Popis onemocnění

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Popis onemocnění

Nedostatečná funkce slinivky břišní je neschopnost slinivky produkovat nebo dopravovat dostatečné množství trávicích enzymů do tenkého střeva pro možnost trávit potravu a následně ji vstřebat do organizmu.

V typických případech se objevuje jako následek dlouhodobého poškození slinivky břišní, které může být způsobeno celou řadou onemocnění. U dětí jde ve většině případů o cystickou fibrózu a u dospělých o chronický zánět slinivky břišní. Někdy se může objevit i u rakoviny slinivky břišní, což však nebývá tak časté.

Nedostatečnost slinivky břišní se obvykle projevuje příznaky, spojenými se špatným vstřebáváním živin: špatným stavem výživy, nedostatkem vitamínů, úbytkem tělesné hmotnosti (nebo neschopností nabrat tělesnou hmotnost v dětství) a přítomností steatorrhey (velkého množství světlé páchnoucí stolice, mastného vzhledu).

U dospělých s nedostatečnou funkcí slinivky břišní se může objevit i cukrovka.

 

Vyšetření

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Vyšetření

Laboratorní vyšetření

  • tuky ve stolici ( jsou často prvním příznakem nedostatečné funkce slinivky břišní)
  • trypsin (enzym, štěpící bílkoviny): trypsin ve stolici se často využívá ke stanovení potřebného dostatečného množství tohoto enzymu slinivky břišní v tenkém střevě
  • trypsinogen ( imunoreaktivní trypsin): sérový test, detekující přítomnost trypsinové nedostatečnosti

Nelaboratorní testy

  • ERCP ( endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie), flexibilní endoskopie, která se někdy využívá ke průkazu poškození slinivky břišní
  • Sekretinový test (není všeobecně využíván). Vyžaduje zavedení sondy do dvanácterníku a následuje odběr šťávy, produkované slinivkou břišní ( po předchozí nitrožilní stimulaci sekretinem)

 

Léčba

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Léčba

Léčba spočívá v terapii vyvolávajících příčin, prevenci dalšího poškození slinivky břišní a v léčbě příznaků. Pacientovi se mohou podávat ke zlepšení trávení živin perorálně enzymy slinivky břišní, a dále se dodávají vitamíny ( především vitamíny rozpustné v tucích - A,D,E a K). Doporučuje se dieta s nízkým obsahem tuků a vysokým obsahem bílkovin a energie s cílem přibývat na tělesné hmotnosti a tuto hmotnost si i udržet.

Tento článek byl naposledy aktualizován 31. ledna 2011.