Pro budoucí maminky, které mají problém s otěhotněním nebo z jakéhokoliv důvodu odsouvají založení vlastní rodiny, je vyšetření antimülleriánského hormonu velmi důležité.

Do kdy mohu čekat?

„Univerzální odpověď vám nikdo nedá, ale pokud se na miminko ještě necítíte a je vám víc než 28 let, doporučuji zjistit si svoji ovariální rezervu pomocí krevního testu AMH,“ říká docent Radek Kučera z Oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice Plzeň. „Prostřednictvím stanovení koncentrace AMH (Antimülleriánský hormon) v krvi může žena zjistit „biologický věk“ svých vaječníků. Množství tohoto hormonu totiž závisí na počtu vajíček. Čím starší je žena, tím méně vajíček má k dispozici a tím nižší je i koncentrace AMH v krvi.“ Množství vajíček, které se pohybuje v řádech milionů, v průběhu života postupně klesá. Podle odborníků dojde během jednoho cyklu k zániku 40 až 100 vajíček.

 

Článek vyšel za podpory doc. PharmDr. Radka Kučery, Ph.D.  z Oddělení imunochemické diagnostiky Fakultní nemocnice Plzeň  na portálu iPrima.cz

Celý si ho můžete přečíst zde: