Anémie

Anémií – chudokrevností je nazýván stav, kdy počet červených krvinek (erytrocytů – Ery) a/nebo množství červeného krevního barviva (hemoglobinu) obsaženého v červených krvinkách poklesne pod normu. Erytrocyty a hemoglobin v nich obsažený jsou nezbytné pro transport kyslíku z plic a jeho dodávku do celého organismu. Nedostatečné zásobení kyslíkem může nepříznivě ovlivnit funkce mnohých orgánů a tkání. Anémie může být lehká, středně těžká a těžká, podle toho, jak velký je pokles erytrocytů a hemoglobinu. Anémie je poměrně často se vyskytující stav. Postihuje muže a ženy všech věkových kategorií, ras a etnických skupin. Nicméně v určitých rizikových skupinách se anémie vyskytuje častěji – jedná se o lidi se stravou chudou na železo a vitamíny, nemocné s chronickými chorobami ledvin, cukrovkou, rakovinou, zánětlivým onemocněním střev, rodinnou anamnézou vrozené anémie, chronickým infekčním onemocněním jako je tuberkulóza nebo HIV a také lidi po velké krevní ztrátě vlivem úrazu nebo operace.

Obecně můžeme rozdělit anémie podle příčiny na dvě části:

 

  • poškození nebo snížení produkce erytrocytů – například při nedostatku železa (sideropenii), nedostatku vitamínů skupiny B a při aplastické anémii

  • kratší přežití, zvýšená destrukce erytrocytů – například při hemolytické anémii

Příčiny anémie způsobené nedostatečnou produkcí erytrocytů jsou různé. Některé z nich najdete v přehledné tabulce níže. 

 

Druh anémie

Popis

Příčina

Sideropenická anémie – z nedostatku železa

Nedostatek železa způsobuje pokles tvorby  hemoglobinu, nízká hladina hemoglobinu pak vede k poklesu produkce normálních erytrocytů

Krevní  ztráty, strava chudá na železo, snížené vstřebávání železa do organismu

Perniciózní anémie a anémie způsobená nedostatkem vitamínů B

Nedostatek vitamínů skupiny B – především vitamínu B12 (brání normálnímu vývoji – dělení a růstu erytrocytů, vede k poklesu produkce normálních erytrocytů)

Nedostatek vnitřního faktoru, strava s nízkým obsahem vitamínů B, snížené vstřebávání vitamínů B

Aplastická anémie

Pokles produkce všech krvinek v kostní dřeni včetně erytrocytů

Protinádorová léčba, kontakt s toxiny, autoimunitní choroby, virové infekce

Hemolytická anémie

Erytrocyty přežívají v cirkulaci kratší dobu než obvyklých 120 dnů, vede k celkovému poklesu erytrocytů

Autoimunitní choroby, některé léky (penicilin), potransfúzní reakce. Vrozené choroby jako je srpkovitá anémie a talasémie

Anémie chronických chorob

Různé dlouhodobě působící podmínky mohou způsobit pokles produkce erytrocytů

Chronická onemocnění ledvin, cukrovka, tuberkulóza, HIV

 

Anémie může být akutní, nebo chronická. Chronická anémie se může vyvíjet pomalu během dlouhodobě probíhající nemoci jako je cukrovka, chronické onemocnění ledvin, nebo rakovina. V těchto případech nemusí být anémie zřejmá, protože její příznaky jsou maskovány probíhajícím základním onemocněním. Proto může probíhat anémie chronických chorob po určitou dobu neodhalena a být zjištěna náhodně při vyšetřování z jiného důvodu, pro jiné příznaky.

Anémie však může probíhat i akutně v atakách – typickým příkladem je hemolytická anémie v okamžiku rozpadu, zničení velkého množství erytrocytů. Tehdy se příznaky a projevy mohou rozvinout velice rychle. Vyšetření anémie se skládá z kombinace fyzikálního vyšetření, osobní anamnézy a laboratorních vyšetření.

 

Příznaky a projevy
Přestože různé druhy anémií mají různé příčiny, příznaky a projevy mohou být velice podobné. Lehká a středně těžká anémie nemusí mít vůbec žádné příznaky nebo má příznaky pouze nepatrné. Mezi ty nejčastější patří:

 

  • celkový pocit únavy a slabosti

  • nedostatek energie

 

Ostatní příznaky a projevy jsou méně časté a jedná se o: bolesti hlavy, závratě, pocit chladu a necitlivosti v rukou a/nebo nohou, celková bledost, zadýchávání, rychlý nebo nepravidelný puls a bolesti na hrudi.

 

Laboratorní vyšetření

 

Krevní obraz
Anémie bývá zjištěna na základě vyšetření krevního obrazu, který je proveden při preventivní prohlídce nebo při vyšetřování nejrůznějších chorobných stavů. Krevní obraz bývá součástí roční preventivní prohlídky. Je to rutinní test, který informuje o absolutním počtu jednotlivých krvinek v krevním řečišti a mimo jiné i o velikosti erytrocytů.

 

Nátěr periferní krve a diferenciální rozpočet bílých krvinek
Pokud je z výsledků krevního obraz vysloveno podezření na anémii, je možno doplnit vyšetření nátěru periferní krve a diferenciálního rozpočtu bílých krvinek. Tato vyšetření nás informují o a relativním zastoupení jednotlivých typů krvinek v krevním proudu, jejich absolutních počtech a o jejich velikosti, tvaru a stupni zralosti.

Pro zjištění příčiny anémie a následné určení nejvhodnějšího způsobu léčby, je možno použít některé další testy – viz jednotlivé články k příslušným druhům anémií.

další
Tento text byl vložen 24.10.2010

Tyto internetové stránky odpovídají norme HONcode pro duveryhodné zdravotnické informace: overit.

Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace:
ověřit zde

co je HONcode?