Co je vyšetřováno?
Vyšetření moči sestává z několika samostatných testů, které slouží k průkazu přítomnosti nebo orientačnímu stanovení množství (semikvantitativní stanovení) různých součástí, které se vylučují močí. Může jít o vedlejší produkty normálního nebo porušeného metabolismu, buňky včetně bakterií nebo části buněk.
Moč vzniká v ledvinách, které jsou umístěny na zadní straně těla v oblasti bederní páteře. Ledviny odfiltrovávají vodu a zplodiny metabolismu z krve, pomáhají tělu regulovat množství tekutin v těle a dobře hospodařit s bílkovinami, minerály a dalšími složkami, které může organismus zužitkovat. Látky, které organismus nepotřebuje, jsou vylučovány do moči, která se z ledvin dostává do močového měchýře a pak močovou trubicí ven z těla. Moč je normálně nažloutlá a téměř čirá tekutina, její barva, množství, hustota i obsah se ale mění v každé porci.
Zjištěním abnormálního složení moči lze diagnostikovat mnoho chorob již v jejich časném stádiu. Může jít například o zvýšení množství látek, které se za normálních okolností v moči vyskytují v zanedbatelném množství, jako jsou glukóza, bílkoviny, bilirubin, červené nebo bílé krvinky, krystaly a bakterie. V moči se mohou tyto abnormální složky objevit když se zvýší jejich koncentrace v krvi a tělo se snaží tuto koncentraci upravit tím, že látku vyloučí do moči, nebo dojde-li k porušení funkce ledvin, nebo – v případě bakterií v moči – v důsledku infekce.
Kompletní vyšetření moči zahrnuje tři oblasti:
-
fyzikální vyšetření, které posuzuje barvu, čirost a hustotu moči
-
chemické vyšetření, které zjišťuje přítomnost nebo zvýšené množství některých látek v moči
-
mikroskopické vyšetření, kterým se zjišťuje přítomnost a množství buněk, válců, krystalů a dalších složek (bakterie, hlen)
Běžné vyšetření moči obvykle zahrnuje první dvě složky, tedy fyzikální a chemické vyšetření moči. Je možné je provést během několika minut v laboratoři nebo v ordinaci lékaře. Mikroskopické vyšetření je obvykle prováděno až tehdy, když je výsledek fyzikálního a/nebo chemického vyšetření patologický, nebo pokud to lékař cíleně vyžaduje.
Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Moč může být na vyšetření odebírána kdykoli. První ranní vzorek moči je zvláště výhodný, protože je více koncentrovaný a pravděpodobnost záchytu abnormálních složek je vyšší. Moč může být kontaminována (znečištěna) bakteriemi a buňkami z okolní kůže (zvláště u žen) – proto je důležité si před odběrem důkladně omýt a očistit genitálie. Ženy by si měly opláchnout zevní genitál odpředu dozadu, muži by si měli dobře omýt alespoň konec penisu. Při vlastním odběru moči je dobře první trošku vymočit do toalety a teprve pak vymočit cca 100 ml moči do odběrové nádoby; zbytek vymočit opět do toalety. Takovému sběru moči se říká odběr středního proudu moči.
Vyšetření vzorku moči má smysl jen tehdy, pokud je odběr proveden čistě (viz výše) a do čisté nádoby. Nádobu vám buď předá lékař nebo laboratoř; použijete-li nádobku jinou, musí být opakovaně velmi dobře a čistě vymyta a vypláchnuta. Vzorek musí být dodán do laboratoře nebo lékaři do ordinace velmi krátkou dobu po odběru a ihned vyšetřen. Pokud doba mezi odběrem a vyšetřením trvá déle než hodinu, měl by být vzorek uchováván v ledničce (nemrazit!).
Je potřeba speciální přípravy, aby bylo vyšetření správné a kvalitní?
Ne, žádná speciální příprava není nutná.