Co je vyšetřováno?
Krevní destičky, zvané trombocyty, jsou drobné, oválné úlomky buněk, které jsou nezbytné pro proces krevního srážení. Krevní destičky vznikají v kostní dřeni a odtud jsou uvolňovány do krevního oběhu. Pokud dojde k poranění cévy, nebo tkáně, dochází ke krvácení.
Trombocyty pomáhají při zástavě krvácení třemi způsoby:
- Přilnou na poraněné místo
- Shluknou se dohromady (agregují)
- Uvolní chemické látky, které dále stimulují agregaci
Celý tento proces je nazýván primární hemostázou a vede k tomu, že v místě poranění vzniká nestabilní bílý destičkový trombus. Ve stejnou dobu pomáhají trombocyty aktivovat koagulační kaskádu, ve které jsou postupně aktivovány bílkoviny zvané koagulační faktory. Během tohoto tzv. sekundárního hemostatického procesu dochází k tvorbě fibrinových vláken, tvorbě příčných vazeb mezi fibrinovými vlákny, které zpevní bílý destičkový trombus a vzniklá fibrinová síť se na závěr stáhne. Cílovým produktem je stabilní krevní sraženina, která zůstává v místě poranění, dokud nedojde k jeho úplnému zhojení. Poté je rozpuštěna a odstraněna.
Má-li být srážlivost krve kvalitní, musí být přítomna každá součást primární a sekundární hemostázy, být aktivována ve správném okamžiku a musí být dostatečně funkční. Pokud je nedostatek krevních destiček, nebo pokud nejsou dostatečně funkční, nemusí se vytvořit dostatečně stabilní krevní sraženina a dotyčný pak má zvýšené riziko masivního krvácení. Vyšetření trombocytů stanovuje počet trombocytů v krvi, zda jich je mnoho, nebo málo. Stanovit vlastní funkci krevních destiček je však mnohem obtížnější.
Vyšetření funkce destiček zahrnuje soubor vy&ˇetření, která vyžadují specializované vybavení. Hodnotí se, měří se schopnost agregace trombocytů, to jak napomáhají sražení vyšetřovaného vzorku. Cílem těchto vyšetření je zjistit, jak dobře destičky pracují. Je k dispozici celá řada těchto testů, ale není jeden jediný test, který by dokázal odhalit všechny poruchy funkce destiček. Pro různé okolnosti jsou vhodné různé testy.
Vyšetření funkce krevních destiček se provádí i v jiných situacích, nejen při vyšetřování příčiny krvácivé příhody. Při některých chorobách je nezbytné snížit schopnost agregace trombocytů. Jedná se o stavy se zvýšeným rizikem vzniku krevní sraženiny nebo srdečního infarktu. Takoví lidé musí být léčeni léky, které snižují funkci trombocytů, snižují jejich schopnost agregovat. Kontrola účinku léčby se provádí právě pomocí vyšetření funkce krevních destiček.
Screeningové testy
Vyšetření "closure time" (např. PFA-100®)
V tomto testu je krev vystavena účinku látek, které aktivují krevní destičky. Krev je nasávána skrz napodobeninu rány, maličkou dírkou v kapiláře, která je potažena kolagenem. Kolagen podporuje přilnutí krevních destiček k improvizované rance. Pokud se jedná o krev zdravého člověka, krevní destičky se naváží v oblasti otvoru a uzavřou ho. Čas potřebný k úplnému uzavření otvoru se nazývá "closure time". Pokud je jeho změřená hodnota větší, znamená to, že funkce krevních destiček je snížená. Výsledky tohoto testu mohou b&´t abnormální, pokud je snížený počet trombocytů, pokud nejsou dostatečně funkční, pokud je snížené množství bílkovin potřebných pro funkci destiček, nebo jsou přítomny léky snižující funkci destiček (tzv. protidestičkové léky). Tento typ testu je vhodný pro vyhledávání von Willebrandovy choroby a některých poruch trombocytů, ale není schopen odhalit všechny poruchy trombocytů, především jejich mírné formy. Je poměrně snadno proveditelný a je dostupný v řadě zdravotnických zařízení.
Tromboelastografie (TEG)
Pokud má dojít k zástavě krvácení, nemá se objevit recidiva krvácení a rána se má zahojit, potom je nutné, aby byla krevní sraženina dostatečně pevná. Tromboelastografie vyšetřuje pevnost, stabilitu a schopnost retrakce (stažení) právě tvořené krevní sraženiny (trombu). Po přidání určitých látek (s Ca2+ ionty) do vyšetřovaného vzorku krve se krev začne srážet. Měří se změna elasticity během formace krevní sraženiny. Konkrétně se měří: celková pevnost, čas potřebný ke vzniku maximálně pevné sraženiny a úbytek pevnosti krevní sraženiny. Výsledky TEG jsou abnormální, pokud je snížený počet krevních destiček, pokud je snížená jejich funkčnost, nebo pokud jsou přítomny protidestičkové léky. Tento typ vyšetření je často prováděn ve velkých nemocnicích. Můžeme ho nalézt v blízkosti operačních sálů, nebo v laboratořích.
Adheze krevních destiček
Hodnotí počet krevních destiček, které přilnou na skleněné kuličky, nebo počet krevních destiček, které agregují po přidání speciálních, destičky aktivujících látek. Výsledek hodnotí celkovou agregaci, spíše než průběh agregace v čase. Pokud na skleněné kuličky přilne více krevních destiček, znamená to lepší funkci trombocytů. Abnormální výsledky mohou být vyvolány snížením počtu krevních destiček, jejich sníženou funkcí, nebo přítomností protidestičkových léků.
Doba krvácení
V minulosti bylo toto vyšetření používáno jako screeningové vyšetření pro vyhledávání poruchy funkce trombocytů. Na předloktí se provedl standardizovaný řez a měřil se čas potřebný k zástavě krvácení. Toto vyšetření není v současnosti příliš v oblibě. Řada nemocnic ho již nepoužívá a některé národní zdravotní instituce ho nedoporučují provádět rutinně. Toto vyšetření není citlivé, ani specifické a nemusí nezbytně odrážet stupeň rizika nebo intenzitu krvácení při chirurgickém zákroku. Je těžko reprodukovatelný, může být ovlivněn léčbou aspirinem, stejně tak jako zkušenostmi provádějícího personálu. Často po jeho provedení zůstávají na předloktí malé jizvičky. Tento test se někdy provádí jako součást souboru vyšetření při stanovení příčiny krvácivého stavu.
Diagnostické testy
Agregometrie krevních destiček - Agregace krevních destiček
Krevní destičky mohou být aktivovány celou řadou nejrůznějších látek - bílkovinami přítomnými v místě poranění, látkami uvolněnými z ostatních aktivovaných trombocytů, látkami tvořenými koagulačním systémem, které mají pomáhat krevním destičkám vytvořit pevnou zátku a zastavit krvácení. Byla popsána řada abnormalit krevních destiček. Agregometrie krevních destiček se skládá ze čtyř až osmi jednotlivých testů. V každém z nich je použit jiný aktivátor, induktor agregace krevních destiček. Po přidání induktoru do vzorku vyšetřované krve, nebo plazmy bohaté na destičky se po dobu několika minut měří průběh agregace trombocytů. Pokud je podezření na poruchu funkce krevních destiček, provádí se celý panel vyšetření. Pomocí tohoto vyšetření je možno diagnostikovat různé vrozené i získané poruchy funkce trombocytů. Je obvykle využíván v akademických lékařských centrech a velkých nemocnicích, kde je poskytováno komplexní vyšetření a hodnocení.
Flow cytometrie - Průtoková cytometrie
Funkce krevních destiček může být vyšetřována také pomocí průtokové cytometrie. Pomocí laserového paprsku jsou určovány proteiny přítomné na povrchu krevních destiček. Tyto proteiny se mění pokud dojde k jejich aktivaci. Jedná se o vysoce specializované vyšetření, které je dostupné pouze v referenčních laboratořích. Používá se k odhalování vrozených destičkových poruch.
Požadovaný druh vzorku
Vzorek krve, odebraný obvykle z vaší žíly na paži.
Poznámka: Pokud Vás, nebo vaše blízké podstoupení testu stresuje, způsobuje úzkostné stavy, doporučujeme přečíst si následující články: Zvládání s testem bolesti, Nepohodl&´ a úzkost, Typy na krevní testy, Typy jako pomáhat dětem při lékařském vyšetření, Typy jak pomáhat seniorům při lékařském vyšetření.
Jiný článek, Následuj vzorek, poskytuje letmý pohled na odběr a zpracování krevního vzorku a jeho zpracování.
Je třeba nějaká příprava před vyšetřením, aby byla zachována kvalita vzorku?
Obecně ne. Nicméně Vám může být doporučeno neužívat léky, které mohou ovlivnit výsledek vyšetření, jako např. aspirin, nesteroidní antiflogistika (NSAID) nebo volně prodejné léky, které obsahují podobné látky. Nejběžnější NSAID obsahují ibuprofen, naproxen a inhibitory COX-2.