Další názevVyšetření citlivosti, Vyšetření rezistence vůči lékům
Související vyšetření

AFB Culture

 

Známé také pod označením: Vyšetření citlivosti, Vyšetření rezistence vůči lékům

Svět se hemží mikroorganismybakterie, houby, paraziti a viry. Naše imunitní systémy se vypracovaly ke schopnosti bojovat s těmi druhy, jež nás ohrožují a v míru koexistovat s nesčetným množstvím ostatních. Každý člověk má přirozenou rovnováhu vnitřního prostředí, tj. směs mikroorganismů, které žijí na povrchu kůže a v zažívacím traktu. Obecně jsou tyto miniaturní formy života užitečné, napomáhající trávení potravy a sloužící jako bariéra proti patogenním mikroorganismům. Většina z nich nezpůsobuje žádné potíže, dokud nedojde k porušení přirozené rovnováhy, pacientův imunitní systém je snížený, anebo úraz či nějaká zátěž způsobí porušení v ochraně imunitním systémem. Pokud se tak stane, může dojít k příležitostnému bujnému růstu jednoho typu přirozené mikroflóry, anebo jeden či více patogenních mikroorganismů mohou najít cestu dovnitř těla a způsobit infekci.

Pokud se pacientův imunitní systém sám není schopen zbavit patogenu anebo není schopen udržet přirozenou rovnováhu vnitřního prostředí, pak lékaři nasadí antimikrobiální léčbu. Toto jsou léky (antibakteriální, antivirové, antifungální), které byly vyvinuty k boji proti mikroorganismům. Zaměří se na různé fyzikální vlastnosti „štěnice“ – jako schopnost rozmnožovat se, buněčná stěna nebo metabolismus. Různá antimikrobiotika jsou účinná na různé druhy mikroorganismů. Některá jsou např. úzce zaměřená na likvidaci jedné specifické čeledi bakterií aniž by došlo k narušení přirozené rovnováhy vnitřního prostředí. Jiné mají široké spektrum záběru, jsou vyvinuty k zabránění narůstání více druhů mikroorganismů. Antimikrobiotika s širším záběrem mohou působit na patogeny stejně jako na přirozenou mikrofloru.

Některé mikroorganismy jsou odolné vůči určitým antimikrobiotikům. Vyšetření citlivosti je často používáno k určení míry pravděpodobnosti, že určitá medikamentózní léčba bude účinná při snížování nebo zabránění růstu infekce. Tento článek slouží k připomenutí, jakým způsobem je vyšetření citlivosti prováděno, kdy se vyskytuje resistence vůči lékům, zaměřující se výhradně na bakteriální infekce. (Další článek zabývající se odolností vůči virům a vyšetření citlivosti bude brzy následovat).

 

 

Informace o laboratorním vyšetření naleznete zde.

Pokud máte další dotazy ohledně tohoto testu a nenašli jste je již zodpovězené v kapitole Časté otázky, vyplňte prosím formulář níže. Pokud však jde o informace, které se týkají Vašeho zdravotního stavu, kontaktujte raději přímo svého ošetřujícího lékaře. Má přehled o Vašem zdraví a jistě Vám dokáže poradit lépe, než my. Tým LabTestsOnline si na kvalifikovanou odpověď vyhrazuje lhůtu jednoho týdne.

O informaci, kde se které vyšetření provádí, případně o objednání se na vyšetření, požádejte prosím svého lékaře; tuto službu Vám zde nezprostředkujeme. Je možné také kontaktovat jakékoliv laboratorní pracoviště a dotázat se na cenu vyšetření bez doporučení lékaře.

Děkujeme za pochopení.


Tento článek byl naposledy přezkoumán dne 10. říjen 2008.
Tento článek byl naposledy změněn 10. říjen 2008.