Fosfor

Další název: P, Fosfát
Oficiální název: Anorganický fosfát
Související vyšetření: Vápník, Elektrolyty, Vitamin D, Parathormon

Co je vyšetřováno?
Test na fosfor v séru měří množství fosfátu v krvi. Obvykle je v krvi přítomno jen velice malé množství fosfátu (ve formě anorganického fosfátu).

V těle je fosfát přítomen jako minerální látka, kombinuje se s kyslíkem a vytváří škálu fosfátů (PO4). Fosfáty jsou nezbytné pro vytváření energie, pro svalovou a nervovou funkci a pro růst kostí. Také hrají důležitou roli jako pufrovací systém, zachovávají totiž acidobazickou rovnováhu v těle. Okolo 70-80% fosfátů jsou zkombinovány s vápníkem a podílí se na vytváření kostí a zubů, okolo 10% se nachází ve svalech a zhruba 1% je v nervové tkáni. Zbytek je rozprostřen po buňkách v celém těle, kde se používá hlavně pro skladování energie. Okolo 1% celkového tělesného fosforu se nachází v krevní plasmě (tekutá součást krve).

Většina fosforu v těle pochází z potravy. Mnoho potravin, jako fazole, hrášek a oříšky, mléčné výrobky, vajíčka, hovězí a kuřecí maso a ryby obsahují významné množství fosforu. Tělo zachovává hladinu fosforu/fosfátů v krvi tím, že reguluje, kolik je jich absorbováno z tenkého střeva, kolik je jich vyloučenou nebo kolik se zachová v ledvinách.

Jakým způsovem je vzorek pro vyšetření odebrán?
Krevní vzorek se odebírá jehly z žíly na paži. Pokud je k testu potřeba časovaný sběr moči, budete požádáni, abyste si schovali veškerou moč za určitou dobu (obvykle 24 hodin).


Tento text byl vložen08.09.2008

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit.

Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace:
ověřit zde

co je HONcode?