Čím je člověk starší, tím je těžší udržet se v dobré kondici. Jak to udělat, aby měl člověk i po padesátce zdraví jako zamlada? Náš tip: nezapomínejte na prevenci.

Prevence je nejúčinnější zbraní v boji proti nemocem. Tím, že se aktivně snažíte omezit rizikové faktory a zároveň pravidelně absolvujete preventivní prohlídky u svého lékaře, totiž výrazně snižujete pravděpodobnost, že vás některá nemoc postihne. A v případě, že vás již ohrožuje, máte možnost jí zastavit nebo včas vyléčit.

V primární prevenci se snažíme ovlivňovat faktory mající vliv na vznik nemocí a snižovat zdravotní rizika. Jedná se o správnou stravu, přiměřenou tělesnou aktivitu, relaxaci a také boj proti kouření a závislostem na jiných drogách...

V sekundární prevenci mluvíme o  preventivních prohlídkách, screeningových programech... 

Ve všech těchto oblastech hraje hlavní roli sám pacient (ideálně spíš zdravý člověk) a jeho zdravotní gramotnost.Snahou tohoto portálu je šíření informací, které lidem pomohou rozumět svému zdraví a vědět, proč je pro ně prevence tak důležitá. K tomuto účelu mimo jiné využívá i spolupráci s médii, která mají na zdravotní gramotnost populace stěžejní vliv. 

Děkujeme za podporu časopisu Blesk zdraví a on-line portálu Deník.cz.

Přinášíme nové články:

Tři největší zdravotní omyly žen po padesátce

Vitamin D zachraňuje imunitu. Jak zjistit, zda nám nechybí