Informace Ministerstva zdravotnictví ČR o nákaze virem SARS-CoV-2 jsou na adrese:

http://www.mzcr.cz/dokumenty/koronavirus-2019-ncov-o-koronaviru-v-mediich_18440_4122_1.html

Rozhovor s primářem Oddělení klinické mikrobiologie a parazitologie MVDr. Petrem Ježkem o nákaze virem SARS-CoV-2 v Číně a v Evropě

https://www.pribram.cz/clanek/primar-mikrobioologie-podminky-pro-sireni-koronaviru-v-cine-jsou-naprosto-odlisne-od-podminek-v-evrope/15653/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Hlavní myšlenky z rozhovoru s MUDr. Hanou Roháčovou, primářkou Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí pražské Nemocnice Na Bulovce

Celý rozhovor najdete na: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-miva-lehky-prubeh-syslit-jidlo-neni-nutne-uklidnuje-lekarka-90403

Většina onemocnění koronavirem má mírný průběh, v tomto ohledu je onemocnění COVID-19 méně nebezpečné než chřipka.

Je zbytečné lidi bez příznaků preventivně vyšetřovat na koronavirus. Nedělá se to ani na jejich vlastní žádost a na vlastní úhradu. Vyšetření v ČR provádí jen laboratoř Státního zdravotního ústavu v Praze (vyšetření krve a výtěr z nosohltanu), a to z indikace lékaře.

Koronaviry byly popsány už ve 30. letech minulého století a jistě tady byly i předtím. Obvykle působí lehká respirační onemocnění a je jich spousta. Jsou jak lidské, tak zvířecí. K čemu může čas od času dojít – došlo k tomu i nyní a od začátku tohoto století je to už potřetí – že nějakým způsobem vyděsí svět. Nejdříve to v roce 2003 byl SARS, který se podařilo zastavit. Zároveň měl daleko nižší počet nemocných. Potom to je MERS – ten je stále aktuální, případů je relativně málo, ale má vysokou úmrtnost. A teď se objevil SARS-CoV-2

Jeho zdroj je také ve zvířecí říši. Myslíme si, že jsou zdrojem netopýři, ale zvířat, která ho mohla přenést, je celá řada. Nemá žádnou spojitost s virem chřipky, ale chová se podobně. Nicméně kdybychom ho měli zařadit mezi viry podle nebezpečnosti, obecně patří k těm lehčím.

Koronavirus se přenáší jako kapénková infekce, která je přenášena vzduchem, tedy bezprostředním kontaktem s nemocným. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je 1 – 2 týdny, podle toho se odvíjí doba karantény. Nemoc se projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví suchý, dráždivý kašel. Průběh je tedy velmi podobný chřipce.

Chřipka je těžké onemocnění a lidé ji relativně bagatelizují – proočkovaných máme pět procent české populace, mezi seniory je očkováno 10 %. Onemocnění COVID-19 probíhá ve velké většině případů mírně, vyvolává však obavy, protože je novou a relativně neprobádanou nákazou.

Pořád platí, že stejně jako u chřipky jsou rizikovými skupinami zejména senioři a chronicky nemocní. Uvádí se, že se u rizikových skupin těžký průběh vyskytuje u vyššího procenta pacientů a také úmrtnost je o něco vyšší. U zdravé populace je úmrtnost pod jedno procento. U úmrtí mladších jedinců mohla hrát roli opakovaná expozice viru a výše infekční dávky. K tomu se navíc mohlo přidat celkové vyčerpání. U dětí se průběh považuje za velmi lehký.

Pokud na sobě člověk pozoruje příznaky, jako je horečka a dušnost, a zároveň byl v zasažené oblasti, měl by zavolat svého lékaře a sdělit mu svůj stav. Ten doporučí, zda jde o naléhavé podezření, nebo navrhne vyšetření. Poté se zajistí sanitka, která pacienta převeze na příslušné oddělení. Pokud bude v dobrém stavu, pošle se do domácí izolace a čeká se na výsledek vyšetření. Pokud je klinický stav závažný a vyžaduje hospitalizaci, zůstává člověk při čekání na výsledky v nemocnici. Klinický přístup, nebo respektive spektrum vyšetření a léčby se ale nemění. Onemocnění totiž ani nemá žádnou možnost specifické léčby.

Pokud dojde k rozšíření v České republice, lidé by neměli vyhledávat velké společenské akce. Měli by dodržovat hygienu rukou a neměli by navštěvovat zdravotnická zařízení například jen proto, že potřebují léky. Je lépe zavolat a poprosit o zaslání receptu.

Pokud je virus antigenní a jednotný, je pravděpodobné, že onemocnění zanechá imunitu. Nedávno se objevila zpráva o ženě, která byla v lednu prokazatelně nakažena koronavirem a teď je opět nemocná. Mohlo například dojít k jiné nemoci jiným typem viru a přitom se aktivovala genetická informace z ledna.

Je možné, že v létě aktivita viru poklesne nebo vymizí, jako je tomu u chřipky.