Pití alkoholu a nadměrná váha nám ničí zdraví. Národ tloustne, v konzumaci alkoholu zaujímáme jedno z předních míst a lékaři tvrdíme, že skoro nepijeme a jíme zdravě. Proč nás tedy posílá na vyšetření jater?

Podezření na onemocnění jater a žlučových cest může vzniknout z různých důvodů. Kromě podezření na vyšší příjem alkoholu a obezitu to je např. bolest v pravém podžebří, žloutenka, kontakt s nemocným s virovou hepatitidou či některými dalšími infekčními chorobami, ale i angina nereagující na penicilin, nechutenství nebo únava. Důležité je posoudit potíže nemocného, jeho anamnézu a krevní testy doplnit zobrazovacími metodami (sonografie, výpočetní tomografie, magnetická rezonance). 

Kombinace obezity a alkoholu

Profesor Jaroslav Racek, vedoucí Ústavu klinické biochemie a hematologie LF UK a FN v Plzni vysvětluje, že alkohol se metabolizuje především v játrech a může je poškodit při krátkodobém i chronickém užívání. Obezita i alkohol mohou vést k ukládání tuku v játrech (steatóze); stav je doprovázen zánětem jaterní tkáně a později i množením vaziva (fibrózou). Hovoří se o nealkoholické steatohepatitidě (NASH) a alkoholovém poškození jater. Samozřejmě kombinace obou stavů a nevhodné složení stravy u alkoholiků stav ještě zhoršují. Nemocní jsou ohroženi vznikem jaterní cirhózy se všemi jejich komplikacemi, kam patří např. selhání jater, krvácení z jícnových varixů či primární karcinom jater. Detailní informace najdete na www.labtestsonline.cz 

Zjistí testy, že problém způsobil alkohol?

„Do určité míry ano,“ odpovídá prof. Racek. „Pravidelný příjem většího množství alkoholu vede k izolovanému vzestupu plazmatické aktivity gama-glutamyltransferázy, zvýšená je i hodnota tzv. bezsacharidového transferinu. Alkoholici mají často nevhodnou výživu s nedostatkem mnoha druhů živin – nedostatek vitaminu B12, který je prakticky jen ve stravě živočišného původu, má za následek zvětšení středního objemu červených krvinek.“ 

Lékaři nacházejí při jaterním poškození vyvolaném alkoholem různé abnormality červených krvinek. Střední velikost červené krvinky je většinou zvýšená, což může být užitečný ukazatel konzumace alkoholu, protože střední velikost červené krvinky se při naprosté alkoholové abstinenci postupně vrací k normě. 

Pokud tedy lékaři tvrdíme, že alkohol nepijme, nemusí nám to být nic platné. Odborníci, kteří pacienty pravidelně sledují, dokážou díky přesným testům mimo jiné zjistit, zda pacient, který má abstinovat, alkohol opravdu nepožívá. Dokonce umí prokázat, že pil alkohol třeba před dvěma týdny.

Ideální je prostě nepít alkohol. Zdravě se stravovat a mít dostatek zdravého pohybu.

Nekomerční projekt LabTestsOnline podporuje Suchý únor 2022