Hashimotova tyreoiditida

(autoimunitní tyreoiditida)

Hashimotova tyreoiditida je zánět štítné žlázy, který má často za následek sníženou činnost funkce štítné žlázy – hypotyreózu.

 

Onemocnění se vyskytuje nejčastěji u žen středního věku a je vyvoláno působením imunitního systému na štítnou žlázu. Dochází k němu u nemocných s rodinnou anamnézou onemocnění štítné žlázy či jiných autoimunitních onemocnění, zejména diabetu mellitu I. typu či nadledvinové insuficience. Příznaky nastupují s rozvojem hypotyreózy – hmotností přírůstek, zvýšená citlivost na chlad a únava. Štítná žláza je zřetelně zvětšena, v mnoha případech do rozměrů viditelné strumy. Každý rok onemocní jeden člověk z 10 000.

 

Vyšetření

Laboratorní vyšetření

Laboratorní vyšetření používaná k diagnóze Hashimotovu tyreoiditidu kromě stanovení funkce štítné žlázy (TSH, fT4 a fT3):

  • Protilátky proti tyreoperoxidáze a tyreoglobulinu (jedná se o protilátky proti bílkovinným součástem buněk štítné žlázy). Vysoké hladiny signalizují autoimunitní poškození štítné žlázy včetně Hashimotovy tyreoiditidy a tyreotoxikózy Gravesova – Basedowova typu.

 

Jiná než laboratorní vyšetření

  • Hashimotovu tyreoiditidu je možno diagnostikovat rovněž ultrazvukovým vyšetřením štítné žlázy podle změněné textury tkáně.

  • Tyreoiditidu rozpozná též případně prováděné cytologické vyšetření prováděné z materiálu získaného biopsií štítné žlázy tenkou jehlou.

 

 

Léčba

Léčbu autoimunitního procesu zatím neznáme. V případě hypotyreózy nebo při strumě používáme substituční léčbu tyreoidálními hormony.

 

Literatura

Šterzl I.: Přehledná imunoendokrinologie. Praha, Maxdorf 2006, 144 s.

 

Jiskra J.: Záněty štítné žlázy. In: Límanová Z. (ed.) Štítná žláza. Praha, Galén 2006, s. 165 – 178

 

Límanová Z.: Choroby štítné žlázy. In: Klener P (ed.): Vnitřní lékařství. III. vydání. Praha, Karolinum Galén, 2006, s. 915 – 930.

 

Marek J.: Laboratorní diagnostika v endokrinologii. In: Zima T (ed.) Laboratorní diagnostika. 2. vydání. Praha, Galén, Karolinum 2007. S.183 - 228


Tento článek byl naposledy přezkoumán dne 25. říjen 2010.
Tento článek byl naposledy změněn 25. říjen 2010.