Zhoubné nádory vaječníků se často projeví až v pokročilém stadiu, kdy je léčba složitější. Včasná diagnostika je přitom klíčová – ženy by proto měly věnovat pozornost i zdánlivě nevýznamným změnám v těle. Každoročně na tuto problematiku upozorňuje Světový den boje s rakovinou vaječníků.


Rakovina vaječníků patří mezi nejzrádnější ženská onkologická onemocnění. V časných stadiích probíhá většinou bez jasných příznaků a až 80 % případů je odhaleno tehdy, kdy už se nádor rozšířil mimo vaječník. Vzhledem k umístění tohoto orgánu a nespecifickým příznakům je diagnostika velmi náročná.


„Dobrou zprávou jistě je, že v časném stadiu lze onemocnění vyléčit. Je tedy potřeba naslouchat signálům vlastního těla a každý možný příznak konzultovat s gynekologem,“ říká prof. MUDr. David Cibula, CSc., FCMA, přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze.


Signály, které by ženy neměly přehlížet
V počáteční fázi jsou příznaky nenápadné a snadno zaměnitelné s jinými, méně závažnými potížemi. Patří mezi ně především:
• dlouhodobé nadýmání,
• pocit tlaku nebo plnosti v podbřišku,
• zvětšující se břicho (tzv. syndrom těsné sukně),
• časté močení nebo změny ve vyprazdňování,
• nechtěný úbytek váhy,
• únava a celkové zhoršení kondice.


Diagnostika při gynekologické prohlídce
Na rozdíl od rakoviny prsu nebo děložního čípku neexistuje spolehlivý screeningový test na rakovinu vaječníků. Je proto důležité pravidelně absolvovat lékařské prohlídky. Při běžném gynekologickém vyšetření může gynekolog pomocí ultrazvuku rozpoznat větší útvar nebo nádor v oblasti vaječníků, případně najít tekutinu v pánvi či břiše, která může s rakovinou vaječníků souviset.


Ženy se známou genetickou mutací (např. BRCA-1, 2) a vyšším rizikem vzniku nádoru vaječníku, mohou být sledovány pomocí transvaginálního sonografického vyšetření a krevních testů – nádorový marker CA-125, uvádí portál www.labtestsonline.cz

Pokud při vyšetření vznikne podezření na nádor, je nutné provést další vyšetření – gynekologické vyšetření, sonografické vyšetření malé pánve, CT vyšetření břicha a pánve nebo magnetická rezonance pánve, RTG plic nebo CT vyšetření plic. K potvrzení diagnózy je nezbytné provést biopsii. Během operace je odebrán vzorek tkáně, který je následně vyšetřen patologem pod mikroskopem, dále uvádí informační portál LabTestsOnline.

Rizikové genetické faktory
Ženy s prokázanou mutací genů BRCA 1 a BRCA 2 mají výrazně vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků. Při správném fungování tyto geny brání vzniku nádoru. přednostka Ústavu radiační onkologie Fakultní nemocnice Bulovka Petra Tesařová vysvětluje, že v průběhu buněčného cyklu vzniká obrovské množství chyb v přepisu deoxyribonukleové kyseliny, což je nositelka naší genetická informace. A geny BRCA 1 a BRCA 2 zajišťují, aby se tyto chyby okamžitě opravily. Pokud tyto geny nefungují, chyby se hromadí a daná buňka se postupně změní v nádorovou.“


Pro nositelky mutace genu BRCA 1, 2 existují dvě řešení. Lékaři jim mohou preventivně ohrožené orgány odstranit, nebo musí být velmi důkladně sledovány na specializovaných pracovištích. V minulých letech se pro to první řešení rozhodla například herečka Angelina Jolie či zpěvačka Marta Jandová. Obě podstoupily odstranění prsů a vaječníků, aby snížily riziko onemocnění.


Pokud vás zajímají rozhovory s lékaři a příběhy žen, které onemocněly karcinomem endometria, vulvy, vaječníků, děložního hrdla a žen s genetickou mutací BRCA 1 a BRCA 2, podívejte se na portál pacientské organizace Veronica na https://www.pacientska-organizace.cz/