Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Vyšetření slouží ke včasnému záchytu žen, které jsou infikované lidským papillomavirem, zvláště vysoce rizikovými typy, které při dlouhodobém přetrvávání v organismu (řádově 5 – 15 let) mohou způsobit rakovinu děložního čípku. Ženy, u kterých se prokáže přítomnost vysoce rizikových rakovinotvorných typů lidského papillomaviru v buňkách děložního čípku, mají být podle názorů expertů častěji kontrolovány pomocí cytologického vyšetření buněk děložního čípku a má jím být provedeno podrobné vyšetření pochvy a děložního čípku gynekologem (tzv. kolposkopie) s eventuálním odběrem kousků podezřelé tkáně (tzv. biopsie). Samotné cytologické vyšetření, bez vyšetření lidského papillomaviru, není podle mnoha současných vědeckých poznatků dostačující pro včasné odhalení rakoviny děložního čípku.
Rakovina děložního čípku je druhým nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním žen (po rakovině prsu) v České republice. Ročně je diagnostikovaná u cca 1 000 žen a více než 300 žen na ni každý rok umírá. Šance na přežití, resp. úplné vyléčení, je o to vyšší, čím dříve se rakovina diagnostikuje a léčí.
Kdy je vyšetření požadováno?
V současné době v České republice vyšetření na zjištěníinfekce buněk děložního čípku lidským papillomavirem provádí gynekologové v rámci preventivních gynekologických prohlídek a je hrazené z prostředků všeobecného zdravotního pojištění jako vyšetření přítomnosti nukleové kyseliny vysoce rizikových typů HPV v cervikálním stěru v rámci prevence cervikálního karcinomu u žen se sporným cytologickým nálezem a jako kontrola konizačního či ablačního výkonu prováděného z důvodu léčby cervikálních dysplazií nebo mikroinvazivního karcinomu cervixu s minimálním odstupem 6 měsíců po operaci.
Mnohé vyspělé státy mají pravidelná vyšetření žen na přítomnost lidského papillomaviru v rámci preventivních gynekologických prohlídek zakotvené v národních doporučeních. Používají se dva postupy: A. vyšetření cytologické a lidského papillomaviru se provádí současně, nebo B. vyšetření lidského papillomaviru se provádí jako první a teprve při pozitivním výsledku (nálezu vysoce rizikových typů viru) se provádí vyšetření cytologické a jiná další (kolposkopie, biopsie).
Co výsledek vyšetření znamená?
Prokázaná nepřítomnost infekce buněk děložního čípku lidským papillomavirem je příznivou
zprávou pro ženy, protože mají velmi nízké riziko vývoje rakoviny děložního čípku v následujících letech.
Přítomnost infekce, zvláště vysoce rizikovými typy (genotypy 16 a 18) lidského papillomaviru, neznamená akutní ohrožení života nebo zdraví. Jde však o varovný signál, že infikovaná žena má zvýšené nebo vysoké riziko rozvoje rakoviny děložního čípku a musí být pečlivě a často vyšetřená a kontrolována ošetřujícím gynekologem.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Ani průkaz infekce (i vysoce rizikovými rakovinotvornými typy) neznamená 100% pravděpodobnost vývoje rakoviny děložního čípku. Naprostá většina žen se naštěstí pomocí vlastních obranných mechanismů s infekcí vyrovná a virus zlikviduje.
Zásadní význam vyšetření lidského papillomaviru spočívá v záchytu žen, u kterých by se rakovina mohla vyvinout a které je nutné častěji a pravidelně vyšetřovat.