Benigní hyperplazie prostaty (BPH) je také známa jako benigní hypertrofie prostaty. Jedná se o nenádorové zvětšení prostaty, malé žlázy, která u mužů obkružuje močovou trubici a produkuje tekutinu, jež je součástí seminální tekutiny (spermatu). Tak jak narůstá objem prostaty, dochází ke stlačení močové trubice, což způsobuje oslabení proudu moči, rozkolísání proudu moči, časté a nutkavé močení, a někdy odkapávání moči na konci močení. Také může způsobit zadržování moči, které vede k oslabení svalů močového měchýře a zvyšuje riziko vzniku infekcí močových cest či močových kamenů. Vzácně může BPH zabránit močení jako takovému. Tato situace vyžaduje okamžité lékařské ošetření. BPH často ovlivňuje sexuální funkce. Může vést k poklesu sexuálních schopností, bolestivému orgazmu a impotenci. Typ a intenzita obtíží se liší mezi různými pacienty a mění se v čase. U mnoha mužů s BPH se přetrvávají jen minimální či malé obtíže a nezhoršují se, u některých naopak způsobují významné zhoršení kvality jejich života. Jak muži stárnou, BPH se stává velmi častou.

V České republice má v 60 letech věku zhruba 50 % mužů některý stupeň BPH a ve vyšším věku se toto procento dramaticky zvyšuje. Ačkoliv BPH nezpůsobuje karcinom prostaty, obě onemocnění se mohou vyskytnout současně.

Diagnóza BPH se určuje na základě klinického vyšetření urologem (součástí je vyšetření konečníku prstem, kdy lékař nahmatá zvětšenou prostatu) a zhodnocení pacientových obtíží. Laboratorní a zobrazovací vyšetření mohou být užity k určení velikosti prostaty a k vyloučení dalších nemocí, které mohou způsobovat či zhoršovat příznaky stejné jako u BPH. Někdy je nezbytné provést biopsii prostaty s odběrem malého množství tkáně k mikroskopickému vyšetření. Toto vyšetření posoudí buněčnou strukturu prostaty a možnou přítomnost karcinomu prostaty.

PSA (prostatický specifickýantigen) pomáhá vyhledávat nádory prostaty. Výsledky jsou také mírně až středně zvýšené u BPH, neboť PSA je bílkovina produkovaná buňkami prostaty. Při zhodnocení výsledku PSA musí lékař posoudit jak koncentraci PSA v krvi, tak i objem prostaty.

Vyšetření moče chemicky a močového sedimentu slouží k vyhledávání onemocnění ledvin.

Kultivační vyšetření moči  je nutné k posouzení možné infekce močových cest.

Stanovení koncentrace urey (močoviny) a kreatininu či cystatinu C v krvi jsou krevní testy k vyšetření funkce ledvin.

Rektální vyšetření  je vyšetření prováděné lékařem, který zavede prst v rukavici s lubrikačním gelem do rekta (řitního otvoru) pacienta a pohmatem hodnotí velikost a tvar prostaty a její citlivost při vyšetření.

Ultrazvukové vyšetření  pomáhá měřit objem prostaty a zhodnotit množství moči zůstávající v močovém měchýři po jeho vyprázdnění.

Cystoskopie  je vizuální prohlédnutí (vyšetření) močové trubice a močového měchýře pomocí ohebné trubice.

Vyšetření průtoku a tlaku moči zhodnocuje, jak rychle proudí moč močovou trubicí a jaký tlak je vyvíjen v močovém měchýři při zadržování moči.

Biopsie prostaty  je vedený vpich dutou jehlou pod sonografickou kontrolou k získání vzorků tkáně prostaty pro histologické vyšetření (patolog zhodnotí pod mikroskopem buněčné struktury s ohledem na možnou přítomnost karcinomu prostaty).

Ve většině případů není nutné BPH léčit, dokud se klinické obtíže nezhorší natolik, že způsobují sekundární komplikace jako močová infekce a ledvinové kameny. Léčebné metody BPH zahrnují chirurgický zákrok (transuretrální resekci prostaty), poslední dobou dochází k rozvoji miniinvazivních technik laserovou metodou (fotoselektivní vaporizace prostaty). Tato metoda má oproti standardní operaci řadu výhod (zákrok je šetrný, je zde menší krvácivost a krátká doba rekonvalescence). Pokud není indikován chirurgický zákrok, je možno BPH léčit konzervativně pomocí léků, které redukují množství prostatické tkáně a zvyšují průtok moči. Jedná se o tzv. alfa-blokátory, ;teré snižují napětí v prostatě (např. Cardura, Omnic, Xatral) a inhibitory 5-alfa-reduktáz, které blokují přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron, což vede ke snížení velikosti prostaty až o 30 % (např. Penester,). Dalšími zástupci jsou přípravky z rostlin, které se používají na mírné příznaky hyperplazie prostaty nebo jako doplněk léčby. Mají stejný účinek jako alfa-blokátory při dlouhodobém používání (např. Capistan, Prostamol Uno).


Tento článek byl naposledy přezkoumán dne 3. červenec 2020.
Tento článek byl naposledy změněn 30. leden 2011.