Co je vyšetřováno?
Test na okultní krvácení (OK) ve stolici zjišťuje okultní, jinak řečeno skryté krvácení ve stolici. Normálně se během trávení ztrácí z žaludku nebo střeva jen velmi malé množství krve. Tato krev není ve stolici vidět a nepůsobí pozitivní výsledek testu na OK. Pozitivní nález OK ve stolici ukazuje na přítomnost abnormálního množství krve, které se ztrácí v zažívacím traktu.
Polypy, výrustky, které prominují do lumina střeva nebo konečníku mohou být křehké a nepravidelně krvácet, nepříklad při dotyku s pohybující se tráveninou. Uvolněná krev není obvykle ve stolici vidět, ale může být detekována testem na OK. Nezhoubné polypy jsou u lidí nad 50 let relativně časté, mohou být ale potenciálně nebezpečné přechodem do zhoubné formy nádoru. Většina karcinomů tlustého střeva vzniká z benigních střevních polypů. Krev ve stolici může upozornit na přítomnost polypů, které neodhaleny mohou progredovat do karcinomu. Toto malé množství krve může být často prvním a občas jediným příznakem časného karcinomu tlustého střeva. To činí test na OK vhodným skríningovým postupem pro karcinom tlustého střeva a konečníku.
Existují různé metody pro zjištění okultního krvácení:
- Guajaková metoda,, která používá chemický indikátor, který vykazuje změnu barvy v přítomnosti krve. Doporučuje se používat novější vysoce citlivé testy.
- Imunochemická metoda používá k detekci krve ve stolici protilátku proti lidskému hemoglobinu
Bez ohledu na použitou metodu se doporučuje provést vyšetření ve třech vzorcích stolice v různých dnech.
Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Existuje více metod ke zjišťování okultního krvácení ve stolici: metoda s kyselinou guajakovou nebo imunochemické metody. Každá metoda má rozdílné postupy odběru vzorků stolice a způsoby provedení testu na OK.
Při testu s kyselinou guajakovou Vám váš ošetřující lékař nebo laboratoř vydá jednu nebo více testovacích kartiček. Odebírají se vzorky stolice ze tří různých defekací, obvykle ve třech následujících dnech. Každá stolice je zachycena do čisté nádoby bez kontaminace močí nebo vodou. Testovací kartička je označena Vaším jménem a datem; potom nanesete aplikační tyčinkou tenký nátěr stolice na označenou oblast kartičky a necháte zaschnout. Po zaschnutí je vzorek stabilní mnoho týdnů při pokojové teplotě. Postupně získané vzorky stolice nanesené na testovací kartičky vrátíte ošetřujícímu lékaři nebo do laboratoře osobně nebo poštou.
V případě imunochemických testů se může způsob odběru vzorku stolice lišit podle výrobce testu. Obvyklý postup používá speciální kartáček s násadou nebo jinou pomůcku k získání vzorku z povrchu stolice. Kartáček nebo jiná pomůcky se použije k přenesení vzorku stolice na speciální kartičku. Po vysušení kartičku vrátíte ošetřujícímu lékaři nebo do laboratoře. Obvykle se sbírají dva až tři vzorky stolice v různých dnech s následným odesláním poštou.
Je třeba nějaké přípravy k vyšetření k zajištění kvality vzorku?
Pro test s kyselinou guajakovou existují speciální omezení v dietě, v podávaných lécích a stomatologických zákrocích v dutině ústní včetně čištění zubů.
Test na OK s kyselinou guajakovou detekuje jakoukoliv příměs krve, která se dostane do zažívacího traktu. Proto všechna opatření, která zamezí arteficiální přítomnosti krve v zažívacím traktu zvyšují kvalitu testu na OK.
Krev pocházející z krvácejících dásní (následně po stomatologickém zákroku nebo u onemocnění dásní) je tímto testem detekována.
Krvácení v žaludku, které může být způsobeno účinkem léků jako je např. Acylpyrinu, je rovněž tímto testem zjištěno. Proto se všeobecně radí neužívat Acylpyrin a nepodstupovat žádné dentální zákroky tři dny před odběrem vzorku stolice na OK.
Test na OK založený na reakci s kyselinou guajakovou závisí na chemické reakci, která způsobí při pozitivn&´m testu změnu barvy. Jídlo, jako červené maso, brokolice, tuřín, křen a léky jako kolchicin a oxidující léky (jako jodidy a kyselina boritá), mohou také způsobit stejnou chemickou reakci a způsobit pozitivitu testu i bez přítomnosti krve ve stolici (tzv. falešně pozitivní výsledek). Na druhé straně vitamin C interferuje s chemickou reakcí testu, brání vzniku barevné změny a to i v přítomnosti krve (tzv. falešně negativní výsledek).
Seznam potravin a léků, které mají být vyloučeny při vyšetření na OK Vám dodá ošetřující lékař, nebo jej najdete v příbalovém letáku. V každém případě se poraďte s ošetřujícím lékařem před vysazením jakéhokoliv léku, abyste se ujistili, že to pro Vás není nebezpečné.
Pro imunochemické metody neexistuj&∓∓´ dietní nebo léková omezení a není nutné se vystříhat dentálních zákroků v dutině ústní. Test detekuje pouze krev pocházející z dolní části zažívacího traktu (tlusté střevo) použitím protilátky proti lidskému hemoglobinu.