Jsme národ cestovatelů a často si volíme země, kde je naprosto odlišný hygienický standard od toho našeho. Kromě vzpomínek si proto můžeme přivézt i nepříjemnosti v podobě dlouhotrvajícího průjmu nebo zvracení.

Zdrojem infekčního průjmu jsou viry, bakterie a parazité. Častý je přenos z osoby na osobu z kontaminovaného povrchu, ale nejčastější přenos bývá kontaminovanou potravou a vodou. Parazitární choroby jsou méně častou příčinou cestovatelského průjmu. Oproti bakteriální infekci se vyznačují spíše pozvolným nástupem a vleklým průběhem. Po návratu z dovolené mohou průjmy trvat i několik měsíců. Ohroženi jsou především cestovatelé navštěvující země s nízkým hygienickým standardem a horkým podnebím, tedy například Egypt, Indii, Thajsko, Vietnam nebo Mexiko.

Vyšetření stolice na prvním místě
Některé průjmy virového a bakteriálního původu se mohou objevit v průběhu několika hodin od infekce a mohou samy odeznít. Ale někdy přetrvávají i po návratu, což není dobré podceňovat.
„Především navštivte lékaře, který zhodnotí možné příčiny a potřebné vyšetření doporučí. Pokud jste byli v rizikových destinacích, je důležitý provést výtěr z konečníku na bakteriologické vyšetření. Vyšetření stolice na parazity, případně sérologické vyšetření na parazity a mikroskopické vyšetření stolice na parazity event. jejich vajíčka," vysvětluje prof. MUDr. Jaroslav Racek DrSc z Ústavu lékařské chemie a biochemie v Plzni.
Další vyšetření může být provedeno společně nebo následně s vyšetřením stolice. Některá z nich zahrnují:
. Krevní obraz – někdy se vyžaduje ke zjištění zvýšeného počtu bílých krvinek jako známky bakteriální infekce.
. Kultivace krve – někdy se vyžaduje k detekci bakteriální infekce, která se rozšířila do krve (septikémie).
. Vyšetření protilátek z krve proti určitým bakteriím, nebo původci hepatitidy A; někdy je vyžádáno k potvrzení diagnózy.
. Speciální barvicí testy mohou být vyžádány k identifikaci určitého parazita ve vzorku stolice.
Podrobné informace o vyšetření na www.labtestsonline.cz
Pacienti, kteří se vrátí z cesty s akutním nebo chronickým onemocněním, by měli vyhledat svého lékaře, který v případě potřeby doporučí konzultaci u specialisty na infekční lékařství anebo tropickou medicínu. Člověk s infekčním průjmem může nakazit další osoby, přenos se uskutečňuje zejména nemytýma rukama. Proto jsou vyšetření a následná léčba velmi důležité.

zdroj: www.i60.cz