Pohlavní choroby jsou určitě citlivým tématem. Lidé je mají stále spojené s prostitucí, drogami a rizikovým sexem. Bohužel se tyto nemoci šíří mezi lidmi stále rychleji, což potvrzují venerologové, kteří ošetřují pacienty ze všech společenských vrstev a všech věkových skupin. Přicházejí ti, kteří měli rizikový sex, zážitek na jednu noc, ale i manželky nevěrných manželů. Více je však těch, kteří se stydí přijít a raději riskují své zdraví.

Potvrzují to i dotazy na náš webový portál a statistika návštěvnosti jednotlivých stránek. „Od roku 2015 sledujeme počet dotazů a jejich zaměření a jednoznačně nejčastěji se lidé ptají na sexuálně přenosné nemoci. Zajímají se o příznaky nemocí a především o to, kde se mohou nechat testovat,“ vysvětluje profesor Jaroslav Racek z Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni, který ve spolupráci se svými kolegy na dotazy z nejrůznějších oblastí lidského zdraví odpovídá. Vážíme si této důvěry v portál Lab Tests Online.cz a jsme velmi rádi, že můžeme nabídnout nejen kvalifikovanou odpověď, ale především podrobné informace o nemocech a jejich testování.

Kromě profesora Jaroslava Racka, uznávaného odborníka na laboratorní diagnostiku, nám také pomáhá MUDr. Přemysl Procházka z venerologické ambulance v Praze – lékař z praxe, který ve své ordinaci vyšetří denně desítky pacientů a svými zkušenostmi je cenným zdrojem informací pro návštěvníky našich stránek. Sám říká, že na vyšetření na pohlavní choroby není nikdy pozdě a nejhorší přístup je „nechat to být, ono to nějak dopadne“. Posuďte sami, zda se vyplatí problémy neřešit. Mnohdy totiž zasahují nejen do zdraví, ale i do manželského či partnerského vztahu.

 

MUDr. Procházka odpovídá na jeden z dotazů, který se týká chlamydiové infekce.

Dobrý den, můj partner měl pět týdnů mléčný výtok z penisu a myslel si, že je to zánět močového měchýře. Proto se léčil urologickým čajem. V této době jsme se aktivně snažili o miminko. Když výtok nepřestával, došel k lékaři, který mu diagnostikovat chlamydie. Moje otázka zní, zda je možné, že by měl už přede mnou bezpříznakovou infekci a pod vlivem jiných bakterií by se mu rozběhla? Je nějaká možnost, aby získal tuto infekci bez toho, aniž by mi byl nevěrný? Tvrdí mi, že s nikým jiným nespal. A je možné, že jsem se od něj nenakazila, když jsem teď měla chlamydie negativní?

Odpověď: Vážená paní, otázka chlamydiové uroinfekce je celkem složitá. Přenos je opravdu z 99 % jen sexuálním kontaktem, včetně orálního nebo análního styku, přenos z vířivky je sice možný, ale je spíše raritní. Ale – a to je důležité vědět, chlamydiová urogenitální infekce je velice často bezpříznaková a může přetrvávat v organismu řadu měsíců a klinické obtíže se mohou projevit až v souvislosti se sníženou imunitou, která vznikne vlivem nějaké jiné infekce, klidně i respiračního původu nebo také stresem.

Zároveň je třeba si uvědomit, že při vyšetření na chlamydie je třeba si nechat provést i výtěr z krku na PCR chlamydie, eventuálně výtěr z konečníku na PCR chlamydie trachomatis, pokud provozuji aktivní orální nebo pasivní anální sex.  Což si myslím, že nebylo provedeno, neboť gynekologové toto vyšetření zcela jistě neprovádějí. Provádí ho pouze a jenom venerolog.

A dále je třeba vědět, že nic není 100% a ani to, že i při intenzivním sexuálním opakovaném kontaktu musíte od partnera chytit nějakou pohlavní chorobu.  Záleží na vaší imunokompetentnosti, tedy schopnosti bránit se nákaze svojí imunitou. Když je vysoká, nenakazíte se nikdy.  Léčba chlamydiové urogenitální infekce je nejlepší makrolidovými antibiotiky, které respektují složitý reprodukční cyklus intracelulárně uložených bakterií, to znamená, že jsou účinné na uvnitř hostitelských buněk uložené bakterie, které tam vlastně parazitují a rozmnožují se. Hostitelské buňky vnímavé pro chlamydiovou infekci jsou na sliznici urogenitálního traktu, ale i konečníku, nosohltanu. Proto je i riziko přenosu při orálním nebo análním sexu.

Pokud vás zajímají příběhy z ambulance a odpovědi na nejčastější dotazy z praxe venerologa, můžete si přečíst knihu, kterou MUDr. Procházka napsal pro širokou laickou veřejnost:  "VENEROLOGIE - 100 otázek a odpovědí, které Vám pomohou nenakazit sebe a své blízké pohlavní chorobou".