Definice slinivky břišní

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Slinivka břišní je úzký, plochý orgán, dosahující délky mezi 12-15 cm. Anatomicky se dělí na 3 části: hlavu, tělo a ocas. V břiše je slinivka lokalizována pod játry, mezi žaludkem a páteří. Hlava slinivky přímo naléhá na dvanácterník (což je první část tenkého střeva). Ve slinivce břišní jsou drobné vývody, ve kterých se tvoří tekutina, která odtéká do hlavního vývodu slinivky. Tento hlavní vývod, který prochází celou délkou slinivky (od ocasu až k hlavě) a sbírá tekutinu z celé slinivky, ústí ve dvanácterníku společně s hlavním žlučovodem, kterým odtéká do tenkého střeva žluč ze žlučníku tvořená v játrech.

Tkáň slinivky břišní se skládá ze 2 typů:

Exokrinní (zevně sekretorická), ve které se tvoří účinné enzymy, podílející se na trávení tuků, bílkovin a cukrů. Za normálních okolností jsou tyto enzymy tvořeny a transportovány do dvanácterníku v neaktivní formě a jsou zde aktivovány dle potřeb organizmu. V exokrinní tkáni se rovněž vytváří bikarbonáty, které se podílejí na neutralizaci žaludeční kyseliny.
Endokrinní (vnitřně sekretorická), ve které se vytváří hormony inzulín a glukagon. Tyto hormony regulují transport glukózy do buněk těla a mají klíčový význam v produkci tělesné energie.

Popis onemocnění

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Nedostatečná funkce slinivky břišní je neschopnost slinivky produkovat nebo dopravovat dostatečné množství trávicích enzymů do tenkého střeva pro možnost trávit potravu a následně ji vstřebat do organizmu.

V typických případech se objevuje jako následek dlouhodobého poškození slinivky břišní, které může být způsobeno celou řadou onemocnění. U dětí jde ve většině případů o cystickou fibrózu a u dospělých o chronický zánět slinivky břišní. Někdy se může objevit i u rakoviny slinivky břišní, což však nebývá tak časté.

Nedostatečnost slinivky břišní se obvykle projevuje příznaky, spojenými se špatným vstřebáváním živin: špatným stavem výživy, nedostatkem vitamínů, úbytkem tělesné hmotnosti (nebo neschopností nabrat tělesnou hmotnost v dětství) a přítomností steatorrhey (velkého množství světlé páchnoucí stolice, mastného vzhledu).

U dospělých s pokročilou nedostatečnou funkcí slinivky břišní se může objevit i cukrovka, jako projev nedostatku tvorby inzulínu.

Vyšetření

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Vyšetření

Laboratorní vyšetření

  • tuky ve stolici ( jsou často prvním příznakem nedostatečné funkce slinivky břišní)
  • trypsin (enzym, štěpící bílkoviny): trypsin ve stolici se často využívá ke stanovení potřebného dostatečného množství tohoto enzymu slinivky břišní v tenkém střevě
  • trypsinogen ( imunoreaktivní trypsin): sérový test, detekující přítomnost trypsinové nedostatečnosti

Nelaboratorní testy

  • ERCP ( endoskopická retrográdní cholangiopankreatografie), flexibilní endoskopie, která se někdy využívá ke průkazu poškození slinivky břišní
  • Sekretinový test (není všeobecně využíván). Vyžaduje zavedení sondy do dvanácterníku a následuje odběr šťávy, produkované slinivkou břišní ( po předchozí nitrožilní stimulaci sekretinem)

 

Léčba

Pokud máte jakýkoliv dotaz k tématu, tak nám neváhejte napsat:

Zeptejte se nás

Léčba

Léčba spočívá v terapii vyvolávajících příčin, prevenci dalšího poškození slinivky břišní a v léčbě příznaků. Pacientovi se mohou podávat ke zlepšení trávení živin perorálně enzymy slinivky břišní, a dále se dodávají vitamíny ( především vitamíny rozpustné v tucích - A,D,E a K). Doporučuje se dieta s nízkým obsahem tuků a vysokým obsahem bílkovin a energie s cílem přibývat na tělesné hmotnosti a tuto hmotnost si i udržet.

Tento článek byl naposledy aktualizován 10. ledna 2024.