému riziku infekce. Těhotné ženy s diagnózou chlamydií by měly být znova vyšetřeny během prvního trimestru a dále za 3 až 6 měsíců, nejlépe ve třetím trimestru. (Viz Těhotenství a prenatální vyšetření.)

Testování jak pro chlamydie a kapavku může být provedeno, když novorozenecpříznaky jako je zánět spojivek, zarudnutí a otok oka, a výtok..

Co výsledek vyšetření znamená?

Pozitivní vyšetření poukazuje na aktivní infekci, která vyžaduje léčení současně s užíváním antibiotik.

Negativní test znamená pouze to, že v době zkoušky neexistuje žádný důkaz choroby. Je velmi důležité, aby osoby, které jsou vystaveny zvýšenému riziku infekce, byly pravidelně kontrolovány a testovány, zejména proto, že re-infekce je častá zejména mezi teenagery.

Pokud jste nakaženi, měl by být vyšetřen i váš sexuální partner.

Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.

Chlamydie je často nazývána „tichá epidemie“, protože infekce není tak obvyklá. Takže mnoho lidí neví, že jsou nakaženi. Odhadované 3 milióny případů chlamydií každoročně v USA je speciálně rozšířeno mezi mladými lidmi a nejběžněji mezi ženami kolem 19-25 roku. Je to čtyřikrát běžnější než kapavka a šestkrát běžnější než opar (herpes).

Chlamydie se snadno léčí, ale pokud se neléčí, může způsobit několik reproduktivních a dalších zdravotních problémů. Pokud jste nakaženi, váš sexuální partner by se měl také nechat vyšetřit a stejně tak se léčit.

Lidé, kteří jsou nakaženi, mají větší riziko rozvoje dalších sexuálně přenosných chorob, zahrnující 3-5 krát větší riziko získání HIV, pokud tomuto onemocnění byli vystaveni.

Informace o laboratorním vyšetření

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Informace o laboratorním vyšetření naleznete zde
Pro další informace o vyšetření pokračujte šipkou dál

Časté otázky

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

1.Jaké jsou symptomy onemocnění chlamydiemi?
2. Co se stane, pokud se nepůjdu léčit?
3. Jak jsou chlamydie přenášeny?
4. Jak je onemocnění způsobené chlamydiemi léčeno?

1 . Jaké jsou symptomy onemocnění chlamydiemi?
Lidé, kteří jsou nakaženi chlamydií, nemusí mít symptomy, takže nevyhledají léčbu. U žen, symptomy (pokud se objeví) zahrnují krvácení mezi menstruací a po sexuálním styku, bolest v břiše, bolest po styku a abnormální vaginální výtok. U mužů, symptomy zahrnují hnisavý nebo mléčný výtok z penisu, zánět prostaty (prostatitis) nebo v oblasti konečníku (proctitis). U obou pohlaví může být bolestivé a časté močení.

2. Co se stane, pokud se nepůjdu léčit?
Pokud se neléčíte, u 40% žen se může objevit pánevní zánětlivá nemoc PID z poranění, které začíná na pochvě, ale může se rozšířit k vejcovodům a vaječníkům. To může způsobit neplodnost a zvýšit riziko poškození plodu, které je často smrtelné. Ženy, které jsou nakaženy a těhotné, mohou zažít krvácení před porodem a předčasným natržením membrány. Muži, také mohou být neplodní. U obou pohlaví se může rozvinout svědění v konečníku a červené, oteklé, neklidné oči.

3. Jak jsou chlamydie přenášena?
Obecně je přenášena sexuálním stykem (orálním, poševním a análním stykem) s infikovaným partnerem. Infikovaná matka může přenést chorobu na její dítě během porodu. U těchto dětí hrozí nebezpečí rozvoje zánětu spojivek (zánět, který ohrožuje zrak) a zápal plic.

4. Jak je onemocnění způsobené chamydiemi léčeno?

Chlamydie může být snadno léčena antibiotiky.

Zeptejte se nás

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Literatura a odkazy

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

POZNÁMKA:


Text tohoto článku je založený na výzkumech, viz citované zdroje, a na sdílených zkušenostech mezinárodní vědecké redakční rady (Lab Tests Online Editorial Review Board). Pravidelně je redakční radou přezkoumáván a aktualizován podle nových vědeckých poznatků. Všechny nové zdroje, které se zde citují, se automaticky přidávají do seznamu použité literatury a rozlišují od původních zdrojů, které byly využity v předešlých verzích.


DOPORUČENÁ ODBORNÁ LITERATURA:


BURTIS, CA., ASHWOOD, ER., BRUNS, DE., (Eds), Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. 4. vydání St. Louis: Elsevier- Saunders, 2006, 2412 s.

LOTHAR, T. Clinical Laboratory Diagnostics. Frankfurt: TH-Books, 1998, 1527 s.

MASOPUST, J. Klinická biochemie – požadování a hodnocení biochemických vyšetření, část I. a část 2, Praha: Karolinum, 1998, 832 s.

RACEK, J., et al. Klinická biochemie. 2. přepracované vydání, Praha: Galén, 2006, 329 s.

ZIMA, T. et al. Laboratorní diagnostika. 2. doplněné a přepracované vydání, Praha: Galén-Karolinum, 2007, 906 s.

Kasper DL, Braunwald E, Fauci AS, Hauser SL, Longo DL, Jameson JL eds, (2005). Harrison's Principles of Internal Medicine, 16th Edition, McGraw Hill.

Tento článek byl naposledy aktualizován 19. března 2014.