Jak je vyšetření využíváno?
Kdy je vyšetření požadováno?
Co výsledek vyšetření znamená?
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Jak je vyšetření využíváno?
Test je používán ke stanovení a monitorování hladin lithia v krvi, aby bylo možno určit, zda se hladina nalézá v terapeutickém rozmezí. Na začátku podávání, kdy je potřeba stanovit optimální dávkování, může být test požadován až několikrát denně. Dále je měření požadováno v takových intervalech, aby byla hladiny dostatečně sledovány. Dále je měření prováděno při zahájení jiné medikace (ke zjištění vlivu léky na hladiny lithia) a při podezření na toxické účinky lithia.
Kdy je vyšetření požadováno?
Vyšetření je požadováno s velkou frekvencí po zahájení nebo znovuzahájení léčby lithiem. Po dosažení optimální hladiny je vyšetření objednáváno v delších intervalech za účelem kontroly udržení stanoveného rozmezí hladin.
Dále se test vyžaduje, pokud pacientův stav neodpovídá léčbě; zjišťuje se, zda nejsou hladiny nízké, léčba je neefektivní, či zda pacient dodržuje léčbu (bere pravidelně lithium). Dále může být vyšetření požadováno, pokud pacient pociťuje některé příznaky odpovídající toxickým účinkům lithia, mezi něž patří:
- Únava, ztráta energie
- Svalová slabost
- Ztráta koordinace
- Nesrozumitelná mluva
- Nevolnost, zvracení, průjem
- Zmatenost
- Nepravidelný třes
Pacient by se měl domluvit s lékařem na načasování odběru. Obecně se odběr pro stanovení lithia provádí 12 – 18 hodin po poslední dávce. Vzhledem k tomu, že interval mezi dávkami se různí stejně jako farmakokinetické výpočty, není to pravidlem.
Co výsledek vyšetření znamená?
Terapeutické rozmezí pro lithium je nastaveno v rozmezí 0,6 – 1,2 mmol/l. Při koncentraci uvnitř uvedeného rozmezí většina pacientů reaguje na léčbu bez příznaků otravy lithiem. Rekce i vedlejší příznaky jsou ale velmi individuální. Někteří lidé s bipolárním onemocněním nereagují na léčbu při koncentracích u dolní hranice terapeutického rozmezí, u jiných se projeví výrazné vedlejší účinky již blízko horní hranice. Pacienti by proto měli úzce spolupracovat se svým lékařem, aby výsledné dávkování a hladina lithia byla právě pro ně optimální.
Pokud jsou hladiny lithia uvnitř terapeutického rozmezí, pacient i lékař jsou spokojeni s reakcí na léčbu a u pacienty se neprojevují nežádoucí vedlejší účinky, pak je dávkování lithia nastaveno správně. Pokud jsou hodnoty koncentrace lithia pod dolní hranicí terapeutického rozmezí, pak je nastavené dávkování lithia nedostatečné. Pokud jsou hladiny lithia nad terapeutickým rozmezím a/nebo se u pacienta projeví vedlejší účinky, je dávka lithia příliš vysoká. Pacient by si ale neměl bez konzultace s lékařem snížit dávku nebo přerušit léčbu, protože by to mohlo zhoršit příznaky jeho bipolární choroby. Nastavení dávky musí být vždy hodnoceno přísně individuálně.
Další informace v souvislosti s tímto vyšetřením.
Lithium je vylučováno především ledvinami. Jeho dlouhodobé užívání sebou nese riziko zhoršení funkce ledvin. Pacienti s onemocněním ledvin mívají zvýšené hladiny lithia vzhledem k jeho horší eliminaci. Proto je vhodné při léčbě monitorovat funkci ledvin vyšetřením urey a kreatininu.
U pacientů léčených lithiem se může rozvinout hypothyroidismus. Proto je potřeby pravidelně sledovat hodnoty TSH.
Mnoho předepisovaných léků může ovlivňovat hladiny lithia. Mezi léky zvyšující hladiny lithia patří proti-zánětlivé léky jako ibuprofen a naxoren či diuretikajako hydrochlorothiazid a furosemid. Další skupina léků zhoršuje vedlejší účinky lithia, sem patří antipsychotika (klozapin, olanzapin), léky na vysoký krevní tlak, ACE inhibitory a proti-záchvatové léky (karbamazepin). Mezi léky snižující hladiny lithia patří například teofylin.
Lithium a jeho vedlejší účinky mohou vést ke ztrátě solí a vody z organismu, zvláště u osob na dietě s nízkým obsahem solí, často se potících nebo trpících onemocněním provázeným zvracením a průjmem