Chodíte na krev? Pokud chcete i po čtyřicítce zůstat co nejdéle fit, tuhle prevenci nezanedbávejte. Krevní testy vám mohou o zdraví hodně prozradit.

Je mi už pár let přes čtyřicet a jako každý hodlám být co nejdéle aktivní, pracující, a tedy zdravá. Když přišla nabídka od EUC Laboratoří vyzkoušet si na vlastní kůži podrobné krevní testy, neváhala jsem. Na preventivní kontroly jednou za dva roky sice ke své lékařce chodím, ale proč nezjistit o sobě ještě něco navíc? Taky jsem si říkala, jestli pak nepřesvědčím i vás, abyste se rovněž nechali otestovat. Rozhodně to stojí za to, přestože si to většina Čechů nemyslí. Statistiky jsou skoro až děsivé. „Jen patnáct procent lidí chodí na pravidelně hrazenou preventivní prohlídku ke svému praktickému lékaři. Tedy i na odběry,“ kroutí hlavou Petr Podroužek, lékař a odborný ředitel EUC Laboratoří.

Od hlavy k patě

Na krevní odběry jsem přišla ráno nalačno. Odebrali mi vzorky krve do celkem šesti zkumavek, které uzavřeli různobarevnými zátkami. Ty slouží laborantům jako rozlišovací znamení pro to, o jaký druh testu půjde. Z mé krve se hodnotily funkce jater, ledvin, štítné žlázy a také různé ukazatele tukového metabolismu, k nimž byl navíc přidán test na homocystein. Dále mi testovali krevní obraz, krevní skupinu a nesnášenlivost lepku. Bonusem navíc bylo rovněž z krevního vzorku provedené genetické vyšetření ohledně rizika vzniku onemocnění celiakií.

Nebudu vás napínat, naopak se ráda podělím o výsledky: byly všechny v normě a krevní skupinu mám A. Podrobný rozpis mi přišel ve dvou e-mailech (genetické vyšetření trvá déle) a na mobil mi doputovalo heslo, které jedině mně dovolilo protokol výsledků otevřít. Taková varianta se využívá pro pacienty samoplátce. Když si vyšetření krve vyžádá lékař, laboratoř zašle výsledky vyšetření jemu.

Samoplátci chtějí rychlost

Navnadila jsem vás? Na krev si můžete zajít hned zítra. „Veškerá vyšetření provádíme i bez doporučení lékaře,“ vysvětluje doktor Podroužek. Zaplatíte přímo na místě a nečekáte. „Našim klientům se nechce trávit hodiny v čekárně a pak žádat, zda jim lékař konkrétní vyšetření předepíše. Volí rychlejší cestu a navštíví rovnou naše odběrová místa,“ popisuje lékař. Ti, kterým na sobě záleží, ale nepřicházejí do laboratoře jen kvůli tomu. Dělají to i pro svůj klid. Stejně tak je možné zaplatit si i nadstandardní testy.

Na co máte nárok vždycky?

V rámci preventivních prohlídek vám zdravotní pojišťovna zaplatí základní laboratorní vyšetření. „Všeobecná preventivní prohlídka se provádí vždy jednou za dva roky, zpravidla po uplynutí třiadvaceti měsíců od provedení té předešlé,“ říká Ladislav Bechník, praktický lékař z kliniky Zámeček Malvazinky v Praze. A na jaké testy máte nárok po čtyřicítce? Především na vyšetření cholesterolu a glykémie, neboli krevního cukru. Vlastně jen podle těchto pravidelných kontrol své krve poznáte, zda vám hrozí či nehrozí civilizační choroby, jako jsou cukrovka, mrtvice nebo infarkt. 

Aby odběry dobře vyšly

1 NALAČNO NEZNAMENÁ JEN NESNÍDAT

Pokud máte na krevní odběry přijít nalačno, znamená to, že byste předtím neměli jíst deset až dvanáct hodin. A poslední jídlo by nemělo být tučné ani příliš sladké. V opačném případě vám mohou diagnostikovat nemoc, kterou vůbec nemáte. Zvýší se vám totiž hladina krevního cukru a stoupne i koncentrace tuků.

2 NALAČNO NEZNAMENÁ NEPÍT

Rozhodně se doporučuje vypít cca 2 až 3 deci vody nebo neslazeného čaje. Jinak by vám mohli diagnostikovat třeba špatnou funkci ledvin. Také vám hrozí dehydratace a mohli byste po odběru zkolabovat.

3 NEPÍT 24 HODIN ALKOHOL

Také byste neměli ráno před odběrem kouřit.

4 RADĚJI NESPORTOVAT

Den před odběrem byste neměli vyvíjet přehnanou fyzickou aktivitu. Také ráno před odběrem nedobíhejte tramvaj a bezprostředně před odběrem je potřeba dodržet třicetiminutový klid. Fyzická aktivita způsobuje například změnu hladiny krevních tuků.

5 NENÍ JEDNO, KDY SE KREV ODEBERE

Odběr se běžně provádí v ranních hodinách, protože koncentrace látek v krvi se během dne mění. U některých hodnot je rozdíl mezi výsledky odběru ráno a odběru odpoledne od 2 % až do 100 %. Ovlivňují to speciální hormony, které tyto koncentrace řídí tak, aby byl organismus připraven na očekávanou zátěž během dne.

Orientační ceny pro samoplátce 

Kolik si v laboratořích připlatíte? Podívejte se na ceník!

✽ Rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění: 193 Kč
✽ Vyšetření štítné žlázy: 788 Kč
✽ Nesnášenlivost lepku: 616 Kč (včetně genetického vyšetření rizika vzniku onemocnění: 1 660 Kč)
✽ Borelióza: 997 Kč
✽ Vyšetření homocysteinu: 512 Kč

Více najdete na euclaboratore.cz a na laboratornitesty.cz.

TEXT: Zdena Lacková FOTO: iStock.com, Pavel Šťastný