Dostatek vitamínu D je nezbytný pro správnou funkci celého našeho těla. Je potřebný pro vstřebávání vápníku, hořčíku a fosfátů z potravy v tenkém střevě, správnou činnost svalů, ale zároveň podporuje optimální funkci buněk v celém těle. Optimalizuje jejich množení a přeměnu na konečnou buňku schopnou vykonávat svou funkci.

Nejdůležitějším zdrojem vitamínu D pro lidi je jeho tvorba v kůži při bezpečném opalování (do vzniku mírného zarudnutí kůže, které vymizí do 24 hodin), menší část získáváme stravou. Změna chování lidské populace v posledních stoletích vedoucí k nedostatečnému slunění, zeměpisná šířka a nízký příjem vitamínu D ve stravě vedou k tomu, že většina české populace má vitamínu D nedostatek. Je to především v zimních měsících (leden – duben), kdy nedostatek vitamínu D má 70 – 90 % populace. Větší riziko je u starších osob a těch, co se vyhýbají slunci v létě či nedbají na příjem ve stravě. Nedostatek vitamínu D negativně ovlivňuje činnost kosterní a svalové soustavy, imunitního systému, kůže, srdce a cév, vlastně všech ostatních buněk v lidském těle.

Zjistit, zda máte či nemáte dostatek vitamínu D, lze změřením hladiny (koncentrace)
25-hydroxyvitamínu D (25-OH vitamín D) v krvi. Hodnoty mezi 75 – 150 nmol/l jsou optimální, bezpečné jsou hodnoty do 250 nmol/l. Akceptovatelné jsou ještě hodnoty mezi 50 – 75 nmol/l, především v  období leden až duben. Velmi nedostatečné jsou hodnoty pod 25 nmol/l, kde již naopak hrozí riziko vzniku sekundární hyperparatyreózy (kompenzační zvýšená činnost příštítných tělísek) a případně osteomalacie, u dětí rachitidy (křivice).

Vyšetření hladiny 25-OH vitamínu D poskytuje dnes většina laboratoří a především by si ji měli nechat změřit ti, kteří se vyhýbají slunci, obézní (25-OH vitamín D se ukládá do tuku a uvolňuje při hubnutí), pacienti s Crohnovou chorobou, ulcerózní kolitidou, roztroušenou sklerózou, pacienti se sníženou funkcí ledvin, onkologičtí pacienti, pacienti užívající kortikoidy v tabletách a infúzích, těhotné a kojící ženy.

Prim. MUDr. Richard Pikner, Ph.D.

Oddělení klinických laboratoří a kostního metabolizmu

Klatovská nemocnice a.s.