Definice slinivky břišní

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Definice slinivky břišní

Slinivka břišní je úzký, plochý orgán, dosahující délky mezi 12-15 cm. Anatomicky se dělí na 3 části: hlavu, tělo a ocas. V břiše je slinivka lokalizována pod játry, mezi žaludkem a páteří. Hlava slinivky přímo naléhá na dvanácterník (což je první část tenkého střeva). Ve slinivce břišní jsou drobné vývody, ve kterých se tvoří tekutina, která odtéká do hlavního vývodu slinivky. Tento hlavní vývod, který prochází celou délkou slinivky (od ocasu až k hlavě) a sbírá tekutinu z celé slinivky, ústí ve dvanácterníku společně s hlavním žlučovodem, kterým odtéká do tenkého střeva žluč ze žlučníku tvořená v játrech.

Tkáň slinivky břišní se skládá ze 2 typů:

  • Exokrinní (zevně sekretorická), ve které se tvoří účinné enzymy, podílející se na trávení tuků, bílkovin a cukrů. Za normálních okolností jsou tyto enzymy tvořeny a transportovány do dvanácterníku v neaktivní formě a jsou zde aktivovány dle potřeb organizmu. V exokrinní tkáni se rovněž vytváří bikarbonáty, které se podílejí na neutralizaci žaludeční kyseliny.
  • Endokrinní (vnitřně sekretorická), ve které se vytváří hormony inzulín a glukagon. Tyto hormony regulují transport glukózy do buněk těla a mají klíčový význam v produkci tělesné energie.

 

Časté onemocnění slinivky břišní

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Časté onemocnění slinivky břišní

Akutní zánět slinivky břišní
Nejčastější příčinou tohoto onemocnění je zaklínění žlučového kamene a blokáda hlavního slinivkového vývodu. Následkem toho dochází ke zpětnému toku šťávy, vytvořené ve slinivce, zpět do žlázy a k jejímu poškození. Tímto způsobem se spouští celotělová zánětlivá reakce, která může ve svých důsledcích způsobit šokový stav, selhání mnoha tělesných orgánů, a někdy může skončit i úmrtím pacienta.

Chronický zánět slinivky břišní
Vznik tohoto onemocnění je spojován se zvýšenou konzumací alkoholu a přítomností onemocnění žlučníku. Chronický zánět slinivky břišní vede k záchvatům bolesti v průběhu mnoha let a vede k dalším komplikacím, jako jsou nedostatečná funkce slinivky břišní ( viz níže), bakteriální infekce a cukrovka.

Cukrovka
Cukrovka 1. typu je způsobena zničením beta buněk ve slinivce břišní ( tyto buňky produkují inzulín) a pacient je při tom závislý na přívodu inzulínu. Cukrovka 2. typu je způsobena snížením funkce beta buněk a rezistencí na inzulín. Cukrovka postihuje svými komplikacemi i jiné tělesné orgány, především ledviny.

Cystická fibróza
Toto onemocnění, geneticky podmíněné a vrozené, je způsobeno poruchou transportu chloridů na buněčné úrovní. Tento proces má za následek tvorbu hlenových zátek, které ucpávají slinivkové vývody a znemožňují transport enzymů ze slinivky břišní do tenkého střeva. To vede k závažným zažívacím problémům.

Rakovina slinivky břišní
Rakovina slinivky břišní je na 4. místě v úmrtí na nádorové onemocnění v USA, usmrtí 29 000 lidí za rok. Mezi rizikové faktory patří: kouření, věk, pohlaví ( více jsou postiženi muži), chronický zánět slinivky břišní a vliv některých průmyslových chemických látek. Většina (95%) nádorů slinivky břišní tvoří adenokarcinom, vyrůstající ze zevně sekretorické tkáně. Diagnostikovat rakovinu slinivky břišní v časném stádiu je velmi obtížné, protože příznaky v této době většinou chybí nebo nejsou specifické: bolesti břicha, nevolnost, nechutenství a někdy žloutenka. Jen asi 10% nádorů je v době diagnózy lokalizováno pouze ve slinivce břišní.

Nedostatečná funkce slinivky břišní
Nedostatečná funkce slinivky břišní je neschopnost slinivky produkovat anebo dopravovat dostatečné množství trávicích enzymů do tenkého střeva, aby bylo možné trávit potravu a následně ji vstřebat do organizmu.
V typických případech se objevuje jako následek dlouhodobého poškození slinivky břišní, které může být způsobeno celou řadou onemocnění. U dětí jde ve většině případů o cystickou fibrózu a u dospělých o chronický zánět slinivky břišní. Někdy se může objevit i u rakoviny slinivky břišní, což však nebývá tak časté.

Tento článek byl naposledy aktualizován 31. ledna 2011.