Popis onemocnění

Sjögrenův syndrom je systémové zánětlivé onemocnění postihující sliznice, způsobující suchost v ústech, sníženou produkci slz a suchost dalších sliznic. Příčina tohoto onemocnění není známá, objevuje se obvykle u žen okolo padesátého roku věku. Suchost sliznic může být přítmná i u revmatoidní artritidy a u jiných systémových onemocnění pojiva. Mezi charakteristické příznaky patří suchost nebo svědění očí, suchost v ústech, snížené vnímání chuti, obtížné polykání, bolesti kloubů a otoky žláz s vnější sekrecí. K nespecifickým příznakům, které se mohou objevit, patří chronická únava a horečka. U pacientů s tímto syndromem je zvýšená incidence lymfomu.

Vyšetření

Mezi vyšetření u Sjogrenova syndromu patří:

  • antinukleární protilátky (ANA) (pozitivní)
  • revmatoidní faktor (RF) (často pozitivní)
  • protilátky specifické pro Sjogrenův syndrom (SS): anti-SS-A a SS-B; SS-A bývá též označován Ro, SS-B bývá označován La (obvykle pozitivní)

Léčba

Léčba tohoto onemocnění je symptomatická (vychází z příznaků onemocnění). Suchost oční sliznice se léčí pomocí umělých slz, přípravky podporujícími tvorbu slz nebo zvlhčením očí. Sucho v ústech je možné zmírnit popíjením malých doušků vody nebo žvýkáním žvýkačky ke stimulaci produkce slin. Příznaky artritidy se léčí pomocí protizánětlivých léků, např. aspirinu, paracetamolu nebo jiných NSA.


Tento článek byl naposledy přezkoumán dne 30. leden 2011.
Tento článek byl naposledy změněn 30. leden 2011.