Otázka, která v poslední době hýbe světem. Časy se mění a pro mnohé z nás už není lékař „pánbůh“, který nám sdělí diagnózu, a my pasivně přijmeme léčbu, bereme prášky a chodíme na kontroly. Tedy v tom lepším případě.

Jsme vzdělanější, žijeme ve věku informačních technologií, a touha vědět víc a rozumět je pro nás lépe dosažitelná. A to se týká i zdravotní péče, do které chceme zasahovat a spolurozhodovat o jejím průběhu. Ale tady mnohdy narážíme. Nejen na postoj samotných lékařů, kteří bohužel na nás nemají čas, nebo se jim nechce diskutovat. Ale především na naše limity. Prostě daným věcem nerozumíme a zjišťovat informace se nám zdá moc náročné.

Máte-li více informací, můžete se rozhodnout, jakou léčbu přijmete.

 

Chceme být lékaři partnerem?

Model lékařské péče, který vyžaduje od pacienta pasivní poslušnost, je na ústupu. Pacienti chtějí vědět, jaké testy jim lékař předepsal, jaké jsou výsledky a jaký mají vliv na jejich zdraví. Proč mají brát určité léky a jestli to nejde nějak bez nich. To však vyžaduje od pacientů jistou dávku zdravotní gramotnosti a od lékařů ochotu a čas vše potřebné vysvětlovat. Mění se i názory lékařů. Někdy jsou sice nešťastní z toho, co si lidé přečtou na internetu a čím se chtějí vyléčit, ale vesměs oceňují jejich snahu zdravotní problematice porozumět. Říkají, že se už mnohem méně setkávají s přístupem: „Pane doktore, jsem nemocný, něco se mnou dělejte!“ Kolikrát spíš řeknou: „Pane doktore, beru spoustu prášků a vůbec se to nelepší, navíc mi nedělají dobře. Co mám dělat, abych se uzdravil a nemusel jich tolik polykat?“ 

 

Dodržování dohody mezi pacientem a lékařem má vliv na rychlejší uzdravení.

 

Můžete se vyhnout infarktu

Představte si, že vám lékař doporučí upravit stravovací režim, abyste snížili hladinu cholesterolu a nedostali infarkt. Vyslechnete si ho a pomyslíte si, že cholesterol má zvýšený kdekdo a klidně si žije dál. Pokud však dostanete důkladné vysvětlení, jak infarkt vzniká, jaké riziko hrozí konkrétně vám, domluvíte se s lékařem na postupných krocích a při další kontrole ho o nich budete informovat, tak potom máte velkou šanci se infarktu vyhnout. Máte-li více informací, umožňuje vám to přijmout aktivní roli, a vaše léčba bude mnohem úspěšnější.

Zdravotní gramotnost je úkol číslo jedna. Je nesmírně důležité zajímat se o zdraví a rozumět mu. Když chceme znát, tak se vzděláváme, rozumíme, jsme sebevědomější a poznání umíme využít ke svému prospěchu. Naše spolupráce s lékařem je pak založená na partnerství, naše uzdravování je rychlejší a naše radost ze života je mnohonásobně větší. Vždy je přece lepší uzdravit se, než se jen stále dokola léčit.

Máme právo vědět

Ing. Lenka Nováková, koordinátorka informačního projektu LabTestsOnline, uvádí:  „Stoupá počet lidí, kteří potřebují lékaři porozumět, kteří chtějí být aktivní při svém uzdravování. Proto existuje již 9 let česká verze mezinárodního nekomerčního projektu LabTestsOnline, která se snaží pomáhat lidem, aby se lépe orientovali v laboratorních vyšetřeních, aby věděli, co znamenají výsledky laboratorních testů, ale také aby rozuměli tomu, co jim lékař říká. Jen tak mohou být svému lékaři partnerem. Na stránkách tohoto projektu www.laboratornitesty.cz můžete najít odpovědi na otázky: Proč se nechat vyšetřit, co vám budou vyšetřovat, co výsledek vyšetření znamená. Srozumitelně jsou zde popsány různé nemoci a testy, které je mohou odhalit. Najdete tady i slovníček, který vám stručně jednotlivé zkratky na žádance vysvětlí. Máte dokonce příležitost v sekci otázky konzultovat svůj vlastní problém. Projekt pomáhá v 17 zemích světa a troufám si říct, že je u nás svou odborností a rozsahem naprosto ojedinělý.“ 

připravila: Lenka Sládková,  vyšlo v časopisu Krásná&Zdravá, foto: fotolia.com