Chemikálie narušující endokrinní systém (EDCs) jsou všudypřítomné – od plastů po kosmetiku – a tiše ovlivňují naše reprodukční zdraví. Výzkumníci financovaní EU objasňují rizika spojená s těmito látkami a vyvíjejí lepší testy na ochranu budoucích generací.

Profesorka Majorie van Duursen, nizozemská odbornice na environmentální zdraví a toxikologii, se zaměřuje na zlepšení zdraví žen. Jejím hlavním cílem jsou látky známé jako chemikálie narušující endokrinní systém (EDCs), které se nacházejí všude kolem nás – od vzduchu, který dýcháme, po produkty, které používáme na kůži.

 „Potřebujeme hlubší pochopení toho, jak přesně tyto chemikálie poškozují ženský reprodukční systém, a lepší testy, aby tyto chemikálie mohly být identifikovány dříve, než se dostanou do produktů, které používáme,“ řekla van Duursen.

EDCs lze najít téměř všude:

  • plasty (např. BPA – bisfenol A),
  • kosmetika (např. parabeny, ftaláty),
  • pesticidy a herbicidy (např. DDT, atrazin),
  • látky zpomalující hoření (v elektronice, nábytku),
  • potraviny (z obalů nebo kontaminace půdy/vody).
     

Specifická rizika pro ženy

Velká skupina vědců zkoumajících EDCs spolupracuje v rámci mezinárodního partnerství nazvaného EURION, které spojuje osm samostatných výzkumných iniciativ zaměřených na skrytá nebezpečí těchto chemikálií. Jedna z iniciativ EURION, pětiletý výzkumný projekt FREIA, zkoumala specifická rizika, která EDCs představují pro zdraví žen. Přestože přesné mechanismy, jak EDCs poškozují zdraví, nejsou dosud plně pochopeny, byly spojeny se závažnými zdravotními problémy, jako jsou reprodukční poruchy, vývojové problémy a některé druhy rakoviny.

 

Rizika jsou zvláště vysoká pro ženy, které si přejí mít děti, varuje van Duursen, která koordinovala iniciativu FREIA. Výzkumný tým spojil přední odborníky z Belgie, Dánska, Estonska, Francie, Nizozemska, Švédska, Spojeného království a USA, aby prozkoumali, jak EDCs ovlivňují ženské reprodukční zdraví v různých fázích života.

Například zjistili, že puberta začíná dříve v ovariích vystavených EDCs. Také ovaria vystavená EDC mají méně zárodečných buněk, které se dělí a vytvářejí vajíčka a tím hrají přímou roli v reprodukci.

Výzkumníci také zjistili, že in vitro fertilizace je méně úspěšná u žen, u nichž bylo ve folikulární tekutině obklopující vajíčka identifikováno více EDCs. To vše znamená, že teoreticky může expozice těmto chemikáliím, dokonce i v raném vývoji, vést k menšímu počtu vajíček a možná k časné menopauze a problémům s plodností, uvedla van Duursen.

Lidé mohou být vystaveni EDCs prostřednictvím potravin, které jedí, zejména když jsou ohřívány v plastových obalech, produktů, které aplikují na kůži, a toxinů uvolňovaných do vzduchu chemicky ošetřeným nábytkem a textiliemi. Některé z těchto chemikálií zasahují do hormonálního systému těla tím, že napodobují hormony jako estrogen a váží se na hormonální receptory, čímž účinně blokují funkci našich přirozených hormonů.

„Účinky na reprodukční zdraví, zejména u žen, mohou být velmi složité a trvat celý život – dokonce i po prenatální expozici,“ řekla Alexandra Scranton, ředitelka vědy a výzkumu v advokátní skupině Women’s Voices for the Earth. Cílem skupiny je eliminovat toxické chemikálie, které poškozují zdraví žen.

 

Identifikace škodlivých látek

Do dnešního dne osm projektů v klastru EURION sestavilo seznam 100 testovacích metod pro zlepšení identifikace EDCs. Řada těchto testů nyní prochází validací nezávislými laboratořemi. Očekává se, že některé z nich pomohou dále omezit používání EDCs.

Jak minimalizovat kontakt s nebezpečnými chemikáliemi?

Výzkumný tým FREIA se snaží pomoci spotřebitelům vyhnout se EDCs. S tímto záměrem publikovali doporučení, jak minimalizovat kontakt s těmito nebezpečnými chemikáliemi. Zahrnují jednoduché tipy, jako je praní nového oblečení před jeho nošením, neohřívání jídla v mikrovlnné troubě v plastových obalech a pravidelné vysávání domova k odstranění prachu obsahujícího EDCs atd.

 

„Ženy si zaslouží pochopit realitu, ve které žijí, a máme odpovědnost je informovat,“ uvedla van Duursen. „Jsme obklopeni chemikáliemi, ale některým, které jsou potenciálně škodlivé, se lze poměrně snadno a levně vyhnout.“

Zdroj: https://projects.research-and-innovation.ec.europa.eu/en/horizon-magazine/silent-danger-researchers-tackle-chemicals-threaten-health-and-fertility 

Doporučení, jak minimalizovat kontakt s nebezpečnými chemikáliemi: http://freiaproject.eu/healthpromotionstrategy/

Nařízení o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek (REACH) je hlavním právním předpisem EU na ochranu lidského zdraví a životního prostředí před riziky, která mohou chemické látky představovat: https://environment.ec.europa.eu/topics/chemicals/reach-regulation_en