Sodík

Další název: Natrium, Na
Oficiální název: Sodný ion
Související vyšetření: Chloridy, Draslík, Elektrolyty, CO2

Co je vyšetřováno?
Test měří hladinu sodných iontů v krvi. Sodík je minerál, který je nezbytný pro běžné fyziologické procesy, jako jsou nervové a svalové funkce. Naopak nadbytek sodíku může zvýšit riziko vysokého krevního tlaku. Sodný ion je pozitivně nabitá molekula, která působí společně s ostatními elektrolyty, především draselnými ionty, chloridy a celkovým oxidem uhličitým (CO2), účastní se řady buněčných funkcí, reguluje množství tekutin v těle. Např. při pocení dochází ke ztrátě elektrolytů, které musí být následně doplněny. Sodný ion se nachází ve všech tělních tekutinách, v nejvyšších koncentracích se nachází v krvi a mimobuněčných tekutinách. Mimobuněčné natrium stejně jako všechna tělesná voda je regulováno ledvinami.
Sodné ionty získáváme především ze solených pokrmů kuchyňskou solí (chlorid sodný neboli NaCl). Určité množství sodných iontů je přímo obsaženo i v surovinách pro přípravu pokrmů. U většiny lidí je příjem natria přiměřený. Co tělo nevyužije, vyloučí ledvinami do moči, aby byla koncentrace natria udržována v úzkém rozmezí. To je zajištěno:

• Produkcí hormonů, které zvyšují (natriuretické peptidy) nebo snižují (aldosteron) ztráty natria močí.
• Produkcí hormonu, který zabraňuje vylučování vody (antidiuretický hormon, ADH).
• Regulací pocitu žízně (zvýšení natria v krvi o 1% způsobí pocit žízně nutící k napití, čímž dojde k navrácení hladiny natria k normálním hodnotám).

Abnormální koncentrace natria v krvi je většinou způsobena narušením jednoho z těchto kontrolních systémů. Změny hladiny natria v krvi jsou doprovázeny změnou obsahu tělesné vody. Tyto změny mohou být zapříčiněny dehydratací nebo otoky, zejména nohou.

Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Vzorek krve je získán za žíly na paži pacienta. V některých případech může být požadován vzorek moči.


Tento text byl vložen01.05.2010

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit.

Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace:
ověřit zde

co je HONcode?