Glukóza

Další název: Krevní cukr, Glukóza v krvi, Glykémie, Glukóza v moči, Glykosurie, Glukóza nalačno, Orální glukózový toleranční test (oGTT)
Oficiální název: Glukóza
Související vyšetření: Vyšetření moči, Inzulin, C-peptid, HbA1c, Mikroalbuminurie

Co je vyšetřováno?
Glukóza je jednoduchý cukr (sacharid), který slouží v našem těle pro všechny buňky jako hlavní zdroj energie. Potravou přijímáme glukózu jako takovou, ale většinou přijímáme polysacharidy (cukerné látky složené z jednoduchých cukrů), které jsou rozloženy na glukózu (a jiné jednoduché cukry), absorbovány v tenkém střevě a v našem organismu transportovány. Většina buněk v našem těle glukózu vyžaduje především pro tvorbu energie; pro mozek a nervový systém je glukóza jediným zdrojem energie. Hladina glukózy v krvi (glykémie) je udržována v poměrně stálém rozmezí hormonálně, výrazný pokles nebo zvýšení je patologické.

Hladina glukózy v krvi  je řízena inzulínem, hormon vznikající ve slinivce břišní (pankreas), inzulin zasahuje i do metabolizmu dalších živin. Jeho vylučování závisí na koncentraci glukózy v krvi, podle této koncentrace jeho množství v krvi kolísá. Inzulin usnadňuje přenos glukózy do našich tělesných buněk, ale podílí se také na uskladnění glukózy na glykogen (škrob) pro krátkodobé uskladnění a/nebo na triacylglyceroly (tuk) do buněk tukové tkáně. Nemůžeme bez glukózy a inzulinu žít, tyto látky musí být ve vzájemné rovnováze.

Normálně se hladina glukózy v krvi po jídle zvyšuje, inzulin je vylučován, aby tuto hladinu snížil; množství vyloučeného inzulínu závisí na množství a složení přijaté potravy. Pokud se hladina glukózy v krvi příliš sníží, to se může stát při hladovění nebo po namáhavé fyzické činnosti, začne se vylučovat glukagon (jiný pankreatický hormon). Glukagon působí opačně než inzulín (je antagonista inzulínu). Zvyšuje hladinu glukózy v krvi tím, že zvyšuje přeměnu zásobního jaterního glykogenu na glukózu a stimuluje tvorbu glukózy v játrech i z ostatních živin. Pokud mechanizmus vzájemného působení inzulinu a glykogenu je v rovnováze, hladina glukózy v krvi zůstává ve velmi úzkém rozmezí hodnot. Pokud je mechanizmus porušen a v krvi se hladina glukózy zvýší, organismus se snaží vylučování inzulínu zvýšit, případně vyloučit glukózu močí.

V kritických situacích, jako je akutní hyperglykémie nebo hypoglykémie, může dojít až k ohrožení života, mohou vzniknout problémy v některých orgánech, poškození mozku, koma, a v extremních případech může dojít i k úmrtí. Trvale (chronicky) zvýšená hladina glukózy v krvi může být příčinou nevratného poškození některých orgánů jako jsou ledviny, oči, srdce, krevní cévy a nervy. Déle trvající hypoglykémie může vést k poškození mozku a nervů.

U některých žen může  během těhotenství vzniknout hyperglykémie, ta může vést ke vzniku gestačního (těhotenského) diabetu. Ten po porodu mizí, ale v některých případech může později vést ke vzniku diabetu. Při podezření na gestační diabetes na základě výskytu diabetu v rodině nebo v minulém těhotenství, při porodu plodu nad 4 kg v minulém těhotenství nebo při nálezu zvýšeného vylučování glukózy močí (glukosurie), se provádí glukózový toleranční test jako u netěhotných.

Jakým způsobem je vzorek pro vyšetření odebrán?
K vyšetření glukózy se používá vzorek krve odebraný nejčastěji ze žíly na paži pacienta. Někdy se glukóza stanovuje v kapce krve odebrané z prstu nebo jiného místa. Méně často se požívá náhodný vzorek moče nebo jiného biologického materiálu.


Tento text byl vložen01.05.2010

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit.

Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace:
ověřit zde

co je HONcode?