Prostřednictvím webového portálu Labtestsonline.cz nám posíláte velké množství dotazů, které se týkají testování a vašich potíží. Abyste co nejrychleji získali své odpovědi, přinášíme vám výběr těch nejčastějších. Odpovídá prof. MUDr. Jaroslav Racek, DrSc., vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni.

Alergie na chemikálie – Potravinová alergie – Celiakie – Laktózová intolerance – Laktózový test – Testy na olovo 

 Krevní skupiny-shoda rodiče a dítě – Těžké kovy v organismu 

Alergie na chemikálie

Dotaz:Mám časté alergické projevy, dýchací obtíže, horkost, která putuje v těle, zvýšenou teplotu, která je kolísavá, kopřivku, velmi mě svědí kůže a slzí oči a otékají. V únoru začali u nás všude v baráku natírat dveře a teď mám problémy i v práci, pracuji jako kosmetička a nevím na co vlastně mám reakci.  Mohu si udělat testy na chemikálie? Pracuji i s trvalou na řasy dost a potřebuji zjistit, na co vlastně mám alergii.

Odpověď: Doporučuji, abyste se obrátila na svého ošetřujícího lékaře; pokud bude mít podezření na alergický původ vašich potíží, měl by vám zajistit vyšetření alergologem. Je však třeba počítat s tím, že někdy se původce alergických reakcí dost těžko rozpoznává. Existují laboratorní testy, kožní testy, někdy se pokoušíme vyloučit styk s podezřelou látkou (může pomoci i údaj o vymizení potíží během dovolené apod. Obecný test na alergii neexistuje.

Potravinové alergie

Dotaz: Ráda bych se nechala vyšetřit na potravinové alergie. Chtěla jsem se zeptat, jak testování probíhá a jestli je nutné si něco přinést s sebou? 

Odpověď: Potravinová alergie může být jednou z příčin potíží od trávicího traktu (kromě celiakie, intolerance laktózy, nespecifických střevních zánětů a celé řady dalších onemocnění). Proto by vás měl vidět lékař, aby vše řádně zhodnotil. Co se týká testování potravinových alergií, je to dost velký problém. Potíže se mohou objevit i delší dobu po požití příslušné potraviny, příznaky jsou netypické. A hlavně je třeba vyloučit celou řadu jiných možných příčin potíží. Některé laboratoře nabízejí stanovení protilátek v krevním séru, které mohou údajně osvětlit příčinu potíží a ukázat na potravinovou alergii. Tak jednoduché to však není a za většinou těchto snah je třeba vidět komerční zájem. Je-li podezření na potravinovou alergii, měl by vás vidět alergolog (v ambulanci oddělení imunologie a alergologie), který by měl posoudit vaše potíže a event. indikovat laboratorní testy. 

Celiakie

Dotaz: Dobrý den, dcera 5 let s DM1 od 1,12,2017 udělány testy na celiakii a-tTG IgA 6,93, biopsie zatím v pořádku. Prý do budoucna by mohla celiakii mít, ale přesto nařízená bezlepková strava. Jaký je váš názor? 

Odpověď: Uvedený test (protilátky proti tkáňové transglutaminóze) je pro celiakii nejspecifičtější. Uvedený výsledek ukazuje normální hodnoty. Je pravda, že autoimunitní choroby se někdy sdružují, pacienti s diabetem 1. typu mají častěji např. celiakii. V tomto případě celiakie potvrzena nebyla, úplně přísná dieta nejspíš není nutná. V každém případě je třeba vědět, že při dodržování přísné bezlepkové diety se testy na celiakii normalizují, laboratorní vyšetření pak dává falešně negativní výsledek. Předpokládám, že vyšetření vaší dcery předcházela normální strava; v tom případě by měl být výsledek spolehlivě negativní. 

Laktózová intolerance

Dotaz: Mám dceru, která cca 2 roky trpí na střevní problémy. Podstoupila různá vyšetření krve, problém řeší se svoji praktickou doktorkou a na alergologii. Potravinová alergie se nepotvrdila. Asi 2 týdny zpět jí její alergoložka sdělila, že se možná jedná o intoleranci na laktózu a ať zkusí dietu. Ano, situace se zlepšila, ale ve školní jídelně má problémy.

Dozvěděla jsem se o existenci testu na laktózovou intoleranci, je potřeba žádanka? Jaký lékař ji může napsat? Alergoložka ji odmítá, obvodní lékařka také. Prý to předepisují na ORL?

Odpověď: Laktóza (mléčný cukr) se vyskytuje prakticky jen v mléce; je i v kysaných mléčných produktech, ale ve významně menším množství. Při laktózové intoleranci tedy většinou pomůže přejít na tyto produkty (jogurty, acidofilní mléko aj.). Test může indikovat gastroenterolog. 

Laktózový test

Dotaz: Je prosím před dechovým testem na laktózovou intoleranci třeba zařadit laktózu zpět do jídelníčku? Již dlouhodobě mám laktózu ze svého jídelníčku vyřazenou a obavám se, že z daného důvodu nebude výsledek laktózového testu objektivní (jako je tomu třeba u lepku). Pokud vysazení laktózy může znehodnotit výsledky testu, prosím vás o informaci, jak dlouho je třeba před testem laktózu užívat.

Odpověď: Princip laktózového testu je jiný než u testů na celiakii. U celiakie se určuje přítomnost protilátek, které se vytvoří jen tehdy, když organismus přichází do styku s potravinami, obsahujícími lepek. Tedy když ho nemocný celiakií nebude jíst, nevytvoří se protilátky a onemocnění se proto nedá prokázat. U laktózového testu se prokazuje neschopnost štěpit laktózu (mléčný cukr) a její roztok dostanete vypít na počátku testu. Není tedy třeba laktózu předem požívat. 

Testy na olovo

Dotaz: Mám podezření na chronickou otravu olovem. Kde je možné udělat si test a kolik toto vyšetření stojí?

Odpověď: Olovo se v těle ukládá do zásoby a otrava se může projevit až po letech. Běžně se s ním však člověk do styku nedostává a pracovníci, vystavení riziku práce s olovem, jsou v rámci preventivních prohlídek vyšetřováni (stanovuje se u nich obvykle vylučování kyseliny delta-aminolevulové v moči, které je u otravy olovem zvýšené). U otravy olovem se kromě zvýšené kyseliny delta-aminolevulové v moči může stanovit olovo v krvi či ve vlasech. Stanovení provádějí laboratoře klinik pracovního lékařství či zdravotních ústavů. Jak už jsem však uvedl, běžně se člověk do styku s olovem nedostátá a otrava mu nehrozí.

Krevní skupiny – shoda rodiče a dítě

Dotaz: Ráda bych se vás zeptala, protože jsem dost zmatená. Mohu mít já s krevní skupinou AB+ syna s krevní skupinou 0- ? Jak i syn máme krevní skupinu potvrzenou. Já z transfúzní stanice po nehodě a syn si nechal dělat placený odběr. Všude se píše, že rodič se skupinou AB může mít potomka s A, B, nebo AB. Manžel si myslí, že má skupinu B, ale neví to 100 %. Moc prosím o vysvětlení, zda je to možné? Nebo nám syna vyměnili v porodnici?

Odpověď: Doporučuji vám znovu stanovení krevních skupin zopakovat. Jestliže máte krevní skupinu AB, můžete mít dítě skupiny A, B nebo AB, nikoliv však dítě skupiny 0. 

Těžké kovy v organismu

Dotaz: Kde si prosím můžu udělat testy na těžké kovy a kolik tento test stojí?

Odpověď: Vaše potíže neznám a nevím, jak jste přišla na myšlenku, nechat si vyšetřit těžké kovy. Těžké kovy lze rozdělit na dvě skupiny. Jedna z nich patří mezi tzv. biogenní stopové prvky (např. měď, chrom, zinek, mangan, molybden); ty pro svůj život potřebujeme, i když jen ve stopových množstvích, větší množství může vyvolat intoxikaci. Druhá skupina patří mezi toxické (rtuť, kadmium olovo, nikl aj.), ty v našem organismu nemají co dělat. Testy na přítomnost těžkých kovů provádějí laboratoře klinik pracovního lékařství či toxikologické úseky oddělení (ústavů) klinické biochemie či laboratorní medicíny ve fakultních či velkých krajských nemocnicích. Ke stanovení však musí být důvod – např. práce v riziku styku s těmito kovy. Navíc obecně těžké kovy nelze stanovovat, musím mít představu, který chci stanovit.

Nebezpečí těžkých kovů, např. rtuti z amalgámových zubních výplní se zveličuje, není se čeho obávat. Množství rtuti, které se z plomb uvolní během života, je mnohonásobně menší ve srovnání s množstvím rtuti z jiných zdrojů, s kterou přijdeme do styku. Rovněž s dalšími těžkými kovy se běžně do styku nedostaneme, alespoň ne do takového, aby nás ohrozily.

Existují firmy, které těžkými kovy straší lidi s cílem donutit je, aby si koupili drahé potravní doplňky, pomocí kterých se těžkých kovů zbaví. Vše je jen komerce, skutečně se nemáte čeho bát.