O zdravotním přínosu vitaminu D už v dnešní době není pochyb. Ale jak zjistíme, jestli ho máme dostatek? Jaké množství máme brát, jaký koupit. Otázek na primáře Oddělení imunochemické diagnostiky FN Plzeň, prof. MUDr. Ondřeje Topolčana, CSc., jste měli mnoho, proto jsme pro vás vybrali ty nejčastější.

DOTAZ: Jsou nějaké příznaky, podle kterých by poznala, že mi chybí déčko?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nejsou žádné příznaky nedostatku vitaminu D, i když je obecně známo, že minimálně 60 % osob na celém světě má hladinu tohoto vitaminu nízkou. 

DOTAZ: Co hrozí člověku, který má málo vitaminu D, jak to poznám? 

ODPOVĚĎ: Dobrý den, hladinu vitaminu D lze zjistit pouze stanovením v krvi. Důsledkem nedostatku vitaminu D jsou u dětí poruchy růstu, u dospělých časté infekce, ale vitamin D je důležitý i pro prevenci civilizačních chorob (kardiovaskulárních, nádorových) a také pro prevenci pádů a zlomenin. 

Jak zjistím, jestli mám dostatek vitaminu D?

  • Vyšetření by vám měl předepsat váš praktický lékař. Nebojte se a požádejte ho o to.
  • Můžete se nechat vyšetřit také jako samoplátce v nestátních laboratořích.
  • K vyšetření se využívá vzorek krve z žíly na paži pacienta.

Více o vyšetření na www.labtestsonline.cz

DOTAZ: Ráda bych pro naši rodinu koupila vitamín D, je mi jasné, že je pro nás důležitý a že je možné, že ho máme v těle málo. Jenže na trhu je tolik různých druhů, prosím poraďte, na co se zaměřit, aby byl zakoupený výrobek účinný.

ODPOVĚĎ: V zásadě je jedno, jaký přípravek zakoupíte. Nejdůležitější je užívat denní dávku mezi 1500-2000 IU (mezinárodních jednotek). Dále je zcela nepodstatné, zda tuto dávku užíváte každý den nebo ji rozložíte do dvou až tří dávek během týdne. Hlavní je přijmout týdně součet sedmidenních dávek. Bylo však rovněž prokázáno, že nemají ideální účinek dávky, které se podávají jednou měsíčně nebo dokonce formou injekcí jednou za 3 měsíce, jak to můžeme vidět v zahraničí. 

DOTAZ: Každý podzim kupujeme množství produktů na imunitu, ale vše k ničemu. Myslíte, že vitamin D stačí? A kde seženeme ten v kapkách?

ODPOVĚĎ: Vitamin D (Vigantol), který se nejlépe vstřebává, je pouze na předpis, měl by vám ho předepsat praktický lékař. Nevýhodou nejrůznějších potravinových doplňků, které jsou tzv. na posílení imunity, je skutečnost, že sice obsahují velké množství účinných látek, ale většinou v nedostatečném dávkování. Je tam tedy hodně druhů vitaminů a látek na posílení imunity, ale konečný efekt bývá minimální. Doporučuji proto v praxi soustředit se spíše na systematické užívání jedné nebo dvou látek, které jsou vhodné na posílení imunity a užívat je v doporučeném dávkování a dlouhodobě. Jednou z takových možností je užívání vitaminu D v dávce, která se pohybuje 1 500-2 000 mezinárodních jednotek.  

DOTAZ: Je dobré na imunitu brát i hořčík a je dobré to kombinovat s vápníkem a zinkem?

ODPOVĚĎ: Ano, kombinace s vápníkem či zinkem je vhodná. Vždy ale doporučuji konzultovat ideální dávkování s vaším lékařem. 

DOTAZ: Má vůbec cenu brát nějaký multivitamin, když mám maminku ve věku nad 50 let nebo je lepší koupit doplňky jednotlivě?

ODPOVĚĎ: Vitamin D a vitaminy obecně jsou látkami, které nás provázejí po celý život. V každém období života mají poněkud jiný význam. Ve starším věku mají vitaminy veliký význam především jako prevence srdečních, cévních a nádorových onemocnění, dále jako prevence infekcí. Vitamin D je důležitý pro prevenci pádů, poruch svalové koordinace a z toho vyplývajícího rizika zlomenin. Vitaminy proto doporučuji dávat v každém věku. 

DOTAZ: Všude se píše, že je vhodné užívat vitamin D, ale co ostatní vitaminy, ty nejsou tolik důležité na imunitu?

ODPOVĚĎ: Chápu vaši otázku. Opakovaně moje přednášky o vitaminu D měly název - "Vitamin D jako módní hit nebo lék?". Nepochybně je stejně důležitý jako ostatní vitaminy, ale na rozdíl od vitaminu C nebo A, o kterých nikdo nepochybuje, vitamin D si své místo a důležitost musel vybojovat. 

 

Vyšetření: Doporučená hladina 25-OH vitaminu D se pohybuje někde mezi 75-150 nmol/l.

Doporučená denní dávka: Preventivní dávka vitaminu D se v současné době doporučuje mezi  1 500-2 000 IU/den.

Pro představu 1 kapka Vigantolu (vitamin D prodávaný v lékárně na předpis) obsahuje 500 IU vitaminu D3.

A pozor: Užívání vitaminu D s jídlem je klíčové, neberte ho proto nalačno.

  

Předávkování vitaminem D je opravdu velmi vzácné. Může se stát jen nadbytečným příjmem potravinových doplňků. Znamená to brát si například 5x více tablet dlouhé týdny a měsíce. Je tedy zcela evidentní, že předávkovat se vitaminem D je dlouhodobý a cílený proces. Ať už se rozhodnete užívat jakýkoliv doplněk stravy, vždy si přečtěte doporučené dávkování na obalu nebo v příbalovém letáku.

Zkráceno z originálu viz. https://plzensky.denik.cz/online-rozhovor/on-line-nastartujte-svoji-imunitu-s-vitaminem-d-20221003.html