Další název:
HPV DNA
Oficiální název:
Genitální lidský papilomavirus

Základní informace

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Proč se nechat vyšetřit?

Rakovina děložního hrdla (děložního čípku) je druhým nejčastějším zhoubným nádorovým onemocněním žen (po rakovině prsu) u nás. Ročně je diagnostikovaná u cca 1 000 žen a každý den na ni v České republice zemře jedna žena. Díky pokroku současné medicíny tato zákeřná nemoc zaujímá mezi ostatními onkologickými onemocněními ojedinělé postavení, protože ji lze včasnou prevencí téměř absolutně odvrátit.

Rakovinu děložního hrdla způsobuje dlouhodobá přítomnost vysoce rizikového lidského papilomaviru (HPV). HPV je v současnosti nejčastější sexuálně přenosná infekce. Světová zdravotnická organizace vzrůstající výskyt HPV onemocnění považuje z epidemiologického hlediska za závažnější než epidemii HIV. Očkování je jedinou formou primární prevence proti této infekci, se kterou se za život setká až 80 % z nás. Další takovou prevencí je pouze absolutní sexuální abstinence včetně nekoitálních aktivit, jako je orální sex, mazlení apod.

V rámci dostupné prevence lze přítomnost vysoce rizikových genotypů HPV detekovat HPV DNA testem, a na základě výsledků předpovědět riziko možného onemocnění v budoucnu.  Vysoce rizikové genotypy HPV 16 a HPV 18 jsou zodpovědné za téměř 70% případů vzniku rakoviny děložního hrdla.

Od 1. 1. 2021 zařadilo Ministerstvo zdravotnictví České republiky do stávajícího screeningu testování na přítomnost HPV pro ženy ve věku 35 let a 45 let jako standardní součást preventivní gynekologické prohlídky a proplácejí jej všechny zdravotní pojišťovny v ČR.

Novinka: Od 1. 1. 2024 Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo hrazení  screeningového testu na přítomnost HPV pojištovami i pro ženy ve věku 55 let.

Provedení HPV DNA testu je českou gynekologickou společností důrazně doporučeno spolu či následně i po negativním cytologickém stěru. U žen ve věku 35 (35 + 364 dní), 45 (tj. 45 + 364 dní) a 55 (tj 55 + 365 dní) let jej hradí zdravotní pojišťovny, podstoupení testu pro ženy v jiné věkové kategorii je možné, avšak tyto testy nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Při abnormálním výsledku cytologického stěru je vyšetření na přítomnost viru HPV zdravotními pojišťovnami hrazeno a má být provedeno vždy. Podle výsledku tohoto testu lékař rozhodne o dalším postupu. Dále se test na přítomnost HPV využívá jako kontrola konizačního či ablačního výkonu prováděného z důvodu léčby cervikálních dysplazií nebo mikroinvazivního karcinomu cervixu s minimálním odstupem 6 měsíců po operaci.

Kdy se nechat vyšetřit?
Každá žena od 15 let má podle vyhlášky MZ ČR č. 70/2012 Sb nárok na preventivní gynekologickou prohlídku, jejíž součástí je i screening karcinomu děložního hrdla cytologickým stěrem. Ženy ve věku 35, 45 a 55 let mají nárok v rámci prevence být zdarma vyšetřeny i na přítomnost vysoce rizikových virů HPV.

Samotné cytologické vyšetření, bez vyšetření na přítomnost lidského papillomaviru, umožňuje záchyt jen kolem 50 % až 70 % abnormálních nálezů. Screeningový test HPV DNA je proto doporučován i ženám od věku 30 let a více pro dlouhodobé vyloučení či potvrzení rizika rakoviny děložního hrdla, ale žena si jej musí uhradit sama.

Požadovaný druh vzorku?
Buňky z oblasti děložního hrdla. Jde o nebolestivé, neinvazivní vyšetření.

Vyšetřovaný parametr

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Co je vyšetřováno?
Přítomnost infekce buněk děložního hrdla vysoce rizikovými typy HPV, které jsou v současnosti nejčastější sexuálně přenosnou infekcí. Virus se přenáší intimním stykem (styk pohlavní, orální, anální).

Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
V rámci gynekologických preventivních prohlídek u žen se provede stěr z děložního hrdla jemnou štětičkou. Vyšetření je neinvazivní a nebolestivé.

Vyšetření slouží ke včasnému nalezení žen, které jsou infikované zvláště vysoce rizikovými typy HPV, které při dlouhodobém přetrvávání v organismu (řádově 5 – 15 let) mohou způsobit rakovinu děložního hrdla. Ženy, u kterých se přítomnost vysoce rizikových rakovinotvorných typů HPV prokáže, mají být lékařem častěji kontrolovány.

Kdy je vyšetření požadováno?
Ministerstvo zdravotnictví České republiky od roku 2021 zařadilo do stávajícího screeningu testování na přítomnost HPV pro ženy ve věku 35 let (tj. 35 + 364 dní)  a 45 let (tj. 45 + 364 dní) jako standardní součást preventivní gynekologické prohlídky a proplácejí jej všechny zdravotní pojišťovny v ČR. Provedení HPV DNA testu se rovněž doporučuje, pokud vyjdou výsledky cytologie nejasné nebo patologické a také slouží jako kontrola konizačního či ablačního výkonu prováděného z důvodu léčby cervikálních dysplazií nebo mikroinvazivního karcinomu cervixu s minimálním odstupem 6 měsíců po operaci.

Novinka: Od 1. 1. 2024 Ministerstvo zdravotnictví rozšířilo hrazení screeningového testu na přítomnost HPV i pro ženy ve věku 55 let   Možnost podstoupení testu pro ženy v jiné věkové kategorii je možné, avšak tyto testy nejsou hrazeny ze zdravotního pojištění.

Co výsledek vyšetření znamená?
Prokázaná nepřítomnost infekce HPV (negativní výsledek) je pro ženy příznivou zprávou, protože mají velmi nízké riziko vývoje rakoviny děložního hrdla v následujících  5 – 10 letech.
Prokázaná přítomnost infekce, zvláště vysoce rizikovými typy (genotypy 16 a 18) HPV (pozitivní výsledek) neznamená akutní ohrožení života nebo zdraví. Jde však o varovný signál, že infikovaná žena má zvýšené nebo vysoké riziko rozvoje rakoviny děložního hrdla a musí být pečlivě a často vyšetřená a kontrolována ošetřujícím gynekologem. V případě přítomnosti nejrizikovějších genotypů HPV 16 a HPV 18 se proto doporučuje podrobné vyšetření pochvy a děložního hrdla při tzv. expertní kolposkopii s eventuálním odběrem buněk podezřelé tkáně (tzv. biopsie).

Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Ani průkaz infekce HPV (i vysoce rizikovými rakovinotvornými typy) neznamená 100% pravděpodobnost vývoje rakoviny děložního hrdla. Naprostá většina žen se naštěstí pomocí vlastních obranných mechanismů s infekcí vyrovná a virus zlikviduje.
Zásadní význam vyšetření na přítomnost HPV spočívá v záchytu žen, u kterých by se rakovina mohla vyvinout a které je nutné častěji a pravidelně vyšetřovat.

Často kladené otázky

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

 

1. Jaké jsou rizikové faktory pro vznik rakoviny děložního hrdla?

Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik rakoviny děložního hrdla je infekce vysoce rizikovými typy lidského papillomaviru (HPV). Jde o nejčastější sexuálně přenosnou infekci, která je ve většině případů zlikvidována přirozenou obranyschopností organizmu. Pokud virus v těle přetrvává, může způsobit zhoubné onkologické onemocnění, které se vyvíjí plíživě a dlouho nemá žádné příznaky.

pocet_cervicis.png

Screeningové testy pro tento typ infekce jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami spolu s Pap testem ženám ve věku 35, 45 a nově i 55 let (třikrát za život).  Jiné věkové kategorie mohou mít při preventivní prohlídce rovněž proveden HPV test, ten ale nebude hrazen z veřejných prostředků a žena si jej musí uhradit sama.

Se zvýšeným rizikem vzniku rakoviny děložního hrdla je též spojen věk, ve kterém dojde k prvnímu pohlavnímu styku (čím dříve, tím vyšší riziko), počet sexuálních partnerů, kouření a přítomnost dalších pohlavně přenosných infekcí jako je infekce herpetickým virem či HIV.

2. Koho můžu požádat o vyšetření lidského papillomaviru a jak je to s úhradou vyšetření?

Od 1. 1. 2024 mají ženy ve věku 35, 45 a nově i 55 let nárok být zdarma vyšetřeny na přítomnost vysoce rizikových virů HPV v rámci preventivní prohlídky. Screeningový test HPV DNA je doporučován i ženám od 30 let pro dlouhodobé vyloučení či potvrzení rizika rakoviny děložního hrdla, ale žena si jej musí uhradit sama. . Dále je vyšetření HPV DNA  hrazené z prostředků všeobecného zdravotního pojištění u žen se sporným cytologickým nálezem a jako kontrola konizačního či ablačního výkonu prováděného z důvodu léčby cervikálních dysplazií nebo mikroinvazivního karcinomu děložního hrdla s minimálním odstupem 6 měsíců po operaci.

3. Proč byl rozšířen pojišťovnami hrazený screening rakoviny děložního hrdla pomocí testu HPV DNA i pro ženy 55 (odpovídá prof. Sláma).

Pro rozšíření kombinovaného testování (cytologický stěr doplněný o HPV DNA test) v 55 letech je řada podstatných argumentů: 

a) U žen mezi 40. a 50. rokem života je podle epidemiologických studií včetně české studie Libuše zaznamenáván významný nárůst nových infekcí HPV v souvislosti se změnami v sexuálním a partnerském životě. Část žen se infikuje HPV i po 45. roce života (např. ve studii Libuše byl průměrný věk ženy s novou infekcí 47 let) a je tak vystavena riziku rozvoje rakoviny děložního čípku v budoucnosti.

b) Značná část žen ve vyšším věku nedochází na pravidelné gynekologické kontroly a neabsolvuje tak pravidelné odběry cytologického stěru. V důsledku toho je prakticky nemožné zjistit předrakovinová stadia onemocnění. Pacientky proto přicházejí k lékaři obvykle až v situaci, kdy mají obtíže spojené s pokročilým rakovinovým nádorem děložního čípku. HPV DNA test má ale kromě vysoké citlivosti pro záchyt předrakovinových změn na děložním čípku význam i pro svou mimořádnou negativní predikci – v případě, že je totiž pacientka testována jako negativní, je minimálně na dalších 3-5 let riziko vzniku zhoubného nádoru děložního čípku mizivé. 

c) U žen ve věkové kategorii 55+ je již zaznamenávána nízká frekvence nových HPV infekcí a při negativitě HPV DNA testu tak může být informace o absenci rizika rakoviny pro většinu žen dokonce trvalá. 

4. Gynekolog mi provádí v rámci preventivních prohlídek jen odběr na cytologické vyšetření buněk děložního hrdla. Není vyšetření na přítomnost HPV zbytečné?

V žádném případě ne. Spolehlivost cytologického vyšetření pro záchyt rakoviny děložního hrdla se uvádí jen mezi 50 a 70 procenty.

Prokázaná přítomnost infekce, zvláště vysoce rizikovými typy HPV se nemusí projevit přítomností abnormálních buněk, kterou by zachytilo cytologické vyšetření. Jde o nejčastější sexuálně přenosnou infekci, která je ve většině případů zlikvidována přirozenou obranyschopností organizmu.  Jde o varovný signál, že infikovaná žena má zvýšené nebo vysoké riziko rozvoje rakoviny děložního hrdla a musí být pečlivě a často vyšetřovaná a kontrolovaná ošetřujícím gynekologem. Pokud virus v těle přetrvává, může způsobit zhoubné onkologické onemocnění.

Prokázaná nepřítomnost infekce HPV je naopak pro ženy příznivou zprávou, protože mají velmi nízké riziko vývoje rakoviny děložního hrdla v následujících  5 – 10 letech.

5. Lékař mi nabídl, abych si místo provedení HPV DNA testu zaplatila tzv „lepší cytologii“ s vysvětlením, že pokud mi vyjde abnormálně. Pojišťovna mi HPV DNA test automaticky zaplatí.

Pokrokovější metoda odběru buněk pro cytologii je založena na tekuté bázi (LBC), kdy je vzorek vložen do speciálního, tekutého konzervačního prostředku a zaslán do laboratoře, kde je umístěn přímo pod sklíčko, obarven a vyšetřen cytologickou laborantkou či lékařem-patologem. Výhodou této metody je další možné použití vzorku pro HPV test bez nutnosti nového odběru, ovšem tato metoda není hrazena zdravotními pojišťovnami. Počet záchytů abnormálních nálezů zůstává na 50 – 70 % jako u klasické cytologie. Výhody provedení HPV DNA testu popisuje předchozí odpověď.

6. Pokud mi lékař zjistí infekci vysoce rizikovým typem HPV 16 nebo HPV 18, jakou mám pravděpodobnost, že onemocním rakovinou děložního hrdla?
Genotypy HPV 16 a HPV 18 jsou zodpovědné za cca 70 % všech rakovin děložního hrdla. Proto se v případě prokázání přítomnosti nejrizikovějších genotypů HPV 16 a HPV 18 doporučuje podrobné vyšetření pochvy a děložního hrdla při tzv. expertní kolposkopii s eventuálním odběrem buněk podezřelé tkáně (tzv. biopsie).  

7. Dá se infekci HPV předejít?

Očkování je jedinou formou primární prevence proti této infekci, se kterou se za život setká až 80 % z nás. Další takovou prevencí je pouze absolutní sexuální abstinence včetně nekoitálních aktivit, jako je orální sex, mazlení apod.

Infekce lidskými papilomaviry je velice častá a týká se všech sexuálně aktivních žen i mužů, rozhodně to není otázka promiskuity, jak si mnozí myslí. Nezodpovědné chování je pouze jedním z celé řady rizikových faktorů a opravdu nelze předem říci, u koho se infekce HPV rozvine v onemocnění a čí organizmus se s ní naopak vyrovná. 

8. Dá se s infekcí HPV bojovat?
Ano. Lidské tělo se v naprosté většině případů s infekcí vyrovná samo, prostřednictvím svých obranných mechanismů.

9. Jaká jiná onemocnění HPV infekce způsobuje?

Kromě rakoviny děložního hrdla jde o zhoubné nádory penisu u mužů a zhoubné nádory v oblasti hlavy a krku. Méně nebezpečné typy HPV způsobují některé kožní bradavice nebo nezhoubné nádory (papilomy) v oblasti genitálií a konečníku.

10. Pokud mám rakovinu děložního hrdla, jaké jsou možnosti léčby?

Rakovina děložního hrdla je pomalá, progresivní nemoc a může trvat roky, než se rozšíří mimo děložní hrdlo. Běžné gynekologické vyšetření poskytuje nejvyšší šanci, jak zabránit rakovině v jejím růstu díky zjištění a včasném odstranění prekancerozní tkáně či tkáně ve velmi raném stádiu rakoviny (pomocí konizace či kryoterapie).

U pokročilých forem rakoviny děložního hrdla může být provedena hysterektomie (chirurgické odstranění dělohy). Pokud se rakovina již rozšířila do ostatních tkání (tzv. metastazovala), je doporučena terapie ozařováním.

Pokud vám byla stanovena rakovina děložního hrdla, vězte, že v léčení této nemoci medicína udělala neuvěřitelný pokrok. Promluvte si se svým ošetřujícím lékařem a gynekologickým onkologem (doktor specializující se na rakovinu pohlavních orgánů), kteří vám navrhnou vhodný léčebný plán.

POZNÁMKA:

Text tohoto článku je založený na výzkumech, viz citované zdroje, a na sdílených zkušenostech mezinárodní vědecké redakční rady (Lab Tests Online Editorial Review Board). Pravidelně je redakční radou přezkoumáván a aktualizován podle nových vědeckých poznatků. Všechny nové zdroje, které se zde citují, se automaticky přidávají do seznamu použité literatury a rozlišují od původních zdrojů, které byly využity v předešlých verzích.

Literatura a odkazy

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

●        1Epidemiologie CCS v ČR, incidence, mortalita, věková struktura a srovnání vývoje https://www.svod.cz/analyse.php?modul=incmor#

●        2Národní program screeningu karcinomu děložního hrdla: aktuality a shrnutí práce komise https://prevon.uzis.cz/res/file/prezentace/2023-12/09-trnkova-ngo.pdf

●        3Význam HPV DNA ve screeningu: Dostálek L, Sláma J. Management HPV pozitivních pacientek. Actual Gyn. 2023;15:4-8° https://www.actualgyn.com/en/2023/272   

●        4EU doporučení:  https://sapea.info/topic/cancer-screening/ ;

●        5EU beating cancer plan:  https://health.ec.europa.eu/system/files/2022-02/eu_cancer-plan_en_0.pdf 

●        6Zkušenosti v EU a implementace HPV DNA do screeningu: Cervical cancer screening guidelines and screening practices in 11 countries: A systematic literature review

https://doi.org/10.1016/j.pmedr.2022.101813

·         7The ACCESS International Consensus Group on Cervical Cancer  https://www.prnewswire.com/news-releases/access-consensus-group-experts-warn-of-an-increase-in-cervical-cancer-if-under-screened-women-are-not-prioritised-301881589.html

·         8Turning The Tide: An Access Consensus Group paper for high-income countries with organised cervical cancer screening programmes https://accesscg.org/wp-content/uploads/2023/07/ACCESS-CG_White-Paper.pdf   

·         9 Is phased implementation of HPV testing and triage with dual staining the way to transform organized cytology screening 9European Journal of Cancer Prevention ():10.1097/CEJ.0000000000000844, September 21, 2023. | DOI: 10.1097/CEJ.0000000000000844  ?

·         https://journals.lww.com/eurjcancerprev/abstract/9900/is_phased_implementation_of_hpv_testing_and_triage.96.aspx

·         10Stoler M.H. et al. High-Risk Human Papillomavirus Testing in Women With ASC-US Cytology. Results From the ATHENA HPV Study. Am J Clin Pathol 2011;135:468-475

·         11 SM Garland et al. (2021). IPVS Statement: Moving Towards Elimination of Cervical Cancer as a Public Health Problem; www.HPVWorld.com, 151

 

Doporučené weby:

https://www.vzp.cz/o-nas/tiskove-centrum/otazky-tydne/preventivni-gynekologicka-prohlidka

https://www.pacientska-organizace.cz/edukacni-materialy/

https://www.linkos.cz/pacient-a-rodina/onkologicke-diagnozy/gynekologicke-nadory-c51-54-c56-57/zhoubne-nadory-delozniho-hrdla-cipku/

www.nzip.cz ›Infekční nemoci

www.szu.cz › Epidemiologie › HPV_zakladni_informace

http://www.cipek.cz

https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/diagnozy/rakovina-delozniho-cipku.html

Tento článek byl naposledy aktualizován 10. ledna 2024.