14. října 2021 www.nature.com

Vědci doufají, že zmapováním rozdílů mezi imunitní ochranou, která pochází z infekce a vakcinací, pomůže najít bezpečnější a účinnější cestu k vyšší úrovni ochrany. Mnoho vědeckých týmů zkoumá tuto superimunitu – nebo také „hybridní imunitu“, jak ji většina vědců nazývá.

Nejnovější studie naznačují, že hybridní imunita je, alespoň částečně, způsobena imunitními hráči nazývanými paměťové B buňky. Většina protilátek vytvořených po infekci nebo očkování pochází z buněk s krátkou životností nazývaných plazmablasty a hladiny protilátek klesají, když tyto buňky nevyhnutelně odumírají. Jakmile jsou plazmablasty pryč, hlavním zdrojem protilátek se stávají mnohem vzácnější paměťové B buňky, které jsou aktivovány buď infekcí nebo očkováním.

Některé z těchto buněk vytvářejí kvalitnější protilátky než plazmablasty, říká Michel Nussenzweig, imunolog z Rockefelleru. Je to proto, že se vyvíjejí v orgánech zvaných lymfatické uzliny a získávají mutace, které jim v průběhu času pomáhají pevněji se vázat na spike protein. Když jsou lidé, kteří se zotavili z COVID-19, znovu vystaveni SARS-CoV-2, tyto buňky se množí a chrlí více těchto vysoce účinných protilátek.

Silné protilátky a důležitost času

Výzkumný tým izoloval stovky paměťových B buněk, z nichž každá vytváří jedinečnou protilátku, od lidí v různých časových intervalech po infekci a očkování. Přirozená infekce spustila protilátky, které ještě rok po infekci rostly v síle a šířce proti variantám, zatímco většina těch, které byly získány očkováním, se zdály, že se přestávají měnit během týdnů po druhé dávce. Paměťové B buňky, které se vyvinuly po infekci, měly také větší pravděpodobnost než buňky z očkování, aby vytvořily protilátky, které blokují varianty vyhýbající se imunitě, jako jsou Beta a Delta.

Mnoho studií hybridní imunity však nesledovalo příjemce vakcíny bez zkušenosti s covidem tak dlouho jako ty, kteří se zotavili z COVID-19, a je možné, že jejich B buňky vytvoří protilátky, které potřebují více času k získání síly, nebo další dávky vakcíny nebo obojí. Může trvat měsíce, než se stabilní zásoba paměťových B lymfocytů usadí a dozraje.

„Není divu, že lidé nakažení a očkovaní dostávají dobrou odpověď,“ říká Ali Ellebedy, imunolog B-buněk z Washingtonské univerzity v St. Louis, Missouri. "Porovnáváme někoho, kdo závod zahájil před třemi až čtyřmi měsíci, s někým, kdo závod zahájil nyní."

Posilovací výhody třetí dávky

Třetí dávka vakcíny by mohla umožnit lidem, kteří nebyli infikováni, dosáhnout výhod hybridní imunity, říká Matthieu Mahévas, imunolog z Neckerova institutu pro nemocné děti v Paříži. Jeho tým zjistil, že některé paměťové B buňky od příjemců vakcíny bez zkušeností s covidem dokázaly rozpoznat Beta a Delta dva měsíce po očkování. "Když posílíte toto nasazení, můžete si jasně představit, že vytvoříte silné neutralizační protilátky proti variantám," říká Mahévas.

Přeloženo z článku COVID super-immunity: one of the pandemic’s great puzzles uveřejněného na https://go.nature.com/3jzgxKQ (jedná se o překlad vybraných statí, celý článek viz odkaz)