Vitamin B12 a kyselina listová

Další název: Vitamin B12 a Folát, B12
Oficiální název: Vitamin B12 a kyselina listová
Související vyšetření:

Co je vyšetřováno?
Vyšetření stanovuje koncentraci kyseliny listové a/nebo vitamínu B12 v tekuté části krve, tedy v krevním séru. Může být měřeno i množství kyseliny listové (její koncentrace) v červených krvinkách – obvykle je v krvinkách koncentrace vyšší než v krevním séru.
Jak vitamín B12, tak kyselina listová jsou součástí skupiny vitamínů, zvaných B-komplex. Kyselina listová se nachází v zelené listové zelenině, citrusových plodech, fazolích, ořeších, játrech a kvasinkách. Vitamín B12  je v živočišných produktech, jakými jsou červené maso, ryby, drůbež, mléko a vejce. V některých zemích jsou k disposici i potraviny doplněné (fortifikované) vitamínem B12 a kyselinou listovou – především cereálie a pečivo.
Vitamín B12 a kyselina listová jsou nezbytné pro normální tvorbu červených krvinek, regeneraci tkání a buněk a pro tvorbu (syntézu) DNA. Vitamín B12 je důležitý pro dobrý stav nervové soustavy (především periferních nervů); kyselina listová je nezbytná pro správné dělení a množení buněk, například takové, které probíhá v plodu při těhotenství. Nedostatek vitamínu B12 nebo kyseliny listové může způsobit tzv. makrocytární anémii. Tato anémie, zvaná také megaloblastická, je charakterizována vznikem menšího množství, ale velkých červených krvinek, zvaných makrocyty. Makrocyty mají kratší životnost než normální červené krvinky a snadněji podléhají hemolýze. To vede únavnosti, slabosti a dalším příznakům anémie. Nedostatek vitamínu B12 může způsobit také různá postižení nervové soustavy a poškození nervů, které se mohou projevit svěděním a parestesiemi (poruchami čití) v rukou nebo nohou. Nedostatek kyseliny listové v počátku těhotenství může zvýšit riziko vzniku poruchy nervové trubice (spina bifida) u plodu.
Mezi příčiny vzniku nedostatku vitamínu B12 a/nebo kyseliny listové patří:

Nedostatečný příjem
Tělo uchovává v játrech zásoby vitamínu B12 pro potřebu několika let a vitamín B12 je obsažen v mnoha potravinách, takže nedostatek vitamínu B12 vyvolaný nedostatečným příjmem v potravě je vzácný.  Může se občas objevit u osob s celkovou podvýživou a u veganů (vegetariánů, kteří nepožívají žádné živočišné produkty, ani mléko nebo vejce). Objevit se může i u kojenců a malých dětí těchto veganů. Vzhledem k tomu, že děti nemají takové zásoby jako dospělí, projeví se nedostatek poměrně brzy.
Nedostatek kyseliny listové je poměrně častý, ale jsou-li potraviny doplňované kyselinou listovou, neprojevuje se často. Protože zásoby kyseliny listové v těle jsou mnohem menší než vitamínu B12, musí být příjem kyseliny listové pravidelný a častý

Porucha vstřebávání
Nedostatek vitamínu B12 nebo kyseliny listové se může objevit při stavech, které ovlivňují jejich vstřebávání v tenkém střevě. Patří mezi ně:

  • céliakie
  • zmnožení bakterií v žaludku a střevech
    snížená tvorba žaludeční šťávy (je nezbytná k tomu, aby se vitamín B12 uvolnil z ostatních složek potravy)
  • perniciózní anémie, která je nejčastější příčinou nedostatku vitamínu B12. Za normálních okolností je sliznicí žaludku produkována molekula, zvaná „vnitřní faktor“. Na tuto molekulu se v žaludku vitamín B12 naváže a tento komplex je pak ve střevě vstřebán. U perniciózní anémie je produkováno jen malé množství vnitřního faktoru (nebo dokonce žádný) a proto se vitamín B12 nevstřebává
  • chirurgické odstranění části žaludku nebo střeva

Zvýšené ztráty
Mohou se objevit při:

  • onemocnění jater, onemocnění ledvin
  • alkoholismu (při alkoholismu se vstřebává méně vitamínu B12 a kyseliny listové a více se jich vylučuje močí)
  • podávání některých léků – protizáchvatové léky typu fenytoinu, dále léky jako metformin nebo metotrexát

Zvýšená potřeba
Všechny těhotné ženy potřebuje větší množství kyseliny listové pro správný vývoj plodu. Pokud má žena nedostatek kyseliny listové již před otěhotněním, pak se tento nedostatek těhotenstvím ještě zvýrazní, což může vést předčasnému porodu nebo postižení plodu nedostatečným vývojem a nedostatečným uzávěrem páteřního kanálu.

Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Vzorek krve je odebrán jehlou ž žíly na ruce pacienta
Je potřeba speciální přípravy, aby bylo vyšetření správné a kvalitní?
Před stanovením koncentrace vitamínu B12 musí být pacient na lačno. Pro stanovení koncentrace kyseliny listové není potřeba žádné speciální přípravy pacienta.

 


Tento text byl vložen02.05.2010

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit.

Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace:
ověřit zde

co je HONcode?