Na následky rakoviny způsobené viry HPV zemře v Česku každý den jedna žena. Je to zbytečné, existuje totiž účinná prevence.

Bilance je opravdu neradostná. Ročně onemocní kolem 800 žen a polovina z nich rakovině děložního čípku, způsobené viry HPV, podlehne. Jde přitom o nemoc, u níž známe původce a kterou bychom mohli prevencí a očkováním prakticky vymýtit. „Naše ženy by přitom na tento typ rakoviny umírat nemusely,“ říká onkogynekolog Jiří Sláma. Podle něj i mnoha jiných odborníků hrají roli malá osvěta a strach z vakcíny.

Hlavním rizikovým faktorem pro vznik rakoviny děložního hrdla je přetrvávající infekce rakovinotvornými typy lidského papilomaviru (HPV infekce).  Bylo popsáno více než 300 typů HPV, infekci u člověka může vyvolat asi 120 typů. Nejméně 14 typů HPV klasifikovaných jako „vysoce rizikové“, může vyvolat rakovinu děložního hrdla u žen a je spojeno i s jinými karcinomy. HPV 16 a HPV 18 jsou nejčastějšími „vysoce rizikovými“ typy viru, způsobují přibližně 70% všech případů rakoviny děložního hrdla. „Nízkorizikové“ typy HPV, nejčastěji HPV 6 a HPV 11, jsou zodpovědné za přibližně 90% případů genitálních bradavic (condyloma acuminatum). Rakovina děložního hrdla je druhým nejčastějším onkologickým onemocněním (první je rakovina prsu), který postihuje ženy ve věku 15–44 let v zemích Evropské unie. Každý rok je v EU hlášeno přibližně 33 tisíc případů onemocnění a 15 tisíc úmrtí.

Celý rozhovor s profesorem Jiřím Slámou si můžete přečíst zde