200 tisíc pacientů z České republiky si vyslechlo od svého lékaře diagnózu SRDEČNÍ SELHÁNÍ a zahájilo včas vhodnou léčbu. Najděte podrobný popis, jak se srdeční selhání projevuje.

Ale kolik je těch, kteří o svém onemocnění nevědí a příznaky si pletou s přepracovaností, špatnou kondicí nebo je spojují se stárnutím? Pokud není srdeční selhání diagnostikováno včas, bývají následky fatální.

Srdeční selhání má různé příčiny. V současné době je tento stav diagnostikován podle příznaků, jako jsou otoky (edém) dolních končetin, potíže s dechem, nedostatek dechu a únava, dále pomocí rtg vyšetření hrudníku a vyšetření pomocí ultrazvuku zvaného echokardiografie. Přes tyto informace je srdeční selhání stále často zaměňováno s jinými stavy. Provedení laboratorních testů BNP anebo NT-proBNP lékařům umožní odlišit srdeční selhání od jiných problémů jako např. onemocnění plic. Trpíte-li vyjmenovanými příznaky, neotálejte a bez prodlení navštivte kardiologa.

V kapitole Nemoci a obtíže najdete podrobný popis, jak se srdeční selhání projevuje a proč je jeho včasná léčba důležitá.