Od letošního roku začíná program prevence rakoviny prostaty, snižuje se věková hranice testování rakoviny děložního čípku testem HPV DNA a očkování proti HPV bude hrazeno i mladším dětem. Rozšiřuje se i očkování proti meningokokům a zlepšuje se přístup dětským pacientům k psychiatrické péči.

Očkování dětí proti HPV

Z veřejného zdravotního pojištění je dnes plně hrazeno, pokud je zahájeno mezi 13. a 14. rokem věku. Od ledna se věkový interval rozšíří a očkování bude plně hrazeno, pokud bude zahájeno ve věku od 11 let až do 15 let. Očkovat by se proti HPV měli dívky i chlapci.

Rakovinu děložního hrdla způsobuje dlouhodobá přítomnost vysoce rizikového lidského papilomaviru (HPV). HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Díky pokroku současné medicíny tato zákeřná nemoc zaujímá mezi ostatními onkologickými onemocněními ojedinělé postavení, protože ji lze včasnou prevencí téměř absolutně odvrátit. Očkování je jedinou formou primární prevence proti této infekci, se kterou se za život setká až 80 % z nás.

Testování žen testem HPV DNA

Ženy v rámci preventivní gynekologické prohlídky absolvují jedenkrát ročně cytologické vyšetření karcinomu děložního hrdla. HPV DNA test, jenž má vyšší citlivost, je určen ženám ve věku 35,45 a nově 55 let.

Hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny děložního hrdla je přetrvávající infekce rakovinotvornými typy lidského papilomaviru – HPV infekce.  Bylo popsáno více než 300 typů HPV, infekci u člověka může vyvolat asi 120 typů. Nejméně 14 typů HPV klasifikovaných jako „vysoce rizikové“, může vyvolat rakovinu děložního hrdla u žen a je spojeno i s jinými karcinomy. HPV 16 a HPV 18 jsou nejčastějšími „vysoce rizikovými“ typy viru, způsobují přibližně 70 % všech případů rakoviny děložního hrdla. „Nízkorizikové“ typy HPV, nejčastěji HPV 6 a HPV 11, jsou zodpovědné za přibližně 90 % případů genitálních bradavic (condyloma acuminatum).

Rozšíření hrazeného očkování proti meningokokům

Proti meningokoku B jsou vakcíny hrazeny dětem do 12 měsíců a dospívajícím ve věku 14 až 16 let. Proti meningokoku A, C, W, Y je očkování plně hrazeno dětem od 1. do dovršení 2. roku a dále dospívajícím ve věku 14 až 16 let. V tomto období je nutné očkování zahájit. Novinkou je rozšíření věkové kategorie z 15. do 16. roku věku dítěte.

Meningokok běžně osídluje lidský nosohltan, aniž by působil jakékoli potíže. Nejvíce nosičů se vyskytuje mezi adolescenty. Mezi lidmi se meningokok šíří běžným kontaktem pomocí “kapének”. Meningokoková meningitida je zánět mozkových blan způsobený meningokokem, který pronikne do mozkomíšního moku. Infekce se projevuje horečkou, zvracením, bolestí hlavy, neklidem, poruchou vědomí, či křečemi. Pokud není včas rozpoznána a léčena, může způsobit doživotní následky nebo skončit smrtí pacienta.

Program časného záchytu karcinomu prostaty

Jedná se o pilotní program Ministerstva zdravotnictví, který je určen mužům od 50 do 69 let. Hlavním ukazatelem rizika je laboratorní rozbor krve (tzv. PSA), dle stanovených hodnot pak následuje postup dle Metodiky MZ ČR. Na laboratorní testy může klienty odeslat registrující praktický lékař nebo ošetřující urolog.

Pokud je rakovina prostaty včas odhalena i vhodně léčena, je prognóza ve většině případů velmi dobrá. Základní vyšetření krve na stanovení PSA je jednoduché a dostupné u praktických lékařů, kteří jsou k dispozici většinou v místě bydliště.

Dostupnější psychiatrická péče pro děti a mladistvé

Od ledna budou zdravotní pojišťovny hradit dětským psychiatrům i poskytnutou zdravotní péči na dálku. Jedná se o vzdálený kontakt lékaře s pacientem za využití informačních a komunikačních technologií (obrazu/kamery) například při zhoršení zdravotního stavu, při konzultaci účinků medikace, při atace a při dalších krizových situacích.

foto: ©autorbyCanva